Przez Zieliński Jerzy

AdBlock Google Ads – jak działa blokowanie reklam?

Statystyki przygotowane przez Backlinko.com pokazują, że ponad 42% użytkowników na świecie używa wtyczek blokujących reklamy. Polska znajduje się tuż poza pierwszą dziesiątką: na 11. miejscu – w naszym kraju blokowanie reklam wykorzystuje 44,3% użytkowników. Najpopularniejszą wtyczką zdecydowanie jest AdBlock Google Ads może być przez nią blokowane, ale nie musi. Warto dowiedzieć się, jak unikać blokowania reklam przez AdBlocka, ponieważ według statystyk wtyczki, ma ona ponad 60 milionów użytkowników

Nie masz pewności, jak wtyczki wpływają na wyświetlanie Twoich reklam? Skontaktuj się ze mną – sprawdzę, jak zwiększyć CTR, ROI i ROAS.

Jak działa AdBlock Google Ads?

AdBlock to popularna wtyczka do przeglądarki, której celem jest eliminacja wyświetlania reklam na stronach internetowych. Działa on w oparciu o listy filtrów, które zawierają reguły blokujące konkretne elementy na stronach internetowych, takie jak banery reklamowe, popupy czy wyskakujące okienka. Kiedy użytkownik odwiedza stronę internetową, AdBlock analizuje zawartość i porównuje ją z zapisanymi filtrami. Jeśli elementy na stronie pasują do reguł filtrów, zostaną one zablokowane i nie będą wyświetlane użytkownikowi. W rezultacie, reklamy są ukrywane, co prowadzi do czystszego i bardziej czytelnego interfejsu użytkownika.

AdBlock Google Ads daje również użytkownikom możliwość dostosowania ustawień i dodawania własnych filtrów, aby lepiej kontrolować blokowane elementy na stronach internetowych. Należy jednak pamiętać, że AdBlock ma wpływ na dochody stron internetowych, które opierają się na reklamach, co może prowadzić do ograniczeń dostępu do niektórych treści lub prośby o wyłączenie blokowania reklam w zamian za pełny dostęp.

AdBlock Google Ads – czy wtyczki naprawdę blokują Twoje reklamy?

Zbyt duża ilość reklam w sieci sprawia, że użytkownicy stają się nimi zmęczeni i szukają sposobów na oczyszczenie swojej przeglądarki. Z pomocą przychodzą tutaj wtyczki do blokowania reklam, takie jak AdBlock. Producent zapewnia, że wtyczka umożliwia pozbycie się całego szeregu niechcianych reklam, ponieważ wyłącza:

  • Pop-upy, banery, reklamy video (na YouTube, Facebooku, Twitchu),
  • Third-party cookies – ciasteczka umieszczane na stronach przez firmę inną niż właściciel strony,
  • Złośliwe reklamy (np. instalujące złośliwe oprogramowanie, wykradające dane osobowe).

Nie oznacza to jednak, że dodanie AdBlocka do przeglądarki z automatu sprawia, że użytkownik nie widzi żadnych reklam. Po wejściu w opcje wtyczki, mamy możliwość wyboru, jakie reklamy mogą się wyświetlać, a jakie nie:

ad block ustawienia

Domyślnie, wyświetlanie nienatrętnych reklam jest włączone. Dzięki temu, użytkownik nie widzi uciążliwych reklam np. zasłaniających dużą część ekranu, trudnych do zamknięcia czy automatycznie odtwarzających dźwięk. Nie oznacza to jednak, że AdBlock Google Ads Chrome będzie blokował 100% reklam, chyba że zmienimy ustawienia.

Better Ads Standards a blokowanie reklam

Nienatrętne to pojęcie subiektywne, ale nie dla Google, które wykorzystuje tzw. Better Ads Standards. Standardy zostały opracowane przez Coalition for Better Ads – organizację, która do tej pory przeprowadziła badania z udziałem ponad 150 000 użytkowników. Oceniali oni swoje doświadczenia związane z różnego rodzaju reklamami i wskazywali, które z nich są na tyle irytujące, że zachęcają do zainstalowania wtyczki blokującej reklamy. Do ustalania standardów wykorzystuje się urządzenia stacjonarne, mobilne oraz aplikacje.

Jeżeli Twoje reklamy są nienachalne i przyjazne dla użytkowników, nie masz powodów do obaw, ponieważ większość użytkowników nie będzie ich blokować. Standardy opracowane przez Coalition for Better Ads wykluczają szereg uciążliwych reklam.

Na desktopie:

  • Reklamy automatycznie odtwarzające dźwięk,
  • Pop-upy zasłaniające większość strony, szczególnie jeśli są trudne do wyłączenia lub posiadają odliczanie – trzeba odczekać kilka sekund, żeby zamknąć reklamę,
  • Duże statyczne reklamy – tego typu banery zasłaniają dużą część strony, utrudniając jej przeglądanie, mowa szczególnie o reklamach zajmujących ponad 30% ekranu.

Na urządzeniach mobilnych niezalecane są te same typy reklam, a dodatkowo:

  • Duża gęstość reklam – jeśli reklamy zajmują więcej niż 30% strony mówimy o zbyt wysokiej gęstości. Nie chodzi tutaj o część strony widoczną na ekranie, ale całą podstronę,
  • Migające, animowane reklamy – gwałtownie zmieniające się kolory i migające światła są bardzo irytujące dla użytkowników,
  • Pełnoekranowe reklamy do przewijania – reklamy zajmujące więcej niż 30% ekranu i zmuszające użytkownika do scrollowania, żeby przynajmniej częściowo zobaczyć zawartość strony.

Jak uniknąć blokowania reklam przez wtyczki?

Istnienie wtyczek blokujących reklamy nie powinno być jedyną motywacją do zachowywania wysokich standardów, ponieważ Google również filtruje reklamy i nie będzie ich wyświetlać, jeśli nie spełniają wytycznych. 

Mimo dostępności takich wtyczek, jak AdBlock Google Ads wciąż jest opłacalną metodą promocji marki. Po pierwsze, nie wszyscy użytkownicy korzystają z blokowania reklam. Po drugie: zainstalowanie wtyczki jest banalnie proste na desktopie, ale na urządzeniu mobilnym jest już bardziej skomplikowane, dlatego większość użytkowników filtruje reklamy tylko na laptopie, podczas gdy na smartfonie przegląda Internet z reklamami. Nie ma też większego problemu, jak wyłączyć wtyczkę AdBlock, jednak strony, które o to proszą, aby wyświetlić zawartość, muszą liczyć się z wyższym bounce rate.

Jeżeli Twoje reklamy nie naruszają Better Ads Standards, nie masz powodów do obaw. W razie wątpliwości, najlepiej sprawdzić widoczność reklam na urządzeniach stacjonarnych i mobilnych w Google Search Console. Jeżeli jest niska, warto zastanowić się, czy nie są zbyt nachalne i irytujące dla użytkownika.

Na niektórych stronach można spotkać się z takim komunikatem:

adblock prośba o wyłączenie
https://portal.abczdrowie.pl/objawy-boreliozy

Oczywiście, jeśli użytkownik ma zaufanie do takiej strony i zależy mu na przeglądaniu treści, może zdecydować się na wyłączenie wtyczki. Nie polecam jednak takiego rozwiązania – budzi podejrzenia, że strona istnieje wyłącznie w celu zarabiania na reklamach i prawdopodobnie jest ich dużo. Dodatkowo samo pojawienie się takiego pop-upu jest już dla użytkownika irytujące, a żeby się go pozbyć musi dowiedzieć się, jak wyłączyć wtyczkę AdBlock lub dodać stronę do wyjątków. Takie zamykanie dostępu do strony znacznie zmniejsza ruch i sprawia, że duży odsetek użytkownik zrezygnuje z zapoznania się z treścią. Zgodnie z oczekiwaniami, po wyłączeniu AdBlocka, rzeczywiście pojawia się sporo reklam, co nie każdy zaakceptuje:

strona z wyłączonym adblockiem
https://portal.abczdrowie.pl/objawy-boreliozy

Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest np. stawianie na reklamę natywną, która „wtapia się” w stronę, dzięki czemu jest łatwa do zaakceptowania przez użytkowników i Google ani AdBlock nie traktują jej, jako nachalną i irytującą dla internautów:

adblock a reklamy natywne
https://www.onet.pl/

Reklamy natywne są więc dobrym sposobem, aby uniknąć ograniczeń, które nakłada blokowanie reklam Google. Użytkownicy czasem są zirytowani, że AdBlock nie blokuje reklam – warto jednak wiedzieć, że przy domyślnych ustawieniach, wtyczka nie będzie w 100% eliminować reklam z wyszukiwarki.

Jak wyłączyć blokowanie reklam AdBlock?

Jeśli chciałbyś wyłączyć blokowanie reklam AdBlock, jest to bardzo proste.

1.Znajdź ikonę AdBlocka: Zazwyczaj ikona AdBlocka znajduje się w górnym pasku przeglądarki.

jak wyłączyć blokowanie reklam adblock 1

2.Kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonie AdBlocka: Po zlokalizowaniu ikony AdBlocka, kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonie, aby otworzyć menu kontekstowe.

3.Blokowanie reklam możesz wyłączyć jednorazowo (dopóki strona nie zostanie przeładowana lub nie przejdziesz do innej zakładki) lub na zawsze na konkretnej stronie.

jak wyłączyć blokowanie reklam adblock 2

4.Kliknij na wybraną opcję: Po znalezieniu odpowiedniej opcji, kliknij na nią, aby wyłączyć blokowanie reklam dla konkretnej strony lub na całej przeglądarce.

jak wyłączyć blokowanie reklam adblock 3

5.Możesz też wybrać opcję wstrzymania blokowania reklam na wszystkich stronach.

jak wyłączyć blokowanie reklam adblock 4

Jak widać, AdBlock Google Ads nie jest tak dużym problemem dla reklamodawców, jak mogłoby się wydawać. Jest to jednak kolejny sygnał alarmowy dla osób, które podczas tworzenia reklam kierują się przestarzałymi standardami i nie zwracają uwagi na UX. Powszechne blokowanie reklam to sygnał, że wielu użytkowników zauważa, że w przeglądarce znajduje się dużo, zbyt nachalnych reklam. Chcesz podkręcić swoje Google Ads w skuteczny sposób, który nie będzie blokowany przez przeglądarkę i wtyczki? Skontaktuj się ze mną! 

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)