Przez Zieliński Jerzy

Remarketing vs retargeting: różnice

Terminy „remarketing” i „retargeting” często są używane zamiennie. Pod pozornie zbliżonymi definicjami kryją się subtelne różnice, które mogą mieć istotny wpływ na skuteczność kampanii reklamowych. Dzisiaj przyjrzę się bliżej, jak wygląda porównanie remarketing vs retargeting oraz jak wykorzystywać je w budowaniu relacji z klientem i zwiększaniu konwersji.

Chcesz zdjąć sobie z głowy odpowiedzialność za strategię marketingową? Zadzwoń lub napisz – zajmę się tym za Ciebie.

Retargeting vs remarketing: co to jest?

Remarketing to strategia marketingowa, która skupia się na ponownym dotarciu do użytkowników, już zaznajomionych z Twoją ofertą. Działanie tej metody opiera się na gromadzeniu istotnych informacji o użytkownikach, a następnie tworzeniu list, które umożliwiają wysyłanie automatycznych lub spersonalizowanych wiadomości sprzedażowych. Remarketing znajduje zastosowanie w sytuacjach, gdy użytkownicy zapisują się na listę e-mailową, ale nie dokonują zakupu, lub gdy byli Twoimi klientami, lecz od pewnego czasu nie podejmują żadnych nowych transakcji.

Retargeting, choć podobny do remarketingu, różni się strategicznym podejściem. W przypadku retargetingu dominują płatne reklamy, wykorzystywane głównie za pośrednictwem platform takich jak Google Ads czy Facebook Ads. Ta metoda pozwala dotrzeć do osób, które zrezygnowały z konwersji na Twojej stronie internetowej, zachęcając je do powrotu. Proces śledzenia zachowań użytkowników opiera się na plikach cookie, a reklamy retargetingowe wyświetlane są na innych witrynach w ramach sieci reklamowej, do których użytkownicy przechodzą. Różnice między remarketingiem a retargetingiem uwidaczniają się głównie w narzędziach i kanałach, jakie wykorzystuje każda z tych strategii.

Remarketing vs retargeting: co wybrać?

Jeśli chcesz ponownie zaangażować osoby, które już miały kontakt z Twoją ofertą, warto skorzystać z remarketingu. Ta strategia nie tylko pomaga w sfinalizowaniu porzuconych transakcji, ale także utrzymuje relacje z klientami oraz zwiększa szanse na kolejne zakupy.

Z kolei retargeting sprawdzi się lepiej, gdy celem jest konkretne działanie osób, które wcześniej miały interakcję z Twoją firmą online. Jest idealny do prowadzenia użytkowników przez ostatni etap lejka sprzedażowego i zwiększania konwersji. Ponadto retargeting wspomaga budowanie świadomości marki w sieci.

Jeśli wciąż wahasz się między remarketingiem a retargetingiem, warto rozważyć połączenie obu strategii. Dzięki temu efektywniej dotrzesz do osób, które wcześniej miały kontakt z Twoją marką, a wyniki sprzedażowe mogą sięgnąć jeszcze wyższych poziomów. Dlatego też warto rozważyć elastyczne podejście i dostosować strategię do indywidualnych potrzeb i celów biznesowych.

Jak mierzyć skuteczność remarketingu i retargetingu?

Mierzenie skuteczności kampanii remarketingowej i retargetingowej to kluczowy krok w ocenie efektywności działań marketingowych. Aby skrupulatnie analizować osiągane wyniki, warto zwrócić uwagę na szereg istotnych elementów. Liczba transakcji dokonywanych przez powracających klientów stanowi istotny punkt odniesienia, pozwalając ocenić, czy Twoje starania przynoszą rezultaty w postaci lojalnych odbiorców. 

Oprócz tego, warto analizować współczynnik konwersji, wskaźnik porzuconych koszyków, liczbę unikalnych użytkowników, powracających użytkowników, wyświetleń strony, średni czas spędzony na stronie, wskaźnik otwierana mali.

W celu skutecznej analizy wyników kampanii remarketingowej i retargetingowej, warto skorzystać z narzędzi analitycznych, takich jak Google Analytics. Platforma ta umożliwia szczegółową ocenę postępów działań, dostarczając informacji o realizacji celów, wartości celów, współczynnikach konwersji i porzuceń. Analiza wizualizacji ścieżek klientów, a także danych demograficznych odbiorców dostarcza kompleksowego obrazu skuteczności działań. W przypadku kampanii w Google Ads, platforma ta oferuje narzędzia do monitorowania kluczowych wskaźników, takich jak współczynnik CTR, liczba kliknięć, cena za kliknięcie, współczynnik konwersji oraz koszt konwersji (CPA), umożliwiając bieżącą optymalizację strategii marketingowej.

Potrzebujesz bardziej indywidualnej pomocy? Zadzwoń lub napisz!

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)