Przez Zieliński Jerzy

Wyszukiwarka w sklepie internetowym – jak powinna działać? Checklista dla e-commerce

Złote zasada e-commerce: najpierw dać się znaleźć – a konkretniej znaleźć swój sklep, np. w wyszukiwarce Google. A druga to: dać znaleźć klientom swoje produkty, czyli przede wszystkim zoptymalizować sklep tak, by wszystko w nim było przyjazne dla użytkowników. W tym artykule skupię się na istocie wyszukiwarki w sklepie internetowym. Mimo, że to element tak powszechny i faktycznie potrzebny, to często zaniedbywany i niedoceniany przez właścicieli sklepów internetowych. A szkoda! Przeczytaj, aby dowiedzieć się dlaczego musisz dopracować swoją wyszukiwarkę w sklepie www. Podaję też checklistę, z którą sprawdzisz, czy wszystko działa jak trzeba. Zapraszam!

Dlaczego warto zoptymalizować wyszukiwarkę w sklepie internetowym?

Jeżeli masz duży sklep z setkami produktów, to nawet jeżeli jest on bardzo intuicyjnie zbudowany i posiada logiczną strukturę produktów – bez dobrej wyszukiwarki, możesz mieć wiele problemów. Przede wszystkim związanych z niską konwersją. Istnieją szacunki, które mówią, że 30% użytkowników sklepów internetowych, korzysta z wyszukiwarek produktów. To dlatego warto zoptymalizować wyszukiwarkę i dać sobie szansę na wygenerowanie większej sprzedaży.  

Sprawna wyszukiwarka w sklepie – checklista dla e-commerce

 1. czy strona główna zawiera widoczne pole wyszukiwania? (powinno być zlokalizowane w górnej części witryny, po prawej stronie)
 2. czy pole wyszukiwania zawiera symbol lupy – sugestywnej dla użytkowników?
 3. czy pole wyszukiwania jest wystarczające, by pomieścić typowe zapytania? (standardowo powinno liczyć 27 znaków)
 4. czy pole wyszukiwania daje wyniki zarówno po kliknięciu myszka, jak i po wyborze klawisza Enter?
 5. czy wyszukiwanie posiada opcję autouzupełniania?
 6. czy wyszukiwarka obsługuje automatyczne sprawdzanie pisowni, a także wyszukiwanie liczby mnogiej i synonimów?  
 7. czy wyszukiwarka sugeruje wyszukiwanie przez kategorie i produkty?
 8. czy wyniki wyszukiwania są czytelne w odbiorze – uszeregowane, użyteczne pod względem trafności?
 9. czy wyszukiwarka zwraca puste wyniki? czy oferuje opcje poprawy zapytania lub wyniki dla zapytań zbliżonych?
 10. czy strona wyników wyszukiwania pozwala na łatwą edycję zapytania i ponowne jego wysłanie?

Powyższa chcecklista wskazuje elementy, które są w wyszukiwarce sklepowej absolutnie niezbędne. Na pewno znajdzie się i przyda jeszcze cały szereg dodatkowych opcji, które warto dopracować specjalnie dla Twojego sklepu – jeżeli potrzebujesz wsparcia w tym zakresie, zapraszam do kontaktu.

Dlaczego warto optymalizować wyszukiwarkę e-commerce?

W całym procesie optymalizacji sklepu internetowego warto pamiętać, po co podejmujemy jakiekolwiek działania. Dobrze funkcjonująca wyszukiwarka sklepowa ma ogromne znaczenie dla powodzenia biznesu opartego na sprzedaży online. Przynosi efekty w postaci:

 • wyższego zaangażowania ze strony użytkowników sklepu
 • niższego współczynnika odrzuceń
 • wyższej konwersji
 • lepszego UX.

Wyszukiwarka z własnego sklepu powinna również stanowić bezcenne źródło informacji o tym, jakie kroki podejmują klienci w sklepie online, czego wyszukują i jak postępują po otrzymaniu wyników wyszukiwania. Na podstawie danych pozyskanych np. za pomocą odpowiedniej konfiguracji statystyk Google Analytics będziesz mógł zmieniać i rozszerzać asortyment sklepu lub podejmować działania marketingowe oparte na wyrażeniach kluczowych wynikających z wyszukań stosowanych w Twojej wyszukiwarce. To kopalnia wiedzy i motywacji.

Wyszukiwarka w sklepie internetowym – podsumowanie

Możesz łatwo sprawić, że wyszukiwarka w sklepie internetowym będzie Twoim wsparciem w obszarze pozyskiwania przychylności klientów, a co za tym idzie również w zwiększaniu sprzedaży. To jedna z prostszych opcji na wyższą konwersję, którą aż żal byłoby nie wykorzystać. Najlepsze wyniki uzyskasz łącząc bezbłędnie funkcjonujący sklep internetowy z analityką i obserwacją zachowania użytkowników. Nie wiesz jak zacząć sprzedawać więcej? W razie potrzeby, skorzystaj z mojego doświadczenia.

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)