Przez Zieliński Jerzy

Co to jest HTTPS? Jak zrobić HTTPS?

W dzisiejszym cyfrowym świecie, ochrona prywatności i bezpieczeństwo w sieci są niezwykle ważne. HTTPS, czyli Hypertext Transfer Protocol Secure, jest protokołem komunikacyjnym, który zapewnia bezpieczne połączenie internetowe. Z tego artykułu dowiesz się, co to jest HTTPS, jak działa i jak skonfigurować go na Twojej stronie internetowej.

Co to jest HTTPS?

HTTPS to rozszerzenie protokołu HTTP o warstwę bezpieczeństwa SSL/TLS (Secure Sockets Layer/Transport Layer Security). Głównym celem HTTPS jest zapewnienie poufności, integralności i uwierzytelnienia danych przesyłanych między klientem (np. przeglądarką internetową) a serwerem. Wykorzystanie protokołu SSL/TLS pozwala na zaszyfrowanie danych, które są przesyłane między klientem a serwerem, zapewniając większe bezpieczeństwo w komunikacji internetowej.

Zapisz się po wsparcie w e-commerce!
Zapisz się do newslettera

Jak działa protokół HTTPS?

Szyfrowanie danych

Podstawowym elementem działania HTTPS jest szyfrowanie danych. Protokół SSL/TLS używa zaawansowanych algorytmów kryptograficznych do szyfrowania informacji, które są przesyłane między klientem a serwerem. Szyfrowanie danych sprawia, że są one nieczytelne dla osób trzecich, które mogą przechwytywać komunikację. Dzięki temu dane, takie jak dane osobowe, hasła czy informacje finansowe, są chronione przed nieuprawnionym dostępem.

Uwierzytelnianie serwera

HTTPS również zapewnia uwierzytelnianie serwera. Przed nawiązaniem połączenia, serwer przedstawia swój certyfikat SSL/TLS, który zawiera informacje o tożsamości serwera. Przeglądarka klienta sprawdza ważność certyfikatu i potwierdza, czy serwer jest wiarygodny. To pomaga w uniknięciu ataków typu Man-in-the-Middle, gdzie atakujący podszywa się pod prawdziwy serwer.

Integralność danych

HTTPS również zapewnia integralność danych. Protokół SSL/TLS używa mechanizmów skrótów kryptograficznych, takich jak funkcje skrótu SHA, aby sprawdzić, czy przesyłane dane nie zostały zmodyfikowane w trakcie transmisji. Jeśli wystąpi jakakolwiek zmiana w danych, skrót zostanie zmieniony, co spowoduje odrzucenie danych przez odbiorcę.

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

HTTPS – jak zrobić na stronie internetowej?

1.Zakup certyfikatu SSL/TLS

Aby skonfigurować HTTPS na swojej stronie, pierwszym krokiem jest zakup certyfikatu SSL/TLS. Można go nabyć od różnych dostawców certyfikatów, takich jak Let’s Encrypt, Comodo czy Symantec. Certyfikat jest wydawany na podstawie weryfikacji tożsamości i poświadcza, że twoja strona jest bezpieczna i autentyczna.

2.Instalacja certyfikatu SSL/TLS

Po zakupie certyfikatu SSL/TLS, należy go zainstalować na serwerze, na którym hostowana jest strona internetowa. Proces instalacji może się różnić w zależności od używanego serwera, ale w większości przypadków dostawca certyfikatu udostępnia instrukcję krok po kroku, według której należy postępować.

3.Konfiguracja serwera i przekierowanie ruchu na HTTPS

Po zainstalowaniu certyfikatu SSL/TLS, konieczne jest skonfigurowanie serwera, aby obsługiwał połączenia HTTPS. To zazwyczaj wymaga wprowadzenia odpowiednich zmian w ustawieniach serwera, takich jak pliki konfiguracyjne lub panele administracyjne. Dodatkowo, ważne jest przekierowanie ruchu z protokołu HTTP na HTTPS, aby zapewnić, że użytkownicy będą automatycznie kierowani na bezpieczne połączenie.

Jakie znaczenie ma protokół HTTPS dla SEO?

HTTPS ma znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa i ochrony danych, ale również dla optymalizacji SEO. Oto kilka powodów, dlaczego HTTPS może wpływać pozytywnie na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwarek:

1.Wiarygodność i zaufanie

Posiadanie certyfikatu SSL/TLS i korzystanie z protokołu HTTPS przyczynia się do zwiększenia wiarygodności strony w oczach użytkowników i wyszukiwarek. Bezpieczne połączenie HTTPS sygnalizuje, że strona dba o bezpieczeństwo użytkowników i chroni ich dane. To przekłada się na większe zaufanie odwiedzających i pozytywne wrażenie o marce.

2.Pozytywny sygnał rankingowy

Wyszukiwarki, takie jak Google, biorą pod uwagę bezpieczeństwo witryny przy określaniu jej pozycji w wynikach wyszukiwania. Posiadanie certyfikatu SSL/TLS i korzystanie z protokołu HTTPS może stanowić dodatkowy pozytywny sygnał rankingowy, który wpływa na wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania. Dlatego też zalecam przesiadkę na HTTPS w celu poprawy widoczności w wyszukiwarkach.

protokół https

3.Uniknięcie komunikatów o braku bezpieczeństwa

W przeglądarkach internetowych, strony HTTP często są oznaczane jako Niebezpieczne i wyświetlają ostrzeżenia dla użytkowników. Posiadanie certyfikatu SSL/TLS eliminuje te komunikaty o braku bezpieczeństwa, co pozytywnie wpływa na zaufanie użytkowników i zwiększa współczynnik konwersji. Dlatego warto migrować na HTTPS, aby zwiększyć wiarygodność strony.

komunikat brak protokołu https

4.Poprawa bounce rate i zwiększenie czasu spędzonego na stronie

Bezpieczne połączenie HTTPS może wpływać na poprawę wskaźnika odrzuceń (ang. bounce rate) oraz zwiększenie czasu spędzonego na stronie. Użytkownicy mają większe zaufanie do witryn HTTPS, co skłania ich do dłuższego zatrzymania się na stronie i eksplorowania treści. To pozytywnie wpływa na wskaźniki zaangażowania użytkowników, które są istotne dla algorytmów rankingowych.

HTTPS to bezpieczne połączenie internetowe, które zapewnia poufność, integralność i uwierzytelnianie danych przesyłanych między klientem a serwerem. Dzięki szyfrowaniu danych, uwierzytelnianiu serwera i sprawdzaniu integralności danych, HTTPS podnosi poziom bezpieczeństwa oraz pozwala spełnić jedno z podstawowych wymagań SEO.

Chcesz zoptymalizować swoją stronę pod SEO i sprzedawać więcej? Zadzwoń lub napisz! 

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32
Fundacja Cyfrowa Rewolucja
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
KRS: 0001016830
NIP: 9532794442

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

Reklama dźwignią handlu! Nauczę Cię marketingu

Nawet najlepszy produkt czy usługa się nie sprzeda, jeśli nikt nie będzie wiedział o jej istnieniu. Pokażę Ci, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce.

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Zostaw swoje dane poniżej, a pokażę Ci, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce.

TU MNIE ZNAJDZIESZ

315977612_133284296183432_325541034877877358_n

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Reklamy się nie klikają? Przepalasz budżet? Pokażę Ci, jak optymalizować kampanie Google Ads. Zostaw swoje dane poniżej, aby dowiedzieć się, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce. 

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.