Przez Zieliński Jerzy

Dwell time vs bounce rate: czym się różnią?

Trudno o skuteczne pozycjonowanie bez analizy danych, dlatego warto korzystać ze wskaźników. W tym artykule znajdziesz porównanie: dwell time vs bounce rate. Czym się różnią? Czego się dzięki nim dowiesz? Czytaj dalej i dowiedz się, jak jeszcze lepiej analizować ruch na Twojej stronie.

Chcesz, żeby ktoś stworzył dla Ciebie strategię od A do Z i zajął się jej wdrożeniem? Mogę Ci pomóc – skontaktuj się ze mną!

Dwell time: co to za wskaźnik?

Dwell time to pojęcie odnoszące się do czasu, jaki użytkownik spędza na danej stronie internetowej po wejściu na nią z wyników wyszukiwania. Inaczej mówiąc, jest to czas, który upływa od momentu wejścia użytkownika na stronę do momentu, gdy wraca do wyników wyszukiwania lub przechodzi na inną stronę. Dwell time jest istotny z perspektywy SEO i marketingu, ponieważ długi czas przebywania na stronie wskazuje na to, że zawartość witryny jest wartościowa i dostarcza użytkownikowi odpowiednie informacje. Wzrost dwell time może wpływać pozytywnie na pozycje strony w wynikach wyszukiwania oraz na ogólną jakość doświadczenia użytkownika. Jeśli spada dwell time marketing warto skupić na poprawie jakości strony, a przede wszystkim, trafności treści względem słów kluczowych, żeby użytkownik znajdował to, czego szuka.

Bounce rate: znany współczynnik odrzuceń

Bounce rate, z kolei, odnosi się do odsetka użytkowników, którzy opuszczają stronę po wejściu na nią, nie wchodząc w żadną dłuższą interakcję. Innymi słowy, to wskaźnik mierzący ilość sesji, w których użytkownik odwiedza tylko jedną podstronę, w porównaniu do ogólnej liczby wejść na stronę. Wysoki bounce rate może wskazywać na to, że zawartość strony nie spełnia oczekiwań użytkowników lub jest nieatrakcyjna, co może negatywnie wpływać na pozycje w wynikach wyszukiwania oraz na skuteczność działań marketingowych.

Dwell Time vs Bounce Rate: najważniejsze różnice

  • Czas na stronie vs liczba odwiedzonych podstron: dwell time mierzy, ile czasu użytkownik spędza na stronie, podczas gdy bounce rate sprawdza procent użytkowników, którzy opuszczają stronę po zobaczeniu tylko jednej podstrony.
  • Content vs jakość: dwell time skupia się na jakości contentu i zaangażowaniu użytkownika, podczas gdy bounce rate wskazuje na potencjalne problemy z atrakcyjnością strony lub nieodpowiednią jakością treści.
  • Pozytywne vs negatywne Wskaźniki: wzrost dwell time zazwyczaj jest postrzegany jako pozytywny sygnał, wskazujący na satysfakcję użytkowników. W przypadku bounce rate, lepiej jeśli jest niższy, ponieważ to sugeruje, że użytkownicy znajdują na stronie coś interesującego.

Dwell Time vs Bounce Rate: co jest ważniejsze?

Optymalizujesz stronę i nie wiesz, który wskaźnik jest ważniejszy? Dwell time SEO i bounce rate SEO mają znaczenie, dlatego jak zazwyczaj przy pozycjonowaniu odpowiedź brzmi: to zależy. Obydwa wskaźniki są nastawione na ten sam cel, czyli zaangażowanie użytkownika i jak najlepsza optymalizacja strony pod słowa kluczowe. Ostatecznie, równowaga między tymi wskaźnikami jest kluczowa – atrakcyjna zawartość, która angażuje użytkowników i zachęca do interakcji, przyczyni się do zrównoważonego wzrostu dwell time oraz redukcji bounce rate.

Chcesz, żeby profesjonaliści zajęli się optymalizacją Twojej strony od A do Z? Współpracuję ze specjalistami SEO, web developerami, copywriterami oraz specjalistami Google i Facebook Ads – pomogę Ci poprawić KPI i zwiększyć sprzedaż. Zadzwoń, napisz maila lub wypełnij formularz!

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)