Przez Zieliński Jerzy

Wyszukiwarka w sklepie internetowym – jak powinna działać? Checklista dla e-commerce

Złote zasada e-commerce: najpierw dać się znaleźć – a konkretniej znaleźć swój sklep, np. w wyszukiwarce Google. A druga to: dać znaleźć klientom swoje produkty, czyli przede wszystkim zoptymalizować sklep tak, by wszystko w nim było przyjazne dla użytkowników. W tym artykule skupię się na istocie wyszukiwarki w sklepie internetowym. Mimo, że to element tak powszechny i faktycznie potrzebny, to często zaniedbywany i niedoceniany przez właścicieli sklepów internetowych. A szkoda! Przeczytaj, aby dowiedzieć się dlaczego musisz dopracować swoją wyszukiwarkę w sklepie www. Podaję też checklistę, z którą sprawdzisz, czy wszystko działa jak trzeba. Zapraszam!

Dlaczego warto zoptymalizować wyszukiwarkę w sklepie internetowym?

Jeżeli masz duży sklep z setkami produktów, to nawet jeżeli jest on bardzo intuicyjnie zbudowany i posiada logiczną strukturę produktów – bez dobrej wyszukiwarki, możesz mieć wiele problemów. Przede wszystkim związanych z niską konwersją. Istnieją szacunki, które mówią, że 30% użytkowników sklepów internetowych, korzysta z wyszukiwarek produktów. To dlatego warto zoptymalizować wyszukiwarkę i dać sobie szansę na wygenerowanie większej sprzedaży.  

Zapisz się po wsparcie w e-commerce!
Zapisz się do newslettera

Sprawna wyszukiwarka w sklepie – checklista dla e-commerce

 1. czy strona główna zawiera widoczne pole wyszukiwania? (powinno być zlokalizowane w górnej części witryny, po prawej stronie)
 2. czy pole wyszukiwania zawiera symbol lupy – sugestywnej dla użytkowników?
 3. czy pole wyszukiwania jest wystarczające, by pomieścić typowe zapytania? (standardowo powinno liczyć 27 znaków)
 4. czy pole wyszukiwania daje wyniki zarówno po kliknięciu myszka, jak i po wyborze klawisza Enter?
 5. czy wyszukiwanie posiada opcję autouzupełniania?
 6. czy wyszukiwarka obsługuje automatyczne sprawdzanie pisowni, a także wyszukiwanie liczby mnogiej i synonimów?  
 7. czy wyszukiwarka sugeruje wyszukiwanie przez kategorie i produkty?
 8. czy wyniki wyszukiwania są czytelne w odbiorze – uszeregowane, użyteczne pod względem trafności?
 9. czy wyszukiwarka zwraca puste wyniki? czy oferuje opcje poprawy zapytania lub wyniki dla zapytań zbliżonych?
 10. czy strona wyników wyszukiwania pozwala na łatwą edycję zapytania i ponowne jego wysłanie?

Powyższa chcecklista wskazuje elementy, które są w wyszukiwarce sklepowej absolutnie niezbędne. Na pewno znajdzie się i przyda jeszcze cały szereg dodatkowych opcji, które warto dopracować specjalnie dla Twojego sklepu – jeżeli potrzebujesz wsparcia w tym zakresie, zapraszam do kontaktu.

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Dlaczego warto optymalizować wyszukiwarkę e-commerce?

W całym procesie optymalizacji sklepu internetowego warto pamiętać, po co podejmujemy jakiekolwiek działania. Dobrze funkcjonująca wyszukiwarka sklepowa ma ogromne znaczenie dla powodzenia biznesu opartego na sprzedaży online. Przynosi efekty w postaci:

 • wyższego zaangażowania ze strony użytkowników sklepu
 • niższego współczynnika odrzuceń
 • wyższej konwersji
 • lepszego UX.

Wyszukiwarka z własnego sklepu powinna również stanowić bezcenne źródło informacji o tym, jakie kroki podejmują klienci w sklepie online, czego wyszukują i jak postępują po otrzymaniu wyników wyszukiwania. Na podstawie danych pozyskanych np. za pomocą odpowiedniej konfiguracji statystyk Google Analytics będziesz mógł zmieniać i rozszerzać asortyment sklepu lub podejmować działania marketingowe oparte na wyrażeniach kluczowych wynikających z wyszukań stosowanych w Twojej wyszukiwarce. To kopalnia wiedzy i motywacji.

Wyszukiwarka w sklepie internetowym – podsumowanie

Możesz łatwo sprawić, że wyszukiwarka w sklepie internetowym będzie Twoim wsparciem w obszarze pozyskiwania przychylności klientów, a co za tym idzie również w zwiększaniu sprzedaży. To jedna z prostszych opcji na wyższą konwersję, którą aż żal byłoby nie wykorzystać. Najlepsze wyniki uzyskasz łącząc bezbłędnie funkcjonujący sklep internetowy z analityką i obserwacją zachowania użytkowników. Nie wiesz jak zacząć sprzedawać więcej? W razie potrzeby, skorzystaj z mojego doświadczenia.

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32
Fundacja Cyfrowa Rewolucja
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
KRS: 0001016830
NIP: 9532794442

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

kampanie Google Ads

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Reklamy się nie klikają? Przepalasz budżet? Pokażę Ci, jak optymalizować kampanie Google Ads. Zostaw swoje dane poniżej, aby dowiedzieć się, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce. 

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.