Przez Zieliński Jerzy

Pozycjonowanie ośrodka leczenia uzależnień

Jak reklamować ośrodek leczenia uzależnień lub gabinet terapeuty uzależnień? W tej branży jest sporo ograniczeń, dlatego kampanie Google Ads często nie zdają egzaminu. Alternatywą jest pozycjonowanie ośrodka leczenia uzależnień. Od kilku lat zajmuję się pozycjonowaniem w branży terapii uzależnień, dlatego, jeśli chcesz wypromować swój ośrodek lub gabinet, skontaktuj się ze mną. 

Reklama terapii uzależnień – dlaczego nie Google Ads?

Wynika to po prostu z zasad Google Ads, ponieważ możliwości reklamowania opieki zdrowotnej są ograniczone. Od 2018 roku pod tę kategorię podciągnięte zostały również:

  • Detoks i leczenie uzależnień w szpitalach i innych placówkach oraz w warunkach ambulatoryjnych (dochodzących),
  • Programy rehabilitacyjne dla osób uzależnionych (np. specjalne hostele, organizacje wzajemnej pomocy, grupy wsparcia),
  • Telefony zaufania dla osób uzależnionych.

Według zasad Google Ads nie możesz prowadzić kampanii, które mają zwiększyć liczbę klientów zgłaszających się na detoks i leczenie uzależnień ani polecać takich usług. Niestety tworzenie grup reklam na detoks alkoholowy czy terapię alkoholizmu (to samo tyczy się innych uzależnień), często skutkuje ich odrzuceniem lub przynajmniej ograniczeniem.

Pozycjonowanie ośrodka leczenia uzależnień

Ze względu na ograniczenia Google Ads, w branży terapii uzależnień opłaca się inwestować w SEO. Na efekty trzeba poczekać dłużej niż w Adsach, zazwyczaj potrzebny jest też większy budżet, ale to bezpieczny sposób, żeby zwiększyć liczbę zapytań, a co za tym idzie – pacjentów, którzy trafiają do Twojego ośrodka lub gabinetu.

Jak dobierać słowa kluczowe?

Najważniejszych jest oczywiście przemyślany dobór fraz. W Google Ads, prowadząc stacjonarny biznes, możesz wybrać tysiące fraz na każdą interesującą Cię lokalizację i sprawdzić, które klikają się najlepiej. W SEO każde słowo kluczowe kosztuje i przedłuża proces pozycjonowania, dlatego warto to dobrze przeanalizować. Plus jest taki, że każde słowo kluczowe „ciągnie w górę” kilka innych, które są do niego podobne. Zaczynając dobierać frazy pod SEO, polecam wziąć pod uwagę trzy najważniejsze czynniki:

1.Twoja specjalizacja

Terapia alkoholizmu, narkomanii, lekomanii czy uzależnień behawioralnych? Oferujesz leczenie stacjonarne czy ambulatoryjne? Prowadzisz ośrodek, czy jesteś terapeutą, który spotyka się z pacjentami raz na tydzień lub dwa? Wszystko to ma znaczenie, ponieważ każda usługa, którą oferujesz, to kolejna pula słów kluczowych. Frazy związane z alkoholizmem i narkomanią zazwyczaj mają najwięcej miesięcznych wyszukiwań, dlatego na efekty trzeba poczekać trochę dłużej. Jeśli zajmujesz się również leczeniem uzależnienia od hazardu, zakupoholizmu itp., warto stworzyć dla nich podstrony i pozycjonować się na nie, bo to szybszy sposób na zwiększenie widoczności.

pozycjonowanie ośrodka leczenia uzależnień od hazardu
awamedic.pl

2.Liczba wyszukiwań

Standardem są frazy typu ośrodek leczenia uzależnień, ośrodek terapii, leczenie uzależnień, terapia uzależnień, leczenie alkoholizmu, terapia narkomanii itp. Zawsze bierz pod uwagę to, co Twoi potencjalni pacjenci wpisują do wyszukiwarki. Na przykład, detoksu można szukać na kilka różnych sposobów, zdarzają się też określenia typu odwyk, odtrucie, odtruwanie itp. Warto wykorzystywać takie narzędzia, jak Senuto, żeby nie umknęły Ci najczęściej wyszukiwane frazy:

pozycjonowanie ośrodka leczenia uzależnień frazy
https://app.senuto.com/

3.Lokalizacja

W przypadku detoksów i gabinetów psychoterapii, podobnie jak w innych biznesach stacjonarnych, bardziej opłaca się stawiać na frazy lokalne. W innym wypadku będziesz tracić budżet na rywalizację z ośrodkami całej Polski, a spora część zapytań i tak będzie nietrafiona, bo pacjenci raczej nie wybierają się na odtrucie na drugi koniec kraju. Podobnie sprawa wygląda z ambulatoryjną terapią uzależnień. 

Trochę inaczej bywa już ze stacjonarnym leczeniem uzależnień w ośrodku. Część pacjentów decyduje się na wyjazd na drugi koniec Polski, żeby odciąć się od dawnego środowiska i zmienić otoczenie. Warto więc dobrze zastanowić się, z jakich okolic przyjeżdżają Twoi pacjenci, żeby nie pominąć żadnej grupy docelowej.

Masz problem z promocją Twojego ośrodka uzależnień? Skontaktuj się ze mną – od kilku lat skutecznie obchodzę ograniczenia, zwiększam widoczność i liczbę telefonów od potencjalnych pacjentów.

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)