Wizja kar, które Google nakłada na strony internetowe może przerażać, szczególnie początkujących w temacie pozycjonowania. Filtr Google czy ban niestety zdarzają się często, dlatego na pewno warto zgłębić te zagadnienia. Tym bardziej, że mogą skutecznie zagrozić widoczności strony w wyszukiwarce, czyli także w dostępie do nowych klientów – a to dla każdej firmy działającej w Sieci jest prawdziwym dramatem. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się czym jest filtr Google i jak go sprawdzić. Zapraszam!
Czym jest filtr Google?
Gigantowi z Mountain View zależy na tym, by użytkownicy wyszukiwarki otrzymywali wyniki zawierające strony wysokiej jakości i wartościowe merytorycznie. Dlatego Google określił standardy dotyczące stron internetowych, regularnie je aktualizuje (za pomocą zmian algorytmów) i egzekwuje stosowanie tych zasad. Właśnie takim narzędziem do egzekwowania zgodności stron www z wymaganiami są kary od Google. Nakładane na strony internetowe, odbiegające od standardów określonych przez wyszukiwarkę.
Bądź na bieżąco z nowościami SEO!
Zapisz się do newslettera
Rodzaje kar nakładanych przez Google
Możesz spotkać się z poniższymi nazwami:
Filtr algorytmiczny
Zostaje nałożony automatycznie przez algorytm Google.
Filtr manualny czyli ręczny
Nakłada go pracownik Google z zespołu Google Search Quality Team, zajmujący się weryfikacją stron www – ich zgodności z wymaganiami i standardami wyszukiwarki.
Ban Google
Skutkuje całkowitym wyindeksowaniem storny z wyników wyszukiwania, przestaje ona istnieć w wyszukiwarce. Nakładany jest za bardzo mocne wykroczenia przeciw standardom wyszukiwarki i zdarza się dość rzadko.
Zasady i dobre praktyki tworzenia stron internetowych dostępne są w Centrum wyszukiwarki Google (dawniej Google dla Webmasterów). Jeżeli chcesz mieć pewność, że kara od Google nie grozi Twojej domenie, warto się z nimi zapoznać i stosować. Warto tym bardziej, że pomagają osiągnąć wysokie pozycje.
Gotowy na rozwój?
Filtr Google – jak sprawdzić?
To zależy od tego, jaka kara została nałożona na domenę. Bez względu na to, jaka kara to będzie – w przypadku każdej, pierwszym sygnałem motywującym do działania jest nagły spadek pozycji, który zazwyczaj oznacza również spadek ruchu na stronie. Właśnie to najboleśniej dotyka właścicieli serwisów objętych karą.
Jak sprawdzić czy domena została objęta filtrem Google? W przypadku filtra ręcznego potrzebujesz narzędzia Google Search Console, to w nim w zakładce Ruch związany z wyszukiwaniem znajdziesz: Ręczne działania. Możesz się tu spotkać z informacją, że w witrynie nie znaleziono ręcznych działań przeciw spamowych.
Drugą – bardziej negatywną opcją jest komunikat o podjętych działaniach ręcznych oraz powód, dlaczego zostały one podjęte. Przykładowe przyczyny nałożenia kary ręcznej to: witryna zaatakowana spamem przez osoby trzecie, spam tworzony przez użytkowników, nienaturalne linki do Twojej witryny, nienaturalne linki z Twojej witryny, mało treści, w dodatku o niewielkiej lub żadnej wartości, maskowanie i niejawne przekierowania, ukryty tekst lub upychanie słów kluczowych. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie Supportu Google na temat działań ręcznych.
Jeżeli chodzi o filtr algorytmiczny, sprawa jest bardziej skomplikowana. Nie dostaniesz żadnego komunikatu od Google. Kara pojawia się w wyniku zmiany algorytmu – jego aktualizacje nie zawsze są ogłaszane. Filtr algorytmiczny trudniej rozpoznać i niestety, ale także trudniej się go pozbyć. Dlatego, aby zweryfikować taką karę należy właściwie stale monitorować pozycje serwisu www i ruch na stronie, najlepiej opierając się przy tym na narzędziach udostępnionych przez Google – Search Console i Google Analytics.
Podsumowanie
Zweryfikowanie obecności filtra Google jest pierwszym krokiem do jego usunięcia. Jak przy każdej czynności związanej ze stroną internetową i jej widocznością w wyszukiwarce, by poradzić sobie z filtrem Google potrzebna jest wiedza i doświadczenie. Jednak już odpowiednia praca nad serwisem online i działania zgodne z zaleceniami Google przyniosą Tobie i Twojej firmie dużo korzyści. Na stronach supportu Google znajdziesz mnóstwo informacji o zmianach i czynnościach, jakie warto podejmować na stronie internetowej – aż żal nie wykorzystać instrukcji płynącej ze środowiska, w którym storna www ma być dobrze postrzegana. Jeżeli potrzebujesz wsparcia w skutecznym działaniu w Google – zapraszam do rozmowy i skorzystania z moich usług.