Przez Zieliński Jerzy

Drupal – dlaczego warto go poznać

W miarę jak rośnie zapotrzebowanie na innowacyjne i elastyczne rozwiązania online, warto przyjrzeć się narzędziom, które ułatwiają ten proces. Jednym z takich narzędzi jest Drupal – potężny system zarządzania treścią, który zyskuje coraz większą popularność wśród twórców stron internetowych i firm. W tym artykule dowiemy się, dlaczego warto poznać Drupal i jakie korzyści może przynieść w pracy nad projektami online.

Co to jest drupal i skąd się wziął?

Drupal to otwarte oprogramowanie, które służy do tworzenia, zarządzania i publikowania treści na stronach internetowych. Jest to system zarządzania treścią (CMS), który umożliwia użytkownikom łatwe tworzenie i zarządzanie stronami internetowymi bez konieczności głębokiego programistycznego doświadczenia. 

Drupal jest darmowy i dostępny na licencji open source, co oznacza, że ​​jego kod źródłowy jest dostępny publicznie i może być modyfikowany oraz dostosowywany przez społeczność programistyczną.

Drupal został stworzony przez Belga, Driesa Buytaerta, który rozpoczął jego rozwój w roku 2000. Pierwsza wersja systemu została opublikowana publicznie w 2001 roku. Nazwa „Drupal” pochodzi od holenderskiego słowa „druppel,” co oznacza „kropelka.” Nazwa ta jest odniesieniem do bajki o Drupale, która opowiada o smoku, który miał obsesyjną skłonność do kopiowania rzeczy, podobnie jak system Drupal kopiował i udostępniał treści.

Drupal jest znany z elastyczności i skalowalności. Może być używany do tworzenia różnorodnych witryn internetowych, od małych blogów po duże portale informacyjne i sklepy internetowe. System ten oferuje obszerną społeczność i wiele dostępnych modułów i wtyczek, które pozwalają na dostosowywanie i rozszerzanie jego funkcjonalności.

Drupal zdobył popularność wśród programistów, firm i organizacji dzięki swojej możliwości dostosowywania do indywidualnych potrzeb oraz zaawansowanym funkcjom w zakresie zarządzania treściami. Obecnie system ten jest wykorzystywany przez tysiące witryn na całym świecie, w tym takie znane marki jak NASA, Tesla, BBC, Harvard University, czy też organizacje rządowe.

Drupal jak zacząć? Instalacja krok po kroku

Drupal to potężny system zarządzania treścią (CMS), który oferuje wiele możliwości tworzenia różnorodnych stron internetowych. Jeśli chcesz rozpocząć pracę z Drupal, oto krok po kroku, jak to zrobić:

 1. Pobierz Drupal: Rozpocznij od pobrania najnowszej wersji Drupal z oficjalnej strony internetowej, dostępnej pod adresem: https://www.drupal.org/download. Wybierz odpowiednią wersję, zgodną z Twoimi potrzebami.
 1. Przenieś pliki na serwer: Po pobraniu plików Drupal, będziesz musiał przenieść je na swój serwer hostingowy. Możesz to zrobić za pomocą programu FTP (File Transfer Protocol). Upewnij się, że masz dostęp do serwera, na którym chcesz zainstalować Drupal.
 1. Utwórz bazę danych MySQL: Zanim przystąpisz do instalacji, musisz utworzyć bazę danych MySQL, która będzie używana przez Drupal do przechowywania treści i ustawień. Zazwyczaj w panelu administracyjnym hostingu znajdziesz opcję tworzenia nowej bazy danych. Zapisz sobie dane do bazy, takie jak nazwa bazy, użytkownik i hasło.
 1. Rozpocznij instalację: Teraz, gdy pliki Drupal są już na serwerze, otwórz przeglądarkę internetową i przejdź na stronę swojego serwera (np. http://twojadomena.com). Instalator Drupal powinien się uruchomić automatycznie. Jeśli nie, znajdź katalog instalacyjny na serwerze (zazwyczaj nosi nazwę install lub installation) i przejdź do niego ręcznie.
 1. Konfiguruj instalację: Instalator przeprowadzi Cię przez proces konfiguracji. Na pierwszym etapie wprowadź dane bazy danych, które wcześniej utworzyłeś (nazwa bazy, użytkownik, hasło). Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami instalatora, dostosowując ustawienia według własnych preferencji.
 1. Zakończ instalację: Po zakończeniu procesu instalacji, zaloguj się do panelu administracyjnego Drupal, korzystając z danych dostępowych, które ustaliłeś podczas konfiguracji.
 1. Optymalizuj stronę: Teraz, gdy już masz zainstalowaną stronę Drupal, możesz zacząć optymalizować ją pod kątem swoich potrzeb. Możesz dostosować wygląd i funkcjonalność witryny, instalować moduły, tworzyć treści i dostosowywać ustawienia.

To krótki przewodnik, jak zacząć pracę z Drupal. To potężne narzędzie, które oferuje wiele możliwości, więc warto poświęcić czas na zapoznanie się z jego funkcjonalnością i dostosowanie go do własnych celów.

Zalety i wady systemu Drupal

Zalety systemu Drupal:

 • Elastyczność i skalowalność: Drupal jest niezwykle elastycznym systemem, który można dostosować do różnych rodzajów witryn internetowych, od prostych blogów po duże portale informacyjne i sklepy internetowe. Skalowalność pozwala na rozwijanie strony w miarę wzrostu potrzeb.
 • Otwarty kod źródłowy: Drupal jest oparty na licencji open source, co oznacza, że ​​jego kod źródłowy jest dostępny publicznie i może być modyfikowany, dostosowywany i rozwijany przez społeczność programistyczną. To sprawia, że jest to rozwiązanie ekonomiczne i elastyczne.
 • Duża społeczność i wsparcie: Drupal posiada aktywną społeczność użytkowników i deweloperów, co oznacza, że ​​istnieje wiele dostępnych materiałów edukacyjnych, wtyczek i modułów. Można również liczyć na wsparcie od społeczności w przypadku problemów.
 • Bezpieczeństwo: Drupal jest znany ze swojego solidnego zabezpieczenia i systemu kontroli dostępu. Regularnie są wydawane aktualizacje, które poprawiają bezpieczeństwo systemu.
 • Wielojęzyczność: Drupal posiada wbudowane narzędzia do obsługi wielu języków, co ułatwia tworzenie wielojęzycznych witryn.
 • Moduły i wtyczki: Istnieje wiele dostępnych modułów i wtyczek, które pozwalają na rozszerzenie funkcjonalności Drupal o różne elementy, takie jak e-commerce, forum dyskusyjne, integracje z mediów społecznościowych i wiele innych.

Wady systemu Drupal:

 • Skomplikowany początkowy proces uczenia się: Dla osób, które nie są doświadczone w obszarze programowania lub CMS, Drupal może być trudny do opanowania. Proces konfiguracji i dostosowywania strony może wymagać czasu i wysiłku.
 • Wymagania sprzętowe: Dla dużych i rozbudowanych witryn, Drupal może wymagać odpowiednio silnego serwera i zasobów, co może wpłynąć na koszty hostingowe.
 • Aktualizacje: Chociaż aktualizacje są istotne dla bezpieczeństwa systemu, mogą być czasochłonne i skomplikowane, szczególnie jeśli witryna wykorzystuje wiele modułów.
 • Mała liczba specjalistów: W porównaniu do niektórych innych popularnych CMS, Drupal ma mniejszą społeczność i mniej dostępnych specjalistów, co może być problemem w przypadku potrzeby wsparcia technicznego.
 • Pomoc techniczna i wsparcie płatne: W przypadku bardziej zaawansowanych problemów lub potrzeby wsparcia, może być konieczne korzystanie z płatnych usług wsparcia technicznego.

Podsumowanie

Drupal ma wiele zalet. Jego elastyczność, skalowalność i wsparcie społeczności sprawiają, że jest doskonałym wyborem dla projektów o różnym zakresie i skomplikowaniu. Dzięki Drupalowi możemy tworzyć strony internetowe, które nie tylko wyglądają atrakcyjnie, ale także są łatwe do zarządzania i rozwijania. To narzędzie, które otwiera drzwi do kreatywnego projektowania online i efektywnego zarządzania treściami. Dlatego warto poznać Drupal i wykorzystać jego potencjał w pracy nad własnymi projektami internetowymi.

Szukasz najlepszego dla siebie systemu do stworzenia strony www lub sklepu internetowego? Chętnie doradzę, co najlepiej sprawdzi się w Twoim biznesie!

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)