Przez Zieliński Jerzy

Jaka powinna być marża w handlu internetowym?

Marża w handlu internetowym to kluczowy element strategii biznesowej każdego e-sklepu. Stanowi ona różnicę między ceną, po jakiej sprzedajesz produkt, a ceną, po jakiej go nabywasz. Jej odpowiednie ustalenie może zdecydować o sukcesie lub porażce firmy. Warto zastanowić się, jaka powinna być marża w handlu internetowym, aby osiągnąć rentowność i konkurencyjność na rynku e-commerce.

Chcesz, żebym przyjrzał się Twojemu sklepowi internetowemu i doradził Ci, czy idziesz w dobrym kierunku. Jestem managerem e-commerce: umów się na konsultację!

Ile marży można narzucić w e-commerce?

Podstawą jest różnica: marża a narzut

Marża: co to jest?

Definicja: Marża to procentowy stosunek zysku do kosztów zakupu towarów lub produkcji. Oznacza, ile pieniędzy pozostaje jako zysk po odjęciu kosztów związanych z produkcją lub zakupem towarów od ich ceny sprzedaży.

Obliczenia: Marża jest obliczana jako (Zysk / Cena sprzedaży) * 100%. Na przykład, jeśli produkt kosztuje 100 złotych, a jego cena sprzedaży wynosi 150 złotych, marża wynosi (150 zł – 100 zł) / 150 zł * 100% = 33,33%.

Zastosowanie: Marża jest używana do określenia opłacalności sprzedaży produktów i pomaga przedsiębiorstwom określić, ile zarobią na każdym sprzedanym produkcie lub usłudze.

Narzut

Definicja: Narzut to procentowy stosunek ceny sprzedaży do kosztów zakupu towarów lub produkcji. Oznacza, ile procent dodałeś do kosztów zakupu lub produkcji, aby ustalić cenę sprzedaży.

Obliczenia: Narzut jest obliczany jako (Cena sprzedaży – Koszt zakupu/produkcji) / Koszt zakupu/produkcji * 100%. Na przykład, jeśli produkt kosztuje 100 złotych, a jego cena sprzedaży wynosi 150 złotych, narzut wynosi (150 zł – 100 zł) / 100 zł * 100% = 50%.

Zastosowanie: Narzut pomaga określić, ile procentową marżę lub nadwyżkę cena sprzedaży zawiera w stosunku do kosztów zakupu lub produkcji. Jest używany do określenia, ile więcej klient musi zapłacić w stosunku do kosztów zakupu produktu lub produkcji usługi.

Pamiętaj o różnicy w marży brutto i netto!

Pamiętaj o różnicy między marżą brutto a marżą netto, gdy zarządzasz finansami swojego przedsiębiorstwa. Marża brutto koncentruje się na bezpośrednich kosztach związanych z produkcją lub sprzedażą produktu i jest przydatna do oceny opłacalności konkretnego produktu. Z kolei marża netto uwzględnia wszystkie wydatki firmy, takie jak koszty marketingowe, magazynowanie, czynsze, rachunki i inne, co pozwala określić całkowity zysk netto firmy.

Jeśli chcesz ocenić, jak opłacalny jest dany produkt, skoncentruj się na marży brutto. Natomiast jeśli planujesz ustalić cenę produktu, musisz wziąć pod uwagę narzut. Pamiętaj, że rabat udzielany na produkt nie powinien przekroczyć wartości marży, aby nie wpłynęło to negatywnie na opłacalność sprzedaży.

Ile % marży w e-commerce?

W e-commerce, marża brutto odgrywa kluczową rolę w ocenie opłacalności działalności. To procentowa różnica między przychodem ze sprzedaży a kosztem zakupu lub produkcji towarów lub usług. Wartości marży mogą znacząco się różnić w zależności od branży i rodzaju działalności.

W niektórych branżach, takich jak moda, zwłaszcza gdy jesteśmy producentem z własną rozpoznawalną marką, średnie marże brutto mogą wynosić imponujące 50-70%. Jednakże, w innych branżach, takich jak elektronika czy apteki internetowe, marże często są znacznie niższe, wahając się między 2% a 20%. W przypadku elektroniki, zwłaszcza w sklepach oferujących szeroki asortyment, niskie marże są powszechne. Apteki internetowe, z kolei, często muszą konkurować cenowo, a ich średnie marże są wyższe niż w elektronice, ale nadal wynoszą od 5% do 20%.

Średnie marże brutto w e-commerce zazwyczaj mieszczą się w przedziale 30-40%. Warto zauważyć, że dokładna marża zależy od rodzaju działalności i może się zmieniać w miarę wzrostu firmy. Z większymi zasobami i możliwościami finansowymi firmy mogą skupić się na efektywnych działaniach marketingowych, co może przyczynić się do zwiększenia marży.

Za niska marża na sprzedaży: czym skutkuje?

Sprzedaż na niskiej marży może prowadzić do kilku istotnych skutków, które warto wziąć pod uwagę. Po pierwsze, może to stworzyć pewne oczekiwania u klientów. Jeśli regularnie oferujemy produkty lub usługi po niskich cenach, nasi klienci mogą oczekiwać, że takie ceny zostaną utrzymane w przyszłości. W sytuacji, gdy zdecydujemy się podnieść ceny, istnieje ryzyko utraty klientów, którzy przestaną być zainteresowani naszą ofertą.

Aby skutecznie zarządzać niską marżą, warto także rozważyć strategie zachęcające do dodatkowych zakupów. Możemy oferować rabaty lub promocje, które zachęcą klientów do zakupu dodatkowych produktów lub do zwiększenia wartości swojego koszyka zakupowego.

Po drugie, zawsze istnieje ryzyko, że pojawi się konkurencja, która będzie w stanie oferować naszym klientom niższe ceny. Konkurencja może osiągać niższe marże dzięki większemu wolumenowi sprzedaży lub niższym kosztom prowadzenia działalności. W takiej sytuacji trwała przewaga konkurencyjna, oparta na niskiej marży, może okazać się trudna do osiągnięcia. Znajdziesz się w ciężkiej sytuacji, bo działając na minimalnej marży, nie masz już z czego obniżać cen.

Kiedy niska marża może się sprawdzić?

Niska marża, pomimo ograniczeń, może się okazać skuteczna w wielu przypadkach. Przede wszystkim warto rozważyć obniżenie ceny, kiedy mamy do czynienia z produktem komplementarnym, takim, który klienci rzadko kupują pojedynczo (np. częściami wymiennymi). Często przekłada się na większą wartość transakcji, co kompensuje niższą marżę na pojedynczym produkcie. Cross-selling i zachęcanie klientów do dokonywania dodatkowych zakupów może być kluczowym elementem strategii opartej na niskiej marży.

Niską marżę można również wykorzystać na początku działalności, aby zbudować sobie pozycję na rynku. Wprowadzając produkt lub usługę w atrakcyjnej cenie, możemy przyciągnąć uwagę klientów i zdobyć ich zainteresowanie. W miarę zdobywania lojalności klientów, można stopniowo podnosić ceny, uwzględniając efektywną strategię cenową.

W przypadku wprowadzania nowego produktu na rynek, obniżenie marży może być skutecznym narzędziem. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak rynek zareaguje na nowość, niższa cena może zachęcić klientów do wypróbowania produktu. Dzięki temu możemy zdobyć pierwsze recenzje i opinie, które z kolei wpłyną na dalszą sprzedaż. Jest to swojego rodzaju inwestycja w przyszłość, która może okazać się opłacalna w dłuższej perspektywie.

Walka o klienta to kolejna sytuacja, w której obniżenie marży może być uzasadnione. Jeśli konkurencja próbuje pozyskać naszych klientów, zdecydowane działania, takie jak obniżenie cen, mogą pomóc w utrzymaniu lojalności klientów. Kluczowym jest jednak odpowiednie komunikowanie takich działań, aby uniknąć pułapki ciągłego obniżania cen. Warto dbać o to, aby niska marża była prezentowana jako okazja, a nie reguła.

W sektorze e-commerce, automatyzacja procesów sprzedażowych pozwala oszczędzać na kosztach, co może kompensować niższą marżę. W takich przypadkach wysoki wolumen sprzedaży (duża liczba sprzedanych sztuk) przy niskiej marży może przynieść zadowalające wyniki finansowe.

Działania marketingowe stanowią kolejny aspekt, który może uzasadnić niską marżę. Czasami warto zainwestować w obniżenie ceny konkretnego produktu, aby przyciągnąć uwagę klientów. Taka taktyka może być skutecznym narzędziem pozyskiwania nowych klientów, którzy w efekcie dokonają większych zakupów.

Chcesz, żebym podsunął Ci spersonalizowane wskazówki, co warto poprawić w Twoim sklepie? Zadzwoń lub napisz!

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)