Przez Zieliński Jerzy

Jaka powinna być dobra strona internetowa? 

Strona internetowa jest kluczowym narzędziem budowania obecności firmy w cyberprzestrzeni. Jednak sama obecność w Internecie to tylko początek. Aby wyróżnić się wśród tysięcy konkurencyjnych witryn, konieczne jest stworzenie dobrej strony internetowej. Jaka powinna być dobra strona internetowa? Powinna nie tylko wizualnie przyciągać uwagę, ale przede wszystkim dostarczać wartościowych informacji, sprawnie działać i skutecznie komunikować się z użytkownikami. W tym artykule zgłębimy kluczowe cechy, jakimi powinna charakteryzować się dobra strona internetowa, by spełniać oczekiwania zarówno potencjalnych i aktualnych klientów, jak i Twoje.

Jakie cechy powinna mieć dobra strona internetowa?

Dobra strona internetowa powinna spełniać co najmniej kilka warunków, które wpływają na jej funkcjonalność, użyteczność i atrakcyjność dla użytkowników. Oto kluczowe cechy, które powinna mieć dobra strona internetowa:

Responsywność

Strona powinna być dostosowana do różnych urządzeń, takich jak komputery, tablety i telefony komórkowe, aby zapewnić optymalne doświadczenie użytkownika na każdym urządzeniu. Żeby miec pewność, że twoj strona jest przystosowana do wyświetlania przez wszystkich zainteresowanych nią użytkowników wykonaj Test optymalizacji mobilnej udostępniony przez Google. 

Intuicyjny interfejs użytkownika

Nawigacja po stronie powinna być prosta i intuicyjna, umożliwiając użytkownikom łatwe odnalezienie potrzebnych informacji, dotarcie do formularza kontaktowego czy dokonanie zakupu lub zamówienia.

Szybkość ładowania

Strona powinna ładować się szybko, Bo to pozwoli Tobie uniknąć frustracji użytkowników i poprawić pozycję strony www w wynikach wyszukiwania.

Estetyczny i atrakcyjny design

Wygląd strony powinien być przyciągający wzrok, ale jednocześnie nieprzesadzony, aby nie przytłaczać użytkowników. 

Zrozumiała struktura informacji

Informacje na stronie powinny być poukładane w logiczny sposób, używając nagłówków, list i akapitów, aby ułatwić czytanie i przyswajanie treści.

Jakość i wartościowe treści

Strona powinna zawierać wartościowe, aktualne i zgodne z potrzebami użytkowników treści. To kolejny element, który łączy interes Twój, użytkowników strony www i Google. Wartościowe treści są korzyścią dla wszystkich – pomogą Tobie uzyskać uwagę i zaufanie klientów, klientom udzielą odpowiedzi na pytania i wątpliwości, a Google będzie chciał je pokazywać na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania. 

Dostosowanie do SEO

Dobrze zoptymalizowana strona pod kątem SEO (Search Engine Optimization) ma większą szansę na pojawienie się w wynikach wyszukiwania i przyciągnięcie większej liczby odwiedzających.

Bezpieczeństwo

Strona powinna być odpowiednio zabezpieczona, zwłaszcza jeśli zawiera dane użytkowników i transakcje.

Możliwość interakcji

Dobra strona powinna zachęcać do interakcji użytkowników, np. poprzez formularze kontaktowe, komentarze, czy ocenianie treści.

Dostępność

Strona powinna być dostępna dla wszystkich użytkowników, niezależnie od ewentualnych ograniczeń wynikających z niepełnosprawności.

Optymalizacja dla udostępniania społecznościowego

Ułatwienie udostępniania treści na platformach społecznościowych może przyczynić się do rozpowszechnienia strony, docierania do nowych odbiorców i budowania pozytywnego wizerunku marki.

Regularna aktualizacja

Strona powinna być systematycznie aktualizowana, aby zachować wartość dla użytkowników i zwiększyć jej pozycję w wyszukiwarkach.

Dobre wsparcie techniczne

W razie problemów użytkownicy powinni mieć możliwość łatwego kontaktu z zespołem technicznym strony czy po prostu obsługą w Twojej firmie..

Pamiętaj, że każda strona może mieć indywidualne wymagania i cele, więc ważne jest, aby dopasować cechy do specyfiki danej witryny i jej grupy docelowej.

Co powinna zawierać dobra strona internetowa?

Dobra strona internetowa powinna zawierać różnorodne elementy, które zapewniają użytkownikom wartościowe informacje, odpowiednie narzędzia interaktywne i atrakcyjne doświadczenie użytkownika. Oto niektóre z kluczowych elementów, które powinna zawierać dobra strona internetowa:

Strona główna: Przejrzysta i zachęcająca, przedstawiająca krótki opis firmy, organizacji lub tematyki strony.

Nawigacja: Intuicyjne menu, które umożliwia łatwe odnalezienie potrzebnych informacji.

O firmie lub organizacji: Strona o firmie, która zawiera informacje o historii, misji, wartościach i zespole.

Kontakt: Dane kontaktowe, formularz kontaktowy lub linki do mediów społecznościowych, które umożliwiają użytkownikom skontaktowanie się z właścicielem strony.

Usługi lub produkty: Opisy i informacje na temat oferowanych usług lub produktów, jeśli strona reprezentuje firmę.

Blog lub aktualności: Sekcja z aktualnymi informacjami, artykułami lub wpisami na blogu, które dostarczają wartościowych treści dla odwiedzających.

Galeria zdjęć lub portfolio: Prezentacja zdjęć, grafik, projektów, które pozwalają na zapoznanie się z pracami firmy lub osoby prowadzącej stronę.

Opinie klientów lub referencje: Pozytywne opinie klientów lub referencje, które potwierdzają jakość i zaufanie do firmy lub usług.

Polityka prywatności i regulaminy: Wyraźne informacje na temat zasad korzystania ze strony, polityki prywatności, cookies i innych regulacji.

Formularze rejestracyjne lub zamówienia: Jeśli to odpowiednie, strona powinna zawierać formularze, które ułatwiają użytkownikom rejestrację, zapisanie się do newslettera lub złożenie zamówienia.

Często zadawane pytania (FAQ): Przejrzysta sekcja, w której odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania pomagają użytkownikom znaleźć szybkie odpowiedzi.

Dostosowanie do SEO: Odpowiednio zoptymalizowana strona, aby zwiększyć jej widoczność w wynikach wyszukiwania.

Przyciski do mediów społecznościowych: Umożliwiają użytkownikom łatwe udostępnianie treści ze strony na platformach społecznościowych.

Mapa strony: Pomaga użytkownikom w orientacji na stronie i szybkim dostępie do potrzebnych informacji.

Aktywne linki i przyciski: Upewnienie się, że wszystkie linki i przyciski działają poprawnie i kierują do odpowiednich miejsc, a do tego odpowiednio zachęcają do podjęcia kontaktu czy finalizacji zakupów.

Pamiętaj, że zawartość i struktura strony zależy od celu i rodzaju Twojej działalności biznesowej, a także od oczekiwań grupy docelowej. 

Ile kosztuje dobra strona internetowa?

To bardzo zależy!. Ceny mogą się wahać w zależności od skali projektu, złożoności strony, jej funkcjonalności, używanych technologii, lokalizacji firmy wykonawczej oraz wielu innych czynników.

Oto kilka głównych aspektów, które wpływają na koszt strony internetowej:

Zakres projektu

Im bardziej rozbudowany jest projekt, tym wyższe będą koszty. Prosta strona wizytówka będzie znacznie tańsza niż zaawansowana platforma e-commerce z wieloma funkcjonalnościami.

Design i wygląd

Wyjątkowy i spersonalizowany design może kosztować więcej niż użycie gotowego szablonu.

Funkcjonalności i interaktywność

Dodawanie bardziej zaawansowanych funkcji, takich jak formularze, chatboty, panele administracyjne itp., może wpłynąć na koszty.

Responsywność

Dostosowanie strony do różnych urządzeń (np. telefony, tablety) może zwiększyć cenę projektu.

Optymalizacja SEO

Optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarek może wymagać dodatkowych nakładów.

Technologie użyte do budowy strony

Wykorzystanie bardziej zaawansowanych technologii może wpłynąć na cenę.

Dostosowanie do wymagań prawnych

Strony, które wymagają szczególnej ochrony danych, mogą wymagać dodatkowych nakładów na zabezpieczenia.

Orientacyjnie, proste strony wizytówki mogą kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, podczas gdy bardziej zaawansowane strony z funkcjonalnościami e-commerce czy dedykowanymi panelami administracyjnymi mogą kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Warto zauważyć, że koszty utrzymania strony internetowej mogą również się różnić, szczególnie w przypadku strony zawierającej dynamiczną treść lub wymagającą regularnych aktualizacji.

Gdy z moim zespołem wykonujemy strony i sklepy internetowe dla naszych klientów zawsze dokładnie omawiamy wymagania projektu, aby oferować rzetelną wycenę i mieć pewność, że finalna cena odzwierciedla oczekiwane funkcjonalności i jakość. Szukasz wykonawcy strony internetowej? Porozmawiajmy! Chętnie doradzę, co działa w Twojej branży i przygotuję indywidualną propozycję współpracy.

Kto robi dobre strony internetowe?

Tworzenie dobrej strony internetowej wymaga współpracy różnych specjalistów, z których każdy wnosi swoje unikalne umiejętności do projektu. Oto główne role osób, które mogą pracować nad Twoją stroną www:

  • Web developer (programista webowy): Web developer jest odpowiedzialny za tworzenie strony internetowej za pomocą różnych języków programowania, takich jak HTML, CSS, JavaScript, PHP, Python itp. To osoba, która przekształca projekt graficzny (layout) dostarczony przez grafika w działającą stronę internetową. Web developer zajmuje się również implementacją interaktywności, formularzy, baz danych, oraz optymalizacją strony dla szybkości i wydajności.
  • Grafik (web designer): Grafik webowy projektuje wygląd strony internetowej, wizualizuje jej układ, elementy, kolorystykę i style. Tworzy grafikę, zdjęcia, ikony i inne elementy wizualne, które nadają stronie estetyczny i spójny wygląd. Często korzysta z narzędzi do projektowania graficznego, takich jak Adobe Photoshop czy Illustrator.
  • UX/UI designer: Specjalista ds. doświadczenia użytkownika (UX) i interfejsu użytkownika (UI) ma za zadanie projektowanie intuicyjnego i użytecznego interfejsu strony internetowej, aby zapewnić pozytywne doświadczenie dla odwiedzających. Dbają o to, aby nawigacja była intuicyjna, a interakcje z użytkownikami były intuicyjne i efektywne.
  • Copywriter: Copywriter zajmuje się pisaniem treści na stronę internetową. Odpowiednio przygotowane treści są ważne dla pozycjonowania strony w wynikach wyszukiwania oraz dla przekazywania istotnych informacji użytkownikom.
  • SEO specialist: Specjalista SEO (Search Engine Optimization) dba o optymalizację strony pod kątem wyszukiwarek. Wprowadza zmiany i strategie, które mają na celu zwiększenie widoczności strony w wynikach wyszukiwania, co przyciąga więcej ruchu organicznego.
  • Projektant UX/UI: Projektant UX/UI zajmuje się zaprojektowaniem interfejsu użytkownika oraz zoptymalizowaniem strony pod kątem użyteczności i doświadczenia użytkownika.

Pamiętaj, że małe projekty mogą być realizowane przez jedną osobę, która potrafi łączyć wiele z tych funkcji. W większych projektach, zwykle współpracuje zespół, który łączy kompetencje różnych specjalistów. Kluczowym jest wybór odpowiednich osób lub agencji, które posiadają doświadczenie w pracy nad podobnymi projektami i są w stanie sprostać Twoim oczekiwaniom.

Podsumowanie – jaka powinna być dobra strona internetowa?

Dobra strona internetowa jest nie tylko wizytówką firmy czy organizacji w świecie wirtualnym, ale także narzędziem budowania zaufania i pozytywnego wrażenia u użytkowników. Stworzenie takiej strony wymaga zaangażowania zespołu profesjonalistów. Warto zainwestować czas i środki w odpowiednią optymalizację i funkcjonalności, aby strona działała sprawnie, ładowała się szybko i była dostępna na różnych urządzeniach.

Zrozumienie potrzeb grupy docelowej i dostarczenie wartościowej treści są kluczowe dla skutecznej komunikacji. Ostatecznie, dobra strona internetowa to taka, która przyciąga, angażuje i spełnia potrzeby odwiedzających, przyczyniając się do sukcesu i osiągania zamierzonych celów właścicieli witryny.

Wiem, co działa na klientów w Internecie – skorzystaj z moich usług, żeby zwiększać swoje zyski i rozwijać działalność. Zapraszam!

Dodaj komentarz.