Przez Zieliński Jerzy

Brief marketingowy: jakie informacje przekazać agencji?

Briefing marketingowy to kluczowy dokument, który umożliwia efektywną współpracę między firmą a agencją marketingową. Jest to swoiste kompendium wiedzy, które dostarcza agencji niezbędnych informacji do stworzenia skutecznej strategii marketingowej. W tym artykule przyjrzymy się, jakie informacje warto zawrzeć w briefie marketingowym, podając przykłady i omawiając znaczenie tego dokumentu.

Czym jest brief marketingowy?

Brief marketingowy to dokument, który zawiera wszystkie kluczowe informacje dotyczące celów, oczekiwań, grupy docelowej oraz konkurencji, które są niezbędne dla agencji marketingowej do przeprowadzenia skutecznej kampanii. To podstawowy element rozpoczęcia każdego projektu marketingowego, od tworzenia strategii reklamowej po projektowanie grafiki czy treści. Aby zacząć jakiekolwiek prace związane z promocją firmy, produktów czy usług, konieczny jest dobry briefing. Marketing bez niego nie może istnieć.

Co powinno znaleźć się w briefie marketingowym?

Nie wiesz, jak powinien wyglądać briefprzykład znajdziesz poniżej.

1. Opis firmy:

Zacznij od przedstawienia swojej firmy. To ważne, aby agencja poznała jej historię, misję, wartości oraz produkty lub usługi, które oferujesz. Krótka charakterystyka firmy pozwoli na zrozumienie kontekstu działań marketingowych.

2. Cele kampanii:

Określ, co chcesz osiągnąć dzięki kampanii. Czy celem jest zwiększenie sprzedaży, zwiększenie świadomości marki czy pozyskanie nowych klientów? Cele muszą być konkretne, mierzalne i osiągalne. To niezbędny element, jaki powinien zawierać każdy brief reklamowy.

3. Grupa docelowa:

Dokładnie opisz, kto stanowi grupę docelową Twojej kampanii. To obejmuje wiek, płeć, zainteresowania, lokalizację i inne czynniki, które wpływają na zachowanie klientów. Im bardziej szczegółowe dane, tym lepiej. Jeśli takie informacje będzie zawierał brief, marketing firmy stanie się skuteczniejszy.

4. Konkurencja:

Wskazówki na temat konkurencji są kluczowe. Kim są Twoi główni konkurenci? Jakie są ich mocne i słabe strony? To pozwoli agencji lepiej zrozumieć rynek i dostosować strategię marketingową.

5. Budżet:

Określ, ile jesteś gotów przeznaczyć na kampanię marketingową. Jasne wskazówki dotyczące budżetu pomogą agencji dostosować strategię do dostępnych środków.

6. Terminy i harmonogram:

Podaj dokładne daty, kiedy kampania powinna rozpocząć się i zakończyć. To pozwoli na odpowiednie zaplanowanie działań i dostosowanie harmonogramu.

7. Przykłady kampanii lub inspiracje:

Jeśli masz już pomysły na to, jak powinien wyglądać firmowy marketing, brief może zawierać przykłady reklam i kampanii, które Cię zainspirowały. Podziel się nimi. To pomoże agencji zrozumieć, jakie efekty chcesz osiągnąć.

8. Kryteria sukcesu:

Określ, jak będziesz mierzyć skuteczność kampanii. Czy będzie to ilość sprzedaży, wzrost ruchu na stronie internetowej, czy zwiększenie liczby leadów? Wskazanie konkretnych wskaźników sukcesu w briefie ułatwi ocenę wyników.

Przykład briefu marketingowego

Stworzony dla fikcyjnej firmy „XYZ” brief marketingowy to przykład dobrej pracy opartej na powyżej opisywanych wskazówkach.

  • Opis firmy: Firma XYZ specjalizuje się w produkcji i sprzedaży innowacyjnych gadżetów i akcesoriów dla miłośników nowoczesnych technologii. Nasza firma działa na rynku od 10 lat i jest znana z jakości i innowacyjności swoich produktów.
  • Cele kampanii: Nasz główny cel to zwiększenie sprzedaży naszych nowych produktów w ciągu najbliższych trzech miesięcy o co najmniej 20%.
  • Grupa docelowa: Naszą główną grupą docelową są mężczyźni i kobiety w wieku 25-45 lat, zainteresowani nowinkami technologicznymi i nowoczesnymi gadżetami. Mieszkający głównie w dużych miastach.
  • Konkurencja: Naszymi głównymi konkurentami są firmy ABC i DEF. Oferują podobne produkty, ale naszą przewagą jest innowacyjność i jakość.
  • Budżet: Na kampanię marketingową jesteśmy gotowi przeznaczyć 50 000 złotych.
  • Terminy i harmonogram: Kampania powinna rozpocząć się 1 października i trwać do 31 grudnia 20XX.
  • Przykłady kampanii lub inspiracje: Chcielibyśmy, aby nasza kampania była kreatywna i przyciągnęła uwagę potencjalnych klientów. Podobają nam się kampanie reklamowe Apple i Samsung, które skupiają się na innowacjach i designie.
  • Kryteria sukcesu: Sukces kampanii będziemy mierzyć poprzez wzrost sprzedaży nowych produktów oraz zwiększenie liczby zapytań od potencjalnych klientów na stronie internetowej.

Przykładowy brief marketingowy vs kreatywny: jaka jest różnica?

W procesie tworzenia kampanii reklamowej kluczowym elementem jest klarowna komunikacja pomiędzy klientem a agencją marketingową. W tym celu stosuje się różnorodne narzędzia, w tym briefy reklamowe. Te dokumenty pełnią istotną rolę w definiowaniu celów, wizji oraz oczekiwań dotyczących kampanii. W niniejszym artykule omówimy trzy rodzaje briefów reklamowych: brief reklamowy, brief kreatywny oraz brief dla agencji marketingowej, przybliżając ich znaczenie oraz wpływ na efektywność działań promocyjnych.

Brief reklamowy

Brief reklamowy stanowi punkt wyjścia dla każdej kampanii reklamowej. Przykładowy brief reklamowy precyzyjnie określa cele, grupę docelową, budżet oraz terminy działań promocyjnych. Kluczowe jest także uwzględnienie kanałów reklamowych, które będą wykorzystane w kampanii. Brief ten ma na celu ujednolicenie wizji i celów promocji, zapewniając klarowne wytyczne dla wszystkich zaangażowanych stron. Dobry brief reklamowy sprawia, że współpraca jest łatwiejsza, ponieważ marketingowcy wiedzą, co tak naprawdę jest Twoim celem. Jeśli wykonawca nie wymaga briefu reklamowego to niestety może oznaczać, że robi analogiczną kampanię dla każdego klienta i schematycznie podchodzi do branży marketingowej.

Brief kreatywny

Brief kreatywny to bardziej szczegółowy dokument, skierowany głównie do twórców kreatywnych, takich jak copywriterzy, graficy czy producenci dźwięku. Oprócz podstawowych informacji zawartych w briefie reklamowym, brief kreatywny skupia się na precyzyjnym określeniu wizji, misji oraz osobowości marki. Jest to także platforma do wyrażenia oczekiwań co do stylu i formatu kampanii. Dzięki briefowi kreatywnemu twórcy reklam mogą lepiej zrozumieć, jakie przesłanie powinni przekazać, aby kampania była spójna z marką i efektywnie dotarła do grupy docelowej. Chodzi tutaj o informacje niezbędne, żeby przekaz reklamowy i content marketing trafił do określonej grupy docelowej.

Brief dla agencji marketingowej

Brief przygotowany dla agencji marketingowej jest kluczowym dokumentem, który umożliwia klientowi wyrażenie swoich oczekiwań i wymagań dotyczących kampanii. Oprócz podstawowych informacji, taki brief może zawierać strategię marketingową oraz kreatywne elementy kampanii. Jego celem jest umożliwienie agencji zrozumienie potrzeb klienta i dostosowanie propozycji działań do jego wymagań. Dzięki temu klient może mieć pewność, że kampania będzie skutecznie realizować jego cele biznesowe. Brief marketingowy zdecydowanie usprawni komunikację, bo od początku jasne będą nie tylko budżet kampanii, jej rodzaj i planowany czas trwania kampanii, ale też wskaźniki sukcesu i cel kampanii.

Dobrze przygotowany brief marketingowy to podstawa, jeśli chcesz osiągnąć konkretne cele. Nie ma powodów do zdziwienia, jeśli od agencji reklamowej dostaniesz informację, że potrzebny będzie im jeszcze inny rodzaj informacji. Możesz napisać brief marketingowy innego typu:

Oczywiście, przepraszam za niedoprecyzowanie. Oto poprawiony fragment, który uwzględnia wszystkie wymienione briefy:

Brief SEO

Brief SEO jest kluczowym narzędziem dla specjalistów zajmujących się optymalizacją stron internetowych pod kątem wyszukiwarek. Pozwala na szczegółowe zapoznanie się z profilem działalności firmy, co umożliwia trafne dobieranie narzędzi i rozwiązań. Ponadto, brief umożliwia rozplanowanie w czasie najistotniejszych prac on-site i off-site, na przykład takich, jak dobór słów kluczowych, harmonogram treści. Skuteczny brief marketingowy to podstawa, jeśli specjalista SEO ma wiedzieć, na jakich produktach Ci najbardziej zależy oraz dostosować się np. do sezonowości w branży.

Brief dla copywritera

Brief dla copywritera to dokument zawierający wskazówki dotyczące treści. Są to na przykład styl tekstu, długość, liczba nagłówków, słowa kluczowe. Możesz też dostarczyć informacje na temat twojej firmy, które pomogą stworzyć bardziej rzetelne treści i następnie umieścić je w mediach społecznościowych lub na stronie. Dzięki temu efektywność działań marketingowych wzrośnie.

Brief dla grafika

Brief dla grafika to kluczowy element procesu kreacji graficznej w ramach kampanii reklamowej. W tym dokumencie zawarte są wytyczne dotyczące estetyki, formatu oraz przesłania wizualnego. Dzięki niemu grafik może skutecznie oddać ideę kampanii i zapewnić spójność wizualną we wszystkich materiałach reklamowych podczas realizacji kampanii.

Brief strategiczny

Brief strategiczny to zapisany w określonej formie plan. To łatwa do interpretacji wizualizacja koncepcji, celów oraz istniejących pomiędzy nimi powiązań. Jego przygotowanie opiera się o zasady projektowania w duchu Design Thinking. Jest dobrze przemyślanym podsumowaniem wymagań niezbędnych do rozwiązania problemów, zrealizowania określonych celów, strategii i projektów.

Przykładowy brief reklamowy: najczęstsze błędy

Przy tworzeniu briefu reklamowego niektóre błędy mogą wpłynąć na skuteczność całej kampanii. Oczywiście agencje marketingowe powinny podpowiadać, co musi zawierać brief marketingowy i w razie potrzeby zadawać dodatkowe pytania, ale warto poświęcić trochę czasu na przemyślenie, co tak naprawdę ma dać Ci przeprowadzenie działań marketingowych. Pewnie są to większe zyski, ale co jest Twoim problemem i hamulcem? Niewielka rozpoznawalność marki, niski współczynnik konwersji, nierentowne produkty? To wszystko ma znaczenie.

Po pierwsze, niedocenianie czasu potrzebnego na stworzenie briefu może prowadzić do niedoprecyzowania celów i oczekiwań kampanii. Brak wystarczającej analizy oraz czasu na dyskusje z zespołem może doprowadzić do powierzchownego podejścia i niejasności w przekazie.

Po drugie, zawieranie zbyt wielu wątków lub celów w briefie może prowadzić do dezorientacji i rozproszenia. Koncentracja na jednym głównym celu jest kluczowa dla skuteczności kampanii, dlatego ważne jest, aby precyzyjnie określić główne priorytety i wytyczne. Jeśli masz więcej niż jeden cel, warto stworzyć dobry brief strategiczny dla każdego z nich lub ustalić jasną hierarchię celów biznesowych.

Po trzecie, narzucanie konkretnych rozwiązań agencji reklamowej może ograniczyć ich kreatywność i innowacyjność. Współpraca oparta na zaufaniu i otwartej komunikacji jest kluczowa dla osiągnięcia sukcesu, dlatego ważne jest, aby dać agencji swobodę działania i pomysłowość. Dobry brief marketingowy nie musi zawierać szczegółowych informacji, co, gdzie i jak ma zrobić agencja. Klient powinien się tutaj skupiać na celu, a nie na środkach do jego osiągnięcia – za to płacisz agencji marketingowej.

Po czwarte, brak dokładnych danych oraz bardzo ogólne informacje o grupie docelowej mogą prowadzić do nieskutecznych działań reklamowych. Dane marketingowe stanowią podstawę skutecznej kampanii, dlatego ważne jest, aby skrupulatnie zbierać i analizować informacje, aby lepiej zrozumieć zachowania i preferencje klientów.

Dlaczego mam przygotować brief marketingowy? Czy to nie agencja powinna się wszystkiego dowiedzieć?

Naturalnie dobrze napisany brief marketingowy wymaga czasu, ale w żadnym przypadku nie można powiedzieć, że jest to czas stracony. Chociaż agencje marketingowe posiadają wiedzę i doświadczenie w dziedzinie promocji, to brief marketingowy klienta dostarcza najlepszych informacji na temat firmy, produktu, usługi czy docelowego rynku.

Najczęstsze błędy popełniane podczas wypełniania briefu marketingowego, takie jak złe zdefiniowanie grupy docelowej, aspiracje przewyższające budżet czy brak jasno określonych celów kampanii, mogą być wyeliminowane poprzez odpowiednie zaangażowanie klienta w proces tworzenia briefu. Dokładne wypełnienie briefu umożliwia agencji lepsze zrozumienie oczekiwań i potrzeb klienta, co prowadzi do lepszej spójności oraz efektywności kampanii. Jeśli zaangażujesz się, aby dobrze wypełnić brief reklamowy, zwróci się to w formie skuteczniejszej kampanii i lepszej komunikacji z agencją marketingową.

Podsumowanie

Brief marketingowy to nieodzowny element każdej udanej kampanii marketingowej. To dokument, który pomaga zrozumieć cele i oczekiwania klienta oraz dostarcza agencji marketingowej niezbędnych informacji do stworzenia skutecznej strategii. Pamiętaj, że im bardziej szczegółowy i klarowny jest brief, tym większa szansa na osiągnięcie pożądanych wyników. To narzędzie, które ułatwia efektywną współpracę i przyczynia się do sukcesu projektów marketingowych.

Dodaj komentarz.