Przez Zieliński Jerzy

Model AIDA – jak wykorzystywać go w marketingu?

W dzisiejszych czasach konkurencja na rynku jest coraz większa, a klienci są bardziej wymagający niż kiedykolwiek wcześniej. Dlatego tak ważne jest stosowanie skutecznych strategii marketingowych. Jednym z najbardziej popularnych modeli jest model AIDA. W tym artykule opisałem, czym jest model AIDA i jak go stosować w marketingu, aby osiągnąć sukces. 

Chcesz dostać gotową kampanię, która zwiększy liczbę konwersji w Twojej firmie? Zadzwoń lub napisz!

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Co to jest model AIDA?

Model AIDA jest narzędziem stosowanym w marketingu, które pomaga przyciągnąć uwagę klienta, zainteresować go ofertą, doprowadzić do podjęcia decyzji o zakupie i zachęcić do ponownych zakupów. Skrót AIDA oznacza:

  1. Attention – przyciągnięcie uwagi klienta,
  2. Interest – zainteresowanie klienta ofertą,
  3. Desire – wywołanie u klienta pragnienia nabycia produktu lub usługi,
  4. Action – zachęcenie klienta do podjęcia decyzji o zakupie, zapisania się do newslettera, umówienia się na konsultację itp.

Model często przedstawia się w formie odwróconej piramidy, ponieważ przypomina lejek sprzedażowy. Część osób, które wstępnie zainteresowały się ofertą, stwierdzi, że jednak nie chce z niej w tej chwili skorzystać – to naturalne. Jednak im więcej potencjalnych klientów zdaje sobie sprawę z istnienia Twojej firmy, tym większe szanse, że w przyszłości również przyciągnie ich uwagę. 

model AIDA piramida

Model ten może być stosowany w różnych branżach i dziedzinach marketingu, aby zwiększyć skuteczność działań marketingowych.

Jak stosować model AIDA w marketingu?

Attention – przyciągnięcie uwagi klienta

Pierwszym etapem jest przyciągnięcie uwagi klienta. W tym celu należy zadbać o atrakcyjne i spójne wizualnie elementy graficzne, takie jak logo, kolorystyka, font i zdjęcia. Dobrze zaprojektowana witryna internetowa, baner reklamowy czy ulotka powinny od razu przyciągnąć uwagę klienta.

Interest – zainteresowanie klienta ofertą

Po przyciągnięciu uwagi klienta, kolejnym etapem jest zainteresowanie go ofertą. Aby to osiągnąć, należy dostarczyć mu informacji na temat produktu lub usługi. Należy wskazać korzyści związane z zakupem, a także pokazać, jak produkt lub usługa może rozwiązać problemy klienta.

Desire – wywołanie u klienta pragnienia nabycia produktu lub usługi

Następnie należy wywołać u klienta pragnienie nabycia produktu lub usługi. Można to zrobić poprzez pokazanie, jak produkt lub usługa spełnia potrzeby klienta i dlaczego warto ją nabyć. Można też użyć różnego rodzaju narzędzi, takich jak rabaty, promocje, czy dodatkowe korzyści przy zakupie.

Action – zachęcenie klienta do podjęcia decyzji o zakupie lub dokonania jakiejś konkretnej akcji

Ostatnim etapem jest zachęcenie klienta do podjęcia decyzji o zakupie lub dokonania jakiejś konkretnej akcji. W tym celu należy umieścić na stronie internetowej czy w materiale reklamowym wyraźne CTA, takie jak Kup teraz, Zarejestruj się czy Skontaktuj się z nami. Należy także zadbać o łatwą i intuicyjną ścieżkę użytkownika, która pozwoli mu łatwo złożyć zamówienie lub skontaktować się z obsługą klienta.

Zapisz się po wsparcie w e-commerce!
Zapisz się do newslettera

Przykłady zastosowania modelu AIDA w marketingu

Kampanie reklamowe

Model AIDA może być stosowany w kampaniach reklamowych, na przykład poprzez umieszczenie w banerze reklamowym wyraźnego wezwania do działania, takiego jak Kup teraz lub Skontaktuj się z nami. Można także zadbać o atrakcyjne grafiki i informacje na temat produktu, które przyciągną uwagę klienta i zachęcą go do zakupu.

Strona internetowa

Strona internetowa jest jednym z najważniejszych narzędzi marketingowych. Można zastosować model AIDA poprzez umieszczenie na stronie informacji o produkcie, jego korzyściach i sposobie działania. Należy także zadbać o atrakcyjną grafikę i łatwą w nawigacji stronę, która pozwoli klientowi na dokonanie zakupu lub skontaktowanie się z obsługą klienta.

Mailing

Model AIDA może być także stosowany w mailingach. W mailingu należy umieścić informacje o produkcie lub usłudze, jej korzyściach i sposobie działania. Należy także umieścić wezwanie do działania, na przykład Kup teraz lub Skontaktuj się z nami.

Stosowanie modelu AIDA w marketingu może przyczynić się do zwiększenia skuteczności działań marketingowych i poprawy wyników finansowych firmy. Model ten pozwala na przyciągnięcie uwagi klienta, zainteresowanie go ofertą, wywołanie pragnienia nabycia produktu lub usługi i zachęcenie do podjęcia decyzji o dokonaniu konwersji.

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32
Fundacja Cyfrowa Rewolucja
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
KRS: 0001016830
NIP: 9532794442

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

Reklama dźwignią handlu! Nauczę Cię marketingu

Nawet najlepszy produkt czy usługa się nie sprzeda, jeśli nikt nie będzie wiedział o jej istnieniu. Pokażę Ci, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce.

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Zostaw swoje dane poniżej, a pokażę Ci, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce.

TU MNIE ZNAJDZIESZ

315977612_133284296183432_325541034877877358_n

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Reklamy się nie klikają? Przepalasz budżet? Pokażę Ci, jak optymalizować kampanie Google Ads. Zostaw swoje dane poniżej, aby dowiedzieć się, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce. 

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.