Przez Zieliński Jerzy

6 sposobów na zwiększenie CTR w SEO

Może się wydawać, że to pozycja w wynikach organicznych Google decyduje o tym, jak wysoki współczynnik CTR osiągasz. Faktycznie, pierwsze miejsca zgarniają największą ilość kliknięć. Jednak jeżeli zależy Ci na pozyskaniu większej liczby wejść na stronę i jesteś gotowy o to powalczyć – da się zwiększyć CTR w SEO. Jest kilka działań, które można wdrożyć, by przyciągać więcej zainteresowanych użytkowników. W dzisiejszym artykule przeczytasz o tym, jak zwiększyć CTR z wyników organicznych.

Znaczenie CTR w SEO

Zacznijmy od przypomnienia – współczynnik klikalności CTR – czyli Click Through Rate, mówi o tym ilu użytkowników wyszukiwarki kliknęło w link naszej strony www, w stosunku do wszystkich osób, które go widziały.

Najmocniej obserwowany i analizowany jest w kontekście płatnych kampaniii Google Ads, ale zachęcam Cię do wzięcia go pod uwagę również w trakcie działań związanych z ruchem z wyników organicznych. Dlaczego CTR w wynikach organicznego wyszukiwania jest ważny? Z kilku istotnych biznesowo powodów – pozwala zwiększać ruch na stronie, który możesz przekuć w sprzedaż. Dla Google te strony internetowe, które są często odwiedzane przez użytkowników, są bardziej wartościowe, lepiej oceniane i mogą liczyć na lepsze pozycje w SERPach. Nie wszyscy użytkownicy odróżniają reklamy płatne i wyniki organiczne, dlatego jeżeli nie inwestujesz w pierwsze, powinieneś zadbać o te drugie.

Jaki CTR jest dobry? Podaje się, że strony z najwyższych pozycji w wynikach wyszukiwania osiągają CTR na poziomie przekraczającym 5%. Warto dążyć do najlepszych, jednak wynik na poziomie 2% powinien być satysfakcjonujący.  I jeszcze jedna ważna kwestia – jak sprawdzić CTR strony? Można go sprawdzić m.in. w Google Search Console w zakładce Skuteczność. Natomiast CTR dla konkretnych słów kluczowych znajdziesz w Pozyskiwanie –> Search Console –> Zapytania.

6 sposobów na zwiększenie CTR 

Czas na działanie – przeczytaj o kilku sprawdzonych sposobach na poprawę współczynnika klikalności. 

  1. Zoptymalizuj meta dane. To elementy, które użytkownicy wyszukiwarki widzą zaraz po uzyskaniu wyników na swoje zapytanie w Google. Dlatego w Twoim interesie leży, by meta title i meta description były chwytliwe, informujące o korzyściach i trafnie odnosiły się do zawartości podstrony, której dotyczą. Każda podstrona powinna mieć unikatowe meta dane, wiąże się to ze sporym nakładem pracy, ale warto wykorzystać tę optymalizację do właściwego osadzenia słów kluczowych i CTA. Wynikną z tego korzyści dla Twojej strony i dla poziomu konwersji.

Przykład meta title i meta description 

  1. O przyjaznej dla użytkownika stronie www decydują przyjazne adresy URL. To kolejny z elementów wyświetlanych w SERPach, dlatego warto, aby za ich pomocą pokazać użytkownikowi czego dotyczy Twoja podstrona. Warto pozbyć się z URLa znaków specjalnych i liczb, lepiej wprowadzić tu np. słowo kluczowe.
  2. Wykorzystaj dane strukturalne. Oprócz wpływu na CTR pomogą Ci zająć więcej miejsca w wynikach wyszukiwarki, a więcej miejsca dla Twojej firmy, to mniej dla konkurencji. Czym są dane strukturalne? Algorytm Google decyduje o tym, czy na dane zapytanie pokazuje wyniki z listą pytań i odpowiedzi na wyszukiwany temat, czy fragment opinii.

Przykład danych strukturalnych

  1. Znaczenie dla zadowolenia użytkownika ma szybkość działania Twojej strony. Chodzi o to, by klient faktycznie trafił na twoją stronę i zapoznał się z jej treścią, a nie opuścił ją znudzony oczekiwaniem na załadowanie się witryny. Pamiętaj o dostosowaniu tempa ładowania się strony zarówno do komputerów stacjonarnych, laptopów jak i urządzeń mobilnych.
  1. Pamiętaj o treściach, które będą wartościowe dla użytkowników, a przy okazji również dla robotów wyszukiwarki. Tylko unikatowe opisy produktów, angażujące wpisy na blogu czy inne merytoryczne treści dadzą Ci możliwość zbudowania pozycji eksperta w swojej dziedzinie, wiarygodnego dla klientów. 
  2. Inwestuj w słowa kluczowe długiego ogona. Nie dość, że charakteryzują użytkowników z bardziej sprecyzowanymi potrzebami – szukających produktu lub usługi. To jesteś w stanie szybciej wyciągnąć na nie swoją stronę na wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania, co znacząco zwiększy szansę na pozyskanie wartościowych wejść na stronę www. 

CTR w wynikach organicznych – podsumowanie

Ze względu na to, że wyszukiwarka jest środowiskiem zewnętrznym, niezależnym od naszych intencji, najlepsze wyniki osiąga się testując różne rozwiązania. Dlatego nawet po wdrożeniu rekomendowanych przeze mnie sposobów na podniesienie CTR w wynikach organicznych, nie możesz spocząć na laurach. Strona i osiągane przez nią parametry wymagają ciągłej obserwacji, analizy i ponownych optymalizacji. Jeżeli nie chcesz tego robić samodzielnie skorzystaj z mojej profesjonalnej pomocy – czekam na kontakt.

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)