Przez Zieliński Jerzy

SPAM scoring: dlaczego nie warto oszczędzać na SEO?

Wśród tysięcy stron konkurencji, trudno jest wyróżnić się i zdobyć uwagę użytkowników. Dlatego właśnie SEO, czyli optymalizacja pod kątem wyszukiwarek, staje się niezbędna dla sukcesu w internecie. Niestety, w to trzeba zainwestować: jeśli agencja proponuje Ci podejrzanie niską cenę, może stosować tzw. black hat SEO. Pamiętaj, że Google ocenia strony np. przez SPAM scoring – pozorna oszczędność może przysporzyć Ci kłopotów. 

Chcesz postawić na uczciwe SEO zgodne z zaleceniami Google? Skontaktuj się ze mną: współpracuję ze specjalistami SEO, Google Ads, grafikami, web developerami i copywriterami.

Czym jest SPAM scoring?

SPAM scoring to proces oceny jakości strony internetowej przeprowadzany przez algorytmy wyszukiwarek, takie jak Google. Głównym celem tych algorytmów jest zapewnienie, że strony internetowe, które pojawiają się w wynikach wyszukiwania, są wartościowe, użyteczne i zgodne z wytycznymi wyszukiwarki. SPAM scoring jest jednym z mechanizmów, które pomagają w określeniu, czy strona jest godna zaufania i czy powinna być uwzględniana w wynikach wyszukiwania.

Dlaczego nie warto oszczędzać na SEO?

 1. Niska jakość treści: jednym z głównych błędów popełnianych przez firmy, które oszczędzają na SEO, jest publikowanie niskiej jakości treści na swoich stronach internetowych. Wysokiej jakości, unikalna treść jest kluczowa dla pozycjonowania. Brak wartościowej treści może negatywnie wpłynąć na wyniki SPAM scoring.
 2. Niezgodność z wytycznymi Google: Google regularnie publikuje wytyczne dotyczące optymalizacji stron internetowych. Ignorowanie tych wytycznych i próba manipulacji algorytmami może doprowadzić do zdegradowania strony w wynikach wyszukiwania.
 3. Ryzyko utraty reputacji: oszczędzanie na SEO może skończyć się utratą zaufania klientów i utratą reputacji marki. Nieetyczne praktyki mogą doprowadzić do negatywnego odbioru przez społeczność internetową.
 4. Kara od Google: Google karze strony internetowe, które łamią jego zasady, poprzez obniżanie ich pozycji w wynikach wyszukiwania lub nawet ich usunięcie z indeksu. To może spowodować poważne spadki dla Twojego biznesu.
 5. Brak stabilnych rezultatów: oszczędzanie na SEO może prowadzić do krótkotrwałych wyników. Inwestycja w odpowiednie pozycjonowanie przynosi trwałe efekty.

Dlaczego warto inwestować w odpowiednie pozycjonowanie?

 • Zyskasz zaufanie użytkowników: pozycjonowanie oparte na etycznych praktykach sprawia, że Twoja strona jest bardziej wiarygodna w oczach użytkowników, co przekłada się na zyskanie ich zaufania.
 • Dłuższe utrzymanie pozycji: odpowiednie pozycjonowanie pomaga w dłuższym okresie utrzymać pozycje w wynikach wyszukiwania, co oznacza naturalnie rosnący ruch na stronie.
 • Większa widoczność: odpowiednie pozycjonowanie zwiększa widoczność Twojej marki, przyciągając większą liczbę potencjalnych klientów.
 • Długofalowe korzyści: inwestycja w odpowiednie pozycjonowanie przynosi trwałe efekty, a nie tylko krótkotrwałe wyniki.

Jakie treści Google może uznać za SPAM?

Google stosuje różne algorytmy i wytyczne, aby oceniać treści na stronach internetowych i innych platformach online. Oto kilka przykładów, jakie treści Google może uznać za spamerskie:

 • Duplikaty: publikowanie identycznych lub bardzo podobnych treści na wielu stronach internetowych może być uznane za SPAM. Google preferuje unikalne i wartościowe treści.
 • Nadmierna liczba słów kluczowych: wstawianie nadmiernie słów kluczowych do treści w nadziei na poprawę pozycji w wynikach wyszukiwania jest nieakceptowalne. Treści powinny być naturalne i czytelne.
 • Automatyczne generowanie treści: używanie automatycznych narzędzi do tworzenia treści, które są niskiej jakości, niezrozumiałe lub bezwartościowe, jest uważane za SPAM. Warto uważać ze sztuczną inteligencją.
 • Ukryte linki i przekierowania: ukrywanie linków lub przekierowań, które prowadzą do nieodpowiednich lub niebezpiecznych stron, może być uznane za próbę manipulacji wynikami wyszukiwania.
 • Nieistotne treści: publikowanie treści, które są zupełnie niezwiązane z tematyką strony internetowej lub próby zawłaszczenia słów kluczowych, może być uznane za próbę manipulacji i spam.
 • Fałszywe informacje i oszustwa: rozpowszechnianie fałszywych informacji lub próby oszustwa użytkowników mogą prowadzić do dezaprobaty ze strony Google.
 • Dzielenie się treściami chronionymi prawem autorskim: publikowanie treści chronionych prawem autorskim bez odpowiednich uprawnień lub zgody właściciela może prowadzić do działań prawnych i obniżenia pozycji w wynikach wyszukiwania.

Google ciągle aktualizuje swoje algorytmy, aby wykrywać i eliminować SPAM. Dla właścicieli stron internetowych ważne jest, aby tworzyć wartościowe, unikalne i użyteczne treści oraz przestrzegać wytycznych, aby uniknąć klasyfikacji contentu jako SPAM.

Szukasz specjalisty, który kompleksowo zajmie się pozycjonowaniem, używając bezpiecznych technik? Skontaktuj się ze mną!

Dodaj komentarz.