Przez Zieliński Jerzy

Jak reklamować w Internecie klinikę medycyny estetycznej?

W branży medycyny estetycznej marketing internetowy odgrywa kluczową rolę w przyciąganiu pacjentów i budowaniu reputacji. Ważne jest, aby stosować odpowiednie strategie, które uwzględniają unikalne aspekty tej branży, takie jak ochrona danych pacjentów, edukacja, zaufanie i precyzyjne targetowanie. Znalezienie właściwej równowagi między etyką medyczną a skutecznymi działaniami marketingowymi jest kluczowe dla sukcesu kliniki medycyny estety. Reklamowanie branży medycyny estetycznej w Internecie podlega pewnym ograniczeniom i przepisom, które mają na celu ochronę konsumentów i zapewnienie odpowiedniego funkcjonowania rynku. Zatem – jak reklamować w Internecie klinikę medycyny estetycznej, żeby było to skuteczne i dochodowe? Uwierz, cały czas masz mnóstwo możliwości! Przeczytaj o nich w niniejszym artykule. 

Jak reklamować klinikę medycyny estetycznej w 2023 roku? 

Branża medycyny estetycznej jest w wyjątkowej sytuacji. Z dniem 1 stycznia 2023 roku weszła w życie nowelizacja ustawy dotyczącej promocji wyrobów medycznych stosowanych w medycynie estetycznej. Nowe przepisy wprowadzają zakaz reklamowania takich produktów w mediach społecznościowych, Internecie i mediach tradycyjnych. Oznacza to, że reklamy zabiegów opartych na laserze czy kwasie hialuronowym będą niedozwolone. Ważne jest również, że zakaz ten dotyczy również influencerów reklamujących wyroby medyczne. Po wejściu w życie nowelizacji, specjalistyczny sprzęt, który może być używany tylko przez lekarzy, np. kwas hialuronowy, nie będzie mógł być reklamowany publicznie. Nowe regulacje mają ogromny wpływ na działania marketingowe klinik i gabinetów medycyny estetycznej. Mimo surowych przepisów, istnieją jednak alternatywne sposoby promocji tych usług – zgodne z prawem i skuteczne.

Zakaz reklamy usług medycznych – czyli jakich?

Jeszcze niedawno panowała bardzo duża dowolność: można było agresywnie reklamować zabiegi medycyny estetycznej, wykorzystywać w reklamach modeli udających lekarzy, kosmetologów czy fizjoterapeutów oraz korzystać z influencer marketingu. Wprowadzony w 2023 roku zakaz reklamy medycyny estetycznej dotyczy między innymi takich produktów i usług, jak:

  • Kwas hialuronowy,
  • Laseroterapia,
  • Implanty,
  • Zabiegi upiększające i odmładzające z użyciem konkretnych produktów.

Zapis o zakazie reklam obejmuje również produkty typowo medyczne, takie jak strzykawki, opatrunki, maseczki ochronne, pieluchomajtki, sensory do odczytywania poziomu glukozy czy pompy insulinowe.

Niestety reklama medycyny estetycznej nie opiera się na do końca jasnych zasadach i wciąż pozostaje tutaj miejsce na samodzielną interpretację. Na przykład, informacyjny artykuł sponsorowany o kwasie hialuronowym może przejść, ale już użycie nazwy konkretnego preparatu będzie naruszeniem. Podobnie wygląda kwestia influencer marketingu. Reklama zabiegów medycyny estetycznej, mimo zmian w przepisach, wciąż nie jest konkretnym, szczelnym określeniem. Na przykład, sama relacja influencera z wizyty w gabinecie medycyny estetycznej, bez podawania nazwy konkretnych preparatów czy zapewniania o efektach, może być uznana za legalną. Problemem jest tutaj jednak możliwość indywidualnej interpretacji, co ma charakter reklamowy, a co informacyjny. Bezpiecznym rozwiązaniem wydaje się więc reklama kliniki przez SEO i naturalne pozyskiwanie linków.

Działania marketingowe dla branży medycyny estetycznej

Reklama w branży medycyny estetycznej jest kluczowym czynnikiem w przyciąganiu nowych pacjentów i budowaniu świadomości marki. Oto kilka skutecznych strategii, które możesz zastosować:

Atrakcyjna strona internetowa

Dobrze zaprojektowana strona internetowa jest niezwykle istotna w przypadku kliniki medycyny estetycznej. Upewnij się, że strona jest responsywna i łatwa w nawigacji. Umieść na niej informacje o usługach oferowanych w klinice, zespołach medycznych oraz opisy i zdjęcia efektów zabiegów. Upewnij się również, że strona jest zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek, aby potencjalni pacjenci mogli łatwo ją znaleźć.

przykład strony www kliniki medycyny estetycznej https://klinikaambroziak.pl/

Media społecznościowe

Obecność w mediach społecznościowych może pomóc Ci w dotarciu do większej grupy potencjalnych pacjentów. Utwórz profile na platformach takich jak Facebook, Instagram czy Twitter. Publikuj regularnie wartościowe treści związane z medycyną estetyczną, udzielaj porad i udostępniaj inspirujące zdjęcia i filmy. Możesz również skorzystać z reklam płatnych, aby dotrzeć do jeszcze większej liczby osób i zwiększyć świadomość marki.

Marketing treści

Twórz wartościowe treści związane z medycyną estetyczną. Możesz pisać artykuły na blogu kliniki, udzielać porad w formie wideo czy prowadzić podcasty. Opublikuj treści dotyczące najnowszych trendów, popularnych zabiegów, odpowiedzi na najczęstsze pytania pacjentów itp. W ten sposób pokażesz swoją wiedzę i zaangażowanie w dziedzinie medycyny estetycznej. Marketing treści jest bezpieczniejszy, ponieważ treści mogą mieć charakter informacyjny, a nie czysto reklamowy.

Opinie i rekomendacje pacjentów

Zadowolenie i rekomendacje pacjentów mają ogromne znaczenie w branży medycyny estetycznej. Zachęcaj swoich pacjentów do zostawiania opinii na stronie internetowej, w mediach społecznościowych czy na platformach branżowych. Dobrze zarządzaj opiniami, reaguj na nie, zarówno na te pozytywne, jak i negatywne. Odpowiedz na pytania i uwagi pacjentów, pokaż, że zależy Ci na ich satysfakcji i doświadczeniu. Pozytywne opinie i rekomendacje będą działać jako rekomendacje dla potencjalnych pacjentów i budować zaufanie do Twojej kliniki.

Rabaty i programy lojalnościowe

Stwórz program lojalnościowy dla pacjentów, oferując im rabaty na kolejne zabiegi lub produkty. To pomoże zbudować długotrwałe relacje z pacjentami i zachęcić ich do powrotu do Twojej kliniki.

Udział w wydarzeniach branżowych

Weź udział w konferencjach, targach czy spotkaniach branżowych związanych z medycyną estetyczną. Będziesz mógł podzielić się swoją wiedzą, zyskać ekspercką reputację i nawiązać kontakty z innymi specjalistami.

Monitorowanie i analiza wyników

Regularnie monitoruj i analizuj wyniki swoich działań promocyjnych. Ustal wskaźniki sukcesu, takie jak liczba nowych pacjentów, współczynnik konwersji czy oceny zadowolenia pacjentów. Dostosuj swoje strategie na podstawie zebranych danych, aby osiągać lepsze rezultaty.

Kampanie Google Ads dla medycyny estetycznej

Wykorzystaj reklamy płatne: Możesz skorzystać z reklam płatnych, takich jak Google Ads czy reklamy na platformach społecznościowych, aby dotrzeć do szerokiej grupy osób zainteresowanych medycyną estetyczną. Skonfiguruj kampanie reklamowe, uwzględniając odpowiednie słowa kluczowe i grupy docelowe. Testuj różne formy reklamy, takie jak tekst, obraz czy wideo, aby zidentyfikować najbardziej skuteczne dla Twojej kliniki.

Kampanie Google Ads mogą być skutecznym narzędziem promocji dla gabinetów medycyny estetycznej. Oto kilka istotnych czynników, które warto uwzględnić przy tworzeniu kampanii Google Ads w tej branży:

  1. Precyzyjne słowa kluczowe: Przeprowadź badanie słów kluczowych, aby zidentyfikować popularne wyszukiwania związane z medycyną estetyczną. Wyszukiwane frazy, takie jak „usuwanie zmarszczek” czy „depilacja laserowa”, mogą być skutecznymi słowami kluczowymi. Staraj się wybierać słowa kluczowe, które są wysoko trafne i pokrywają oferowane przez Ciebie usługi.
  2. Lokalne targetowanie: Branża medycyny estetycznej często ma charakter lokalny, więc warto skoncentrować się na lokalnym targetowaniu w kampaniach Google Ads. Wybierz odpowiednie ustawienia geograficzne, aby docierać do potencjalnych pacjentów z Twojej okolicy.
  3. Dostosowane reklamy: Twórz reklamy, które są spójne z oferowanymi usługami i odpowiadają na potrzeby potencjalnych pacjentów. Skoncentruj się na unikalnych cechach i korzyściach Twojego gabinetu medycyny estetycznej. Warto również uwzględnić informacje o aktualnych promocjach, specjalnych ofertach czy bezpieczeństwie procedur.
  4. Rozszerzenia reklam: Wykorzystaj różne rozszerzenia reklam, takie jak linki bezpośrednie do konkretnych stron Twojej strony internetowej (np. „Umów wizytę”), informacje o lokalizacji czy recenzje. Rozszerzenia reklam mogą zwiększyć atrakcyjność Twoich reklam i dostarczyć dodatkowych informacji potencjalnym pacjentom.
  5. Monitorowanie i optymalizacja: Regularnie monitoruj wyniki kampanii Google Ads, aby zidentyfikować słabe punkty i dostosować strategię. Analizuj wskaźniki, takie jak współczynnik klikalności (CTR), koszt za kliknięcie (CPC) czy współczynnik konwersji. Na podstawie tych danych dokonuj optymalizacji kampanii, aby osiągnąć lepsze rezultaty.
  6. Zgodność z regulacjami: Pamiętaj o przestrzeganiu regulacji prawnych związanych z reklamą w branży medycyny estetycznej. Upewnij się, że Twoje reklamy spełniają wymogi dotyczące informacji, które można przekazywać oraz wykorzystywania zdjęć pacjentów.

Podsumowanie

Reklamowanie kliniki medycyny estetycznej to proces ciągły, który wymaga dostosowywania strategii i działań do zmieniających się potrzeb pacjentów. Bądź aktywny, angażuj się w budowanie relacji. Strona internetowa to idealne narzędzie do robienia dobrego pierwszego wrażenia Zadbaj o nią i pokaż jak największej liczbie potencjalnych pacjentów. 

Jeżeli jednak nie chcesz robić tego samodzielnie – skorzystaj z mojej pomocy. Zadzwoń lub napisz, razem zdziałamy więcej!

Dodaj komentarz.