Przez Zieliński Jerzy

Cele kampanii reklamowej Google Ads

W Google Ads doceniam między innymi szerokie możliwości wyboru i konfigurowania kampanii pod konkretne cele biznesowe. Dzięki temu, Adsy sprawdzają się zarówno u przedsiębiorców nastawionych czysto na wzrost sprzedaży, jak i tych początkujących, którzy chcą przede wszystkim budować zasięg marki. Dzisiaj przygotowałem garść wskazówek, jak wybierać cele kampanii reklamowej, żeby Google Ads przynosiło takie efekty, jakich oczekujesz.

Nie masz czasu na samodzielne optymalizowanie kampanii? Skontaktuj się ze mną – zajmę się reklamami za Ciebie i dobiorę cel kampanii Google Ads, który najlepiej sprawdzi się dla Twojej firmy.

Jak działają cele reklamowe?

Google Ads kładzie duży nacisk na automatyzację, optymalizacja reklam z czasem ma wymagać coraz mniej zaangażowania od reklamodawcy oraz w coraz większym stopniu opierać się na uczeniu maszynowym. Im więcej informacji, tym lepiej Google Ads może dostosować sugerowane ustawienia reklamy pod realizację Twoich celów, dlatego podczas tworzenia kampanii pojawiają się dostępne cele kampanii reklamowej:

cele kampanii reklamowej google ads

Możesz wybrać ostatnią opcję, czyli nie korzystać z podpowiedzi nastawionych na cele kampanii reklamowej. Polecam jednak zdecydować się na konkretny cel – lepiej otrzymywać rekomendacje, jak zwiększać skuteczność, a przecież nie masz obowiązku korzystania z nich wszystkich.

Cele reklamowe – przykłady najważniejszych

Dostępne cele Google Ads różnią się w zależności od rodzaju kampanii. Zebrałem najważniejsze cele reklamowe, przykłady pokazują, z jakimi funkcjami są powiązane.

Kampanie w sieci wyszukiwania

Reklamy w wyszukiwarce to najpopularniejszy rodzaj kampanii Google Ads. Masz tutaj do wyboru kilka celów:

  • Sprzedaż – reklamy zwiększają sprzedaż (konwersje online, w aplikacji, przez telefon lub w sklepie stacjonarnym), strategie ustalania stawek są nastawione na kliknięcia, reklamy wyświetlają się użytkownikom, którzy przeglądają strony, filmy i aplikacje, docierają też do osób, które są blisko podjęcia decyzji o zakupie lub w przeszłości kontaktowały się z Twoją firmą.
  • Potencjalni klienci – reklamy są nastawione na zainteresowanie klientów Twoją marką np. zapis do newslettera lub zostawienie leada, kampania jest nastawiona na pierwsze etapy lejka sprzedażowego, reklamy wyświetlają się użytkownikom, którzy potencjalnie mogą być zainteresowani zakupem.
  • Ruch w witrynie – reklamy zachęcają użytkowników do odwiedzenia Twojej witryny, mają zainteresować klienta ofertą, głównie reklamy dynamiczne z nagłówkami dopasowującymi się do wyszukiwania użytkownika.

Kampanie w sieci reklamowej

Kampanie w sieci reklamowej zapewniają jeszcze większy zasięg, ponieważ wyświetlają się w ponad 2 milionach witryn, aplikacji i filmów partnerskich Google. Do wyboru również masz tutaj kilka celów reklamowych:

  • Sprzedaż – docieranie do użytkowników, którzy są gotowi do dokonania konwersji, automatyczne ustawianie stawek, funkcje zachęcające do zakupu np. atrakcyjne wizualnie reklamy displayowe, reklamy kierowane do użytkowników, którzy przeglądają i porównują sprzedawane przez Ciebie produkty lub usługi oraz zbierają informacje na ich temat.
  • Potencjalni klienci – reklamy nastawione na gromadzenie adresów e-mail, zapisy do newslettera.
  • Ruch w witrynie – funkcje ułatwiają zainteresowanym klientom poznanie Twojej oferty, generowanie listy użytkowników, z którymi później możesz się skontaktować np. automatyczne ustawianie stawek, kierowanie i tworzenie reklam.
  • Świadomość i zasięg marki – reklamy przydają się przy wprowadzaniu nowego produktu na rynek, popularyzują Twoje produkty lub usługi, strategie ustalania stawek są nastawione na zwiększenie liczby wyświetleń reklamy.

Kampanie Performance Max

Google Ads kładzie coraz większy nacisk na kampanie Performance, które wykorzystują algorytmy, aby maksymalizować efekty. Oprócz sprzedaży, potencjalnych klientów i ruchu w witrynie, dostępny jest tutaj specyficzny cel kampanii Google Ads: lokalne wizyty w sklepie stacjonarnym i promocja. Dzięki temu możesz zwiększyć świadomość marki swojego sklepu oraz zachęcić klientów do jego odwiedzenia. Google stara się zwiększać skuteczność nie tylko dla przedsiębiorców internetowych, ale też tych sprzedających stacjonarnie.

Jakie cele Google Ads warto wybierać?

Każdy cel kampanii reklamowych finalnie ma doprowadzić Cię do zwiększenia zysków. Reklamy mogą być jednak skierowane do użytkowników znajdujących się na różnych etapach lejka marketingowego, szczególnie w branżach, gdzie proces zakupowy jest dość długi np. w segmencie B2B. Jeżeli sprzedajesz tanie produkty, na które pojawia się duże zapotrzebowanie, kampanie nastawione na sprzedaż będą dobrym wyborem.

Jeśli jednak działasz w branży, w której klienci zazwyczaj potrzebują więcej czasu do namysłu, lepszym rozwiązaniem często okazuje się zapoznanie ich z Twoją firmą dzięki reklamom nastawionym na świadomość marki, a następnie przypominanie im się za pomocą reklam skierowanych na ruch w witrynie. Jeżeli sprzedaż w Twojej firmie opiera się raczej na pracy handlowców niż na zamówieniach samodzielnie składanych przez Internet, skuteczne są kampanie nastawione na potencjalnych klientów, ponieważ kluczowe jest pozyskiwanie danych kontaktowych.

Cele kampanii reklamowej zazwyczaj kojarzą się ze sprzedażą, ale możesz skonfigurować je w taki sposób, żeby trafiały również do użytkowników znajdujących się na początkowych etapach lejka. Brakuje Ci czasu, żeby samodzielnie zajmować się swoimi kampaniami? Zadzwoń lub napisz – odezwę się najszybciej, jak to będzie możliwe.

Dodaj komentarz.