Przez Zieliński Jerzy

Brief marketingowy: jakie informacje przekazać agencji?

Briefing marketingowy to kluczowy dokument, który umożliwia efektywną współpracę między firmą a agencją marketingową. Jest to swoiste kompendium wiedzy, które dostarcza agencji niezbędnych informacji do stworzenia skutecznej strategii marketingowej. W tym artykule przyjrzymy się, jakie informacje warto zawrzeć w briefie marketingowym, podając przykłady i omawiając znaczenie tego dokumentu.

Czym jest brief marketingowy?

Brief marketingowy to dokument, który zawiera wszystkie kluczowe informacje dotyczące celów, oczekiwań, grupy docelowej oraz konkurencji, które są niezbędne dla agencji marketingowej do przeprowadzenia skutecznej kampanii. To podstawowy element rozpoczęcia każdego projektu marketingowego, od tworzenia strategii reklamowej po projektowanie grafiki czy treści. Aby zacząć jakiekolwiek prace związane z promocją firmy, produktów czy usług, konieczny jest dobry briefing. Marketing bez niego nie może istnieć.

Zarabiaj więcej dzięki optymalizacji marketingu internetowego

Przygotuję strategię działania i razem z moim zespołem wdrożę ją dla Ciebie.

ZAMAWIAM DARMOWĄ WYCENĘ

Co powinno znaleźć się w briefie marketingowym?

Nie wiesz, jak powinien wyglądać briefprzykład znajdziesz poniżej.

1. Opis firmy:

Zacznij od przedstawienia swojej firmy. To ważne, aby agencja poznała jej historię, misję, wartości oraz produkty lub usługi, które oferujesz. Krótka charakterystyka firmy pozwoli na zrozumienie kontekstu działań marketingowych.

2. Cele kampanii:

Określ, co chcesz osiągnąć dzięki kampanii. Czy celem jest zwiększenie sprzedaży, zwiększenie świadomości marki czy pozyskanie nowych klientów? Cele muszą być konkretne, mierzalne i osiągalne. To niezbędny element, jaki powinien zawierać każdy brief reklamowy.

3. Grupa docelowa:

Dokładnie opisz, kto stanowi grupę docelową Twojej kampanii. To obejmuje wiek, płeć, zainteresowania, lokalizację i inne czynniki, które wpływają na zachowanie klientów. Im bardziej szczegółowe dane, tym lepiej. Jeśli takie informacje będzie zawierał brief, marketing firmy stanie się skuteczniejszy.

4. Konkurencja:

Wskazówki na temat konkurencji są kluczowe. Kim są Twoi główni konkurenci? Jakie są ich mocne i słabe strony? To pozwoli agencji lepiej zrozumieć rynek i dostosować strategię marketingową.

5. Budżet:

Określ, ile jesteś gotów przeznaczyć na kampanię marketingową. Jasne wskazówki dotyczące budżetu pomogą agencji dostosować strategię do dostępnych środków.

6. Terminy i harmonogram:

Podaj dokładne daty, kiedy kampania powinna rozpocząć się i zakończyć. To pozwoli na odpowiednie zaplanowanie działań i dostosowanie harmonogramu.

7. Przykłady kampanii lub inspiracje:

Jeśli masz już pomysły na to, jak powinien wyglądać firmowy marketing, brief może zawierać przykłady reklam i kampanii, które Cię zainspirowały. Podziel się nimi. To pomoże agencji zrozumieć, jakie efekty chcesz osiągnąć.

8. Kryteria sukcesu:

Określ, jak będziesz mierzyć skuteczność kampanii. Czy będzie to ilość sprzedaży, wzrost ruchu na stronie internetowej, czy zwiększenie liczby leadów? Wskazanie konkretnych wskaźników sukcesu w briefie ułatwi ocenę wyników.

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Przykład briefu marketingowego

Stworzony dla fikcyjnej firmy „XYZ” brief marketingowy to przykład dobrej pracy opartej na powyżej opisywanych wskazówkach.

  • Opis firmy: Firma XYZ specjalizuje się w produkcji i sprzedaży innowacyjnych gadżetów i akcesoriów dla miłośników nowoczesnych technologii. Nasza firma działa na rynku od 10 lat i jest znana z jakości i innowacyjności swoich produktów.
  • Cele kampanii: Nasz główny cel to zwiększenie sprzedaży naszych nowych produktów w ciągu najbliższych trzech miesięcy o co najmniej 20%.
  • Grupa docelowa: Naszą główną grupą docelową są mężczyźni i kobiety w wieku 25-45 lat, zainteresowani nowinkami technologicznymi i nowoczesnymi gadżetami. Mieszkający głównie w dużych miastach.
  • Konkurencja: Naszymi głównymi konkurentami są firmy ABC i DEF. Oferują podobne produkty, ale naszą przewagą jest innowacyjność i jakość.
  • Budżet: Na kampanię marketingową jesteśmy gotowi przeznaczyć 50 000 złotych.
  • Terminy i harmonogram: Kampania powinna rozpocząć się 1 października i trwać do 31 grudnia 20XX.
  • Przykłady kampanii lub inspiracje: Chcielibyśmy, aby nasza kampania była kreatywna i przyciągnęła uwagę potencjalnych klientów. Podobają nam się kampanie reklamowe Apple i Samsung, które skupiają się na innowacjach i designie.
  • Kryteria sukcesu: Sukces kampanii będziemy mierzyć poprzez wzrost sprzedaży nowych produktów oraz zwiększenie liczby zapytań od potencjalnych klientów na stronie internetowej.

Podsumowanie

Brief marketingowy to nieodzowny element każdej udanej kampanii marketingowej. To dokument, który pomaga zrozumieć cele i oczekiwania klienta oraz dostarcza agencji marketingowej niezbędnych informacji do stworzenia skutecznej strategii. Pamiętaj, że im bardziej szczegółowy i klarowny jest brief, tym większa szansa na osiągnięcie pożądanych wyników. To narzędzie, które ułatwia efektywną współpracę i przyczynia się do sukcesu projektów marketingowych.

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32
Fundacja Cyfrowa Rewolucja
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
KRS: 0001016830
NIP: 9532794442

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

Dzięki za wizytę!

Czy słyszałeś o naszym programie partnerskim?

Znajdziesz u mnie usługi:

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.