Przez Zieliński Jerzy

Rebranding marki – kiedy warto?

W dzisiejszych czasach, kiedy konkurencja na rynku jest ogromna, a klienci wymagają coraz więcej, przedsiębiorstwa muszą ciągle dostosowywać swoją strategię do zmieniających się trendów i potrzeb konsumentów. Jednym ze sposobów na poprawienie wizerunku zwiększenie rozpoznawalności i dostosowanie się do wymagań klientów, jest rebranding marki. Kiedy warto zdecydować się na rebranding? Jakie są przykłady udanego rebrandingu?

Rebranding – co to jest?

Rebranding to proces zmiany wizerunku marki, który może obejmować zmianę nazwy, logo, kolorów i innych elementów identyfikacyjnych. Celem rebrandingu jest zwykle poprawa postrzegania marki przez klientów oraz dostosowanie jej do zmieniających się potrzeb rynku. Rebranding może być również związany z wprowadzeniem nowych produktów lub usług, zmianą strategii firmy, a także przystosowaniem się do zmian w otoczeniu rynkowym.

Zapisz się po wsparcie w e-commerce!
Zapisz się do newslettera

Kiedy warto przeprowadzić rebranding?

Rebranding może być dobrym pomysłem w różnych sytuacjach, takich jak:

1. Zmiana strategii firmy

Zmiana strategii firmy może wymagać również zmiany wizerunku marki, aby lepiej odzwierciedlał nowe cele i wartości firmy.

2. Wejście na nowy rynek

Jeśli firma planuje wejść na nowy rynek, rebranding może być konieczny, aby lepiej przyciągnąć uwagę klientów na tym rynku.

3. Konieczność dostosowania marki do zmieniających się trendów

Wraz z rozwojem technologii, zmianami społecznymi oraz innymi trendami, może pojawić się konieczność zmiany wizerunku marki, aby lepiej odpowiadał na potrzeby klientów.

4. Wprowadzenie nowych produktów lub usług

Jeśli firma wprowadza nowe produkty lub usługi, rebranding może pomóc w zdobyciu zainteresowania klientów.

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Główne zalety rebrandingu

Rebranding marki może przynieść wiele korzyści, takich jak:

1. Poprawa wizerunku marki

Rebranding może pomóc w poprawie wizerunku marki, zwłaszcza jeśli dotychczasowo z jakiegoś powodu była odbierana negatywnie przez wielu konsumentów.

2. Zwiększenie rozpoznawalności marki

Nowy wizerunek marki może przyciągnąć uwagę klientów oraz zwiększyć jej rozpoznawalność.

3. Dostosowanie marki do zmieniających się trendów

Rebranding może pomóc w dostosowaniu marki do zmieniających się trendów rynkowych oraz zwiększeniu jej atrakcyjności dla klientów.

4. Poprawa wyników finansowych firmy

Rebranding może przyczynić się do poprawy wyników finansowych firmy, przyciągając nowych klientów i zwiększając sprzedaż.

Udany rebranding – przykłady

1. Apple

W latach 90-tych Apple miało poważne problemy finansowe. W 1997 roku Steve Jobs powrócił na stanowisko CEO i podjął decyzję o przeprowadzeniu rebrandingu. Zmienił nazwę firmy na Apple Inc. oraz wprowadził nowe produkty, takie jak iPod, iPhone i iPad. Rebranding przyczynił się do zmiany postrzegania Apple jako firmy produkującej komputery, na markę związaną z innowacyjnymi technologiami.

2. Coca-Cola

W 1985 roku Coca-Cola wprowadziła na rynek nową formułę swojego napoju, określaną jako New Coke. Reakcja klientów była negatywna, co skłoniło firmę do powrotu do oryginalnej receptury. W trakcie tego procesu firma zdecydowała się również na zmianę opakowania i wprowadzenie nowego logo, co okazało się bardzo skutecznym rebrandingiem.

3. McDonald’s

W 2003 roku McDonald’s wprowadziło nową strategię marketingową, która miała na celu przyciągnięcie klientów z różnych grup wiekowych i zwiększenie zainteresowania marką. W ramach rebrandingu zmieniono wystrój restauracji, wprowadzono nowe menu i nową komunikację marketingową, co przyczyniło się do poprawy wyników finansowych firmy.

rebranding marki Pepco
Przykład rebrandingu – Pepco nie tylko zmieniło logo, ale też rozszerzyło ofertę
https://nowymarketing.pl/a/37602,pepco-zmienia-logo-i-wyglad-sklepow-oraz-rozszerza-oferte

Jak przeprowadzić rebranding?

1. Planowanie

Przeprowadzenie rebrandingu wymaga dokładnego planowania. Należy określić cele i cele strategiczne, określić grupę docelową oraz zdefiniować kluczowe elementy identyfikacyjne, takie jak logo, kolorystyka i styl komunikacji.

2. Komunikacja

Komunikacja jest kluczowa w procesie rebrandingu. Firma powinna poinformować klientów i innych interesariuszy o zmianach oraz wyjaśnić powody i cele rebrandingu. Ważne jest również, aby komunikacja była spójna i jednoznaczna, żeby zmniejszyć chaos do minimum.

3. Wdrażanie

Wdrożenie rebrandingu powinno odbywać się stopniowo, aby uniknąć zamieszania i dezorientacji klientów. Wprowadzanie zmian powinno być poprzedzone kampanią informacyjną, która przekaże klientom nowe wartości i cele firmy.

Czy rebranding zawsze się opłaca?

Rebranding marki to proces wymagający dużych nakładów finansowych oraz wysiłku ze strony całej firmy. Dlatego też nie zawsze opłaca się przeprowadzać rebranding, szczególnie jeśli firma ma dobrze rozpoznawalny wizerunek i silną pozycję na rynku. Przed podjęciem decyzji o rebrandingu warto przeprowadzić dokładną analizę kosztów i korzyści. Warto też pamiętać, że rebranding po poważnej wpadce wizerunkowej może wzbudzić jeszcze kontrowersje u konsumentów.

Rebranding to proces zmiany wizerunku marki, który może przynieść wiele korzyści, takich jak poprawa odbioru firmy, zwiększenie rozpoznawalności i dostosowanie marki do zmieniających się trendów rynkowych. Przed przeprowadzeniem rebrandingu warto dokładnie zaplanować proces, skonsultować decyzję z zespołem i odpowiednio komunikować zmiany klientom.

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32
Fundacja Cyfrowa Rewolucja
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
KRS: 0001016830
NIP: 9532794442

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

Reklama dźwignią handlu! Nauczę Cię marketingu

Nawet najlepszy produkt czy usługa się nie sprzeda, jeśli nikt nie będzie wiedział o jej istnieniu. Pokażę Ci, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce.

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Zostaw swoje dane poniżej, a pokażę Ci, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce.

TU MNIE ZNAJDZIESZ

315977612_133284296183432_325541034877877358_n

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Reklamy się nie klikają? Przepalasz budżet? Pokażę Ci, jak optymalizować kampanie Google Ads. Zostaw swoje dane poniżej, aby dowiedzieć się, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce. 

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.