Przez Zieliński Jerzy

Agencja SEO: 10 zasad skutecznej współpracy

W dzisiejszych czasach, gdy konkurencja w internecie jest coraz większa, trudno o sukces bez pozycjonowania. Dobra agencja SEO bardzo ułatwia ten proces, bo ciężko jest zaplanować i wdrożyć skuteczną strategię, jeśli nie ma się wiedzy ani doświadczenia. Warto jednak pamiętać, że skuteczność SEO nie zależy tylko od samych działań agencji, ale także od jakości współpracy z nią. Oto dziesięć zasad, które pomogą Ci osiągnąć sukces w pozycjonowaniu.

1. Brief marketingowy

Żeby wiedzieć więcej o tym, czego oczekujesz od SEO, agencja może poprosić Cię o wypełnienie krótkiego briefu. Specjaliści SEO mogą być ekspertami w dziedzinie pozycjonowania, ale nie znają Twojego biznesu tak dobrze jak Ty. W briefie mogą pojawić się takie pytania, jak: grupa docelowa Twoich produktów, cele firmy, usługi czy produkty, które przynoszą Ci największe zyski lub na których promocji najbardziej Ci zależy. Może Ci się wydawać, że agencja tylko wymaga od Ciebie dodatkowego wysiłku, ale w rzeczywistości brief pomaga opracować skuteczną strategię i nie traktować Twojej strony szablonowo. Dobry specjalista zadaje pytania, bo chce wiedzieć, do jakiego konkretnego celu dąży.

2. Gotowość na zmiany na stronie

Jeśli jesteś bardzo przywiązany do swojej strony i nie chcesz nic na niej zmieniać, mam dla Ciebie złą wiadomość: audyt strony internetowej przeprowadzony przez agencję SEO może wyjawić wiele błędów i niedociągnięć, które szkodzą jej widoczności. Na pocieszenie powiem jednak, że zazwyczaj nie są to drastyczne zmiany. Chodzi tutaj głównie o rozbudowę i optymalizację treści, ustawienie unikalnych meta tytułów czy poprawę nawigacji. Optymalizacja strony oraz treści to fundament skutecznego pozycjonowania: dobre firmy SEO nie robią nic bez wiedzy i akceptacji klienta, ale żeby osiągnąć efekty, warto przygotować się na zmiany.

3. Pamiętaj o komunikacji

Oczywiście, agencja SEO zajmuje się pozycjonowaniem, żeby oszczędzić Ci czasu i wysiłku oraz zapewnić wyższą sprzedaż. Agencja powinna jasno wyjaśniać swoje działania, odpowiadać na pytania i dostarczać aktualne raporty. Warto jednak pamiętać, że specjaliści również mogą mieć do Ciebie pytania, potrzebować dodatkowych informacji na temat oferty czy zdjęć do umieszczenia na stronie. Komunikacja może być różna: mailowa, telefoniczna czy opierająca się na callach. Niestety bez wymiany informacji, działania SEO są  opóźnione, a na efekty trzeba dłużej czekać.

4. Realistyczne oczekiwania

W razie jakichkolwiek wątpliwości: pytaj. Zatrudniasz agencję SEO, dlatego nie musisz być specjalistą w dziedzinie pozycjonowania. Warto jednak pamiętać, że brak większej liczby zamówień czy telefonów po kilku tygodniach lub nawet miesiącach, nie oznacza, że agencja Cię oszukuje. SEO nie daje natychmiastowych efektów: zazwyczaj pojawiają się po ok. 3 miesiącach.

5. Umiejętność określania priorytetów

To naturalne, że chciałabyś zwiększyć widoczność na wszystkie słowa kluczowe istotne dla Twojej branży, zbudować świadomość marki i zwiększyć ruch na stronie. Warto jednak pamiętać, że pozycjonowanie na ogólne, bardzo konkurencyjne frazy trwa długo i wymaga dużego budżetu. Na początku często warto skupić się na produktach lub usługach, które cieszą się dużym zainteresowaniem i przynoszą Ci duże zyski, a dopiero później powalczyć o inne elementy oferty np. te, w których wciąż wyprzedza Cię większa konkurencja.

6. SEO Copywriting – nowe treści na Twojej stronie

Tworzenie treści zoptymalizowanych pod kątem SEO to ważna część działań agencji. Jeśli masz uwagi do tekstu, nie ograniczaj się do wyrażenia niezadowolenia. Konstruktywna krytyka i konkretne sugestie pomogą w poprawie jakości treści. Szybka akceptacja tekstów jest również istotna, ponieważ im szybciej trafią na stronę, tym szybciej zostaną zaindeksowane i będą podwyższać Twoje pozycje w wynikach wyszukiwania. Jeśli działasz w niszowej branży, w której trudno o fachowe, sprawdzone informacje, dobrym pomysłem może być też podesłanie copywriterowi kilku źródeł, z których może czerpać, tworząc content na stronę.

7. Umożliwiaj agencji pracę

Szczególnie na początku współpracy, może być potrzebne pewne zaangażowanie z Twojej strony (lub Twoich pracowników). Chodzi tutaj np. o podanie dostępów do strony, współpracę przy wdrażaniu Google Analytics itp. Jeśli masz własną obsługę programistyczną, dobrym wyjściem może być skontaktowanie agencji z Twoimi web developerami. Ja osobiście cenię sobie kompleksowe podejście: współpracuję ze specjalistami SEO, copywriterami, grafikami czy programistami, dlatego klient może otrzymać obsługę od A do Z.

8. Nie wprowadzaj zmian na stronie 

Oczywiście, wciąż jest to Twoja strona internetowa, ale nawet drobne zmiany mogą wpłynąć na wyniki pozycjonowania. Przed wprowadzeniem zmian zawsze konsultuj się z agencją SEO, a jeśli to możliwe, zlecaj zmiany pozycjonerowi, zamiast wdrażać je bez jego wiedzy.

9. Nie zmieniaj domeny

Jeśli planujesz zmienić domenę lub nazwę firmy, zgłoś to agencji SEO. Pozycjonerzy mogą pomóc w przeniesieniu efektów pozycjonowania na nową stronę lub domenę. Jeśli tego nie zrobisz, cała praca włożona w budowanie widoczności zostanie stracona. SEO zwiększa widoczność Twojej domeny, a nie firmy jako takiej.

10. Bierz pod uwagę inwestycje

Potrzeba kontroli efektów pracy agencji SEO i weryfikowanie zwrotu z inwestycji w pozycjonowanie są naturalne. Nikt nie chce marnować pieniędzy, jeśli nie widzi rezultatów lub są one bardzo niepewne. Warto jednak wziąć pod uwagę, że czasami tracisz sporo klientów przez błędy techniczne na stronie, brak przejrzystej oferty czy skomplikowany proces zakupowy. Jeśli specjaliści SEO zaproponują Ci stworzenie nowej strony lub modyfikacje w ofercie, warto przynajmniej się nad tym zastanowić.

Skuteczna współpraca z agencją SEO to klucz do zwiększenia widoczności strony. Oczekujesz spokoju o efekty i oszczędności czasu? Skontaktuj się ze mną: współpracuję ze specjalistami SEO, Google Ads, e-commerce, copywriterami, grafikami i web developerami.

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)