Przez Zieliński Jerzy

Makieta strony internetowej: dlaczego warto zlecić projekt profesjonaliście?

Makieta strony internetowej to bardzo wczesny etap tworzenia strony: jest pierwszym szkicem tego, co później staje się w pełni funkcjonalną stroną internetową. Dlatego warto zadbać o to, aby stworzeniem makiety zajęli się profesjonaliści.

Współpracuję z web developerami, copywriterami, grafikami oraz ekspertami SEO i Google Ads – jeśli planujesz zbudować stronę internetową, zgłoś się do mnie po kompleksowe wsparcie!

Co to jest makieta strony internetowej?

Makieta strony internetowej to pierwszy krok w procesie projektowania strony internetowej. Jest to graficzna reprezentacja strony, która przedstawia układ i rozmieszczenie różnych elementów, takich jak nagłówek, treści, obrazy, przyciski, oraz inne interaktywne elementy. Makietę strony tworzy się na etapie planowania projektu, zanim przystąpi się do pełnej produkcji i kodowania.

Makieta strony internetowej jest przydatna, ponieważ umożliwia zrozumienie, jak strona będzie wyglądać i działać w rzeczywistości, jeszcze zanim zostanie wdrożona. Dzięki temu można dokładnie określić układ elementów, ich wielkość i pozycję na stronie. To pozwala na efektywne planowanie nawigacji, prezentacji treści oraz interakcji użytkownika, co ma istotny wpływ na ostateczną jakość strony.

Warto podkreślić, że makieta strony internetowej jest tworzona w sposób graficzny, nie zawiera jeszcze działających elementów ani kodu. Jest to swojego rodzaju prototyp, który pomaga wszystkim zaangażowanym w projekt zrozumieć koncepcję projektowanej strony. Dlatego właśnie warto zlecić projekt makiety profesjonaliście, który ma doświadczenie i umiejętności potrzebne do stworzenia efektywnej i atrakcyjnej wizualizacji projektu.

Doświadczenie

Zaufanie profesjonalistom to klucz do sukcesu. Makieta strony WWW wymaga wiedzy, doświadczenia i kreatywności. Współpracując z ekspertami, masz pewność, że Twoja strona zostanie stworzona, biorąc pod uwagę UX, UI, aktualne trendy i najlepsze praktyki.

Praca zespołowa 

Współpraca z profesjonalistami to także dostęp do szerokiego spektrum kompetencji. Web developerzy zajmują się techniczną stroną projektu, copywriterzy dbają o treści, graficy o wygląd, a eksperci SEO i Google Ads o optymalizację pod kątem wyszukiwarki i reklam PPC. Dzięki temu masz pewność kompleksowej opieki nad swoją stroną.

Tworzenie makiet stron internetowych: jak rozpoznać dobrą makietę?

Dobra makieta strony WWW to kluczowy element projektu, który pozwala zrozumieć, jak strona będzie wyglądać i działać w rzeczywistości. Poniżej przedstawiam cechy, które charakteryzują dobrą makietę strony internetowej:

 • Zrozumiałość i przejrzystość: makieta powinna być czytelna i intuicyjna dla wszystkich zaangażowanych w projekt, a także potencjalnych użytkowników. Każdy element na makiecie powinien być jasno oznaczony i zrozumiały.
 • Odpowiedni układ: makieta powinna odzwierciedlać zamierzony układ strony, w tym nagłówek, stopkę, menu nawigacyjne i treści. Wszystkie te elementy powinny być umieszczone w logiczny sposób.
 • Zgodność z brandingiem: makieta strony internetowej powinna odzwierciedlać wytyczne dotyczące identyfikacji wizualnej firmy, takie jak kolory, fonty i logo. Dzięki temu strona będzie spójna z marką.
 • Responsywność: dobra makieta uwzględnia responsywność, czyli dostosowanie strony do różnych rozmiarów ekranów, takich jak komputery, tablety i telefony komórkowe.
 • Wyważone grafiki i tekst: makieta powinna zawierać zarówno treści, jak i grafiki, które oddają charakter strony. Warto pamiętać, że na tym etapie to dopiero koncepcja, dlatego część contentu można zastąpić słynnym lorem ipsum.
 • Koncentracja na użytkowniku: makietę należy projektować z myślą o potrzebach użytkowników. Powinna umożliwiać łatwą nawigację i dostęp do kluczowych informacji.
 • Zamierzone interakcje: makieta może uwzględniać sposób, w jaki użytkownik będzie korzystał ze strony. Warto wziąć pod uwagę przewijanie, przyciski, formularze czy linki. 
 • Testy: dobra makieta pozwala na analizę i wyeliminowanie części błędów, zanim jeszcze tworzenie strony wejdzie na kolejne etapy. 
 • Skupienie na celach biznesowych: makieta powinna być zgodna z celami biznesowymi strony internetowej, czyli wspierać konwersje, zbieranie danych czy inne działania, które mają przyczynić się do sukcesu projektu.
 • Zgodność z trendami: dobra makieta powinna być zgodna z obowiązującymi trendami projektowania stron internetowych. Jednak nie należy zapominać o unikalności projektu, który wyróżni go na tle konkurencji.

Wskazówki do tworzenia makiet stron internetowych

Podczas tworzenia makiet strony internetowej istnieje kilka kluczowych kwestii, na które należy zwrócić szczególną uwagę, aby zapewnić użyteczność i skuteczność produktu końcowego.

 1. Pamiętaj o testach: jednym z kluczowych etapów w procesie tworzenia makiet jest przeprowadzenie testów na użytkownikach, którzy odpowiadają osobom zdefiniowanym jako persony. Jeśli dobrze przetestujesz makietę strony www, gotowa strona będzie wymagała mniejszych zmian.
 2. Przygotuj responsywną makietę: podczas projektowania makiet nie zapominaj o zasadzie mobile first. Warto już na etapie tworzenia makiety zwrócić uwagę na responsywność, aby uniknąć problemów z projektem strony internetowej. Rozważając różnorodne urządzenia, na których użytkownicy będą przeglądać stronę, można zoptymalizować doświadczenie użytkownika dla każdego z tych środowisk.
 3. Zadbaj o interakcję: makietę strony należy uczynić klikalną i interaktywną. Skupienie się na podstawowej nawigacji produktu oraz umożliwienie użytkownikowi przetestowania funkcjonalności strony już na etapie makietowania pozwoli szybciej wykryć ewentualne problemy i ułatwić dostosowanie interfejsów użytkownika do jego potrzeb.

Pamiętaj, że tworzenie makiety strony internetowej to kluczowy moment w procesie projektowania, który ma istotny wpływ na ostateczne doświadczenie użytkownika. Dbając o przeprowadzenie testów, responsywność oraz interaktywność, można znacząco zwiększyć szanse na stworzenie efektywnej i atrakcyjnej strony internetowej, na której architektura informacji, interfejs itp. nie wymagają dużych poprawek.

Projekt makiety strony internetowej krok po kroku

Kiedy już zrozumiemy, czym są makiety stron internetowych i jakie pełnią funkcje w projektowaniu UX, możemy zagłębić się w proces pracy nad projektem strony internetowej lub jej redesignem. Do tworzenia makiet można podejść bardziej swobodnie lub konkretnie, w zależności od tego, czy jesteś profesjonalistą, czy chcesz przedstawić swoje wstępne pomysły developerowi.

Etap I: Wstępna koncepcja projektu makiety stron internetowych

Na początku warto skorzystać z tradycyjnych narzędzi, takich jak kartka i ołówek, aby przełożyć wstępny zarys pomysłów na papier. Ta swobodna forma pozwala szybko zrzucić myśli na papier i łatwo je modyfikować. Podczas tego etapu można odrzucić wiele koncepcji i wybrać te, które najlepiej odpowiadają celom projektu. To proste, obrazowe przedstawienie , ale już pomaga projektować strony internetowe.

Etap II: Tworzenie makiet low-fi

W tej fazie używa się programów do projektowania, które ułatwiają tworzenie wstępnych szkiców o niskiej szczegółowości przy projektowaniu stron internetowych. Narzędzia te umożliwiają szybką prezentację szkieletu strony i łatwe udostępnianie projektów zespołowi lub klientowi. Warto korzystać z komentarzy, aby ułatwić komunikację między osobami zaangażowanymi w projekt. Można stworzyć wstępną koncepcję struktury strony i przedyskutować postać szkieletu strony internetowej z całym zespołem na końcowym etapie projektowania.

Etap III: Projekt makiety hi-fi

Po zaakceptowaniu wstępnego prototypu można dopracować profesjonalną stronę internetową i tworzyć już interaktywne makiety. Na wcześniej przygotowany szablon nakłada się warstwę graficzną i dopracowuje detale, takie jak kolory, kształty, typografia i animacje. Takie tworzenie makiet stron WWW obejmują nie tylko strukturę szkieletu strony, ale finalny wygląd. W tym momencie powstaje już makieta strony internetowej hi-fi, który charakteryzuja się wysoką szczegółowością. Warto pracować nie tylko nad estetyką, ale też funkcjonalnością i użytecznością strony internetowej.

Makieta to tylko prototyp, który ułatwia pracę przy tworzeniu stron internetowych. Dzięki temu łatwiej zaplanować strukturę strony, a następnie przejść do projektowania graficznego. Potrzebujesz kompleksowego wsparcia w projektowaniu stron i marketingu internetowym? Skontaktuj się ze mną! 

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)