Przez Zieliński Jerzy

Zbijanie obiekcji klienta w marketingu

Zbijanie obiekcji klienta jest niezwykle ważnym elementem w procesie sprzedażowym. Bezpośrednia odpowiedź na negatywne podejście, wątpliwości i zastrzeżenia ze strony klientów może pomóc w skutecznym przekonaniu ich do dokonania zakupu. Wiele firm skupia się na prezentowaniu swojej oferty w samych superlatywach, ale zapominają o tym, że klienci mogą mieć wiele pytań i wątpliwości dotyczących produktów lub usług, które oferują. Dzisiaj skupię się na tym, jak zbijać obiekcje klienta?

Czym jest zbijanie obiekcji klienta w marketingu?

Zbijanie obiekcji klienta to proces przekonywania klienta do dokonania zakupu produktu lub usługi, pomimo wątpliwości, które naturalnie mogą pojawiać się w procesie zakupowym. Klienci mogą mieć różne obiekcje, takie jak brak zaufania do marki, wątpliwości co do jakości produktu lub usługi, brak dostępnych środków finansowych lub po prostu niewystarczające zrozumienie oferty.

Zapisz się po wsparcie w e-commerce!
Zapisz się do newslettera

Aby skutecznie zbić obiekcje klienta, należy zrozumieć jego potrzeby i problemy. Dostarczenie jasnych i konkretnych odpowiedzi na pytania klienta oraz wyjaśnienie korzyści płynących z oferowanego produktu lub usługi są kluczowe w procesie zbijania obiekcji. Niezwykle ważne jest również, aby oferować alternatywne rozwiązania, które mogą lepiej odpowiadać potrzebom klienta. Przechodząc do konkretów, jeśli chodzi o zbijanie obiekcji klienta przykłady można mnożyć. Zebrałem 8 sprowadzonych sposób, jak zbijać obiekcje klienta.

Jakie są najskuteczniejsze sposoby na zbijanie obiekcji klienta?

  1. Zrozumienie klienta – kluczem do skutecznego zbijania obiekcji klienta jest zrozumienie jego problemu lub potrzeby. Aby to osiągnąć, warto zadawać pytania, słuchać uważnie i reagować na jego wątpliwości.
  2. Wyjaśnienie korzyści – jeśli klient ma obiekcje, ponieważ nie widzi wartości w Twojej ofercie, warto wskazać na korzyści, jakie płyną z zakupu Twojego produktu lub usługi. Skupienie się na korzyściach, a nie na cechach produktu, pozwoli przekonać klienta do zakupu.
  3. Udzielanie odpowiedzi na pytania – klient może mieć wiele pytań i wątpliwości dotyczących Twojej oferty. Udzielając jasnych i konkretnych odpowiedzi na pytania klienta, możesz zwiększyć jego zaufanie do Twojej marki i przekonać go do zakupu.
  4. Podanie przykładów – klient może nie widzieć, jak Twój produkt lub usługa mogą pomóc mu w rozwiązaniu jego problemu. Warto wtedy podać przykłady innych klientów, którzy skorzystali z Twojej oferty i osiągnęli pozytywne rezultaty. To może pomóc w zwiększeniu zaufania do Twojej marki i przekonaniu klienta, że Twoja oferta jest warta uwagi.
  5. Oferowanie alternatywnych rozwiązań – jeśli klient nadal ma obiekcje do Twojej oferty, warto zaproponować mu alternatywne rozwiązania, które mogą lepiej odpowiadać jego potrzebom. To pokazuje, że jesteś elastyczny i gotowy dostosować swoją ofertę do potrzeb klienta.
  6. Używanie przyjaznego języka – niektórzy klienci mogą czuć się zniechęceni skomplikowanym i technicznym językiem używanym przez sprzedawców. Warto więc używać prostego, przystępnego języka, który ułatwi klientowi zrozumienie oferty. Obiekcje klientów szczególnie często pojawiają się, jeśli nadużywasz informacji w języku angielskim – kiedy sprzedajesz produkty z zagranicy, warto poświęcić czas na tłumaczenia.
  7. Nawiązywanie relacji – budowanie relacji z klientami może pomóc w zbijaniu obiekcji. Klienci chętniej dokonują zakupów u firm, z którymi mają dobry kontakt i które zapewniają im dobry serwis i wsparcie. Zbijanie obiekcji klienta, który już ma do Ciebie zaufanie, staje się znacznie łatwiejsze.
  8. Udzielanie gwarancji – gwarancja na produkt lub usługę może pomóc w zbijaniu obiekcji, szczególnie w przypadku klientów, którzy mają wątpliwości co do jakości produktu lub usługi.

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Zbijanie obiekcji klienta: czy zawsze jest możliwe?

W przypadku obiekcji obiektywnych, takich jak problem związany z produktem lub usługą, dość prosto jest dojść z klientem do porozumienia. Można przedstawić klientowi alternatywne rozwiązania, udzielić mu dodatkowych informacji lub zaproponować modyfikacje, które spełnią jego oczekiwania. W takich przypadkach istnieje realna szansa na zbijanie obiekcji klienta.

Jednak istnieją również obiekcje, które mogą wynikać z osobistych przekonań, uprzedzeń lub preferencji klienta. W takich sytuacjach pokonanie obiekcji może być trudniejsze, ponieważ może być związane z indywidualnymi wartościami i przekonaniami klienta. Warto wtedy skoncentrować się na komunikacji, zrozumieniu perspektywy klienta i próbie znalezienia wspólnego stanowiska.

Należy pamiętać, że nie zawsze można zbić każdą obiekcję klienta. Czasami klient po prostu nie jest odpowiednią grupą docelową dla produktu lub usługi i niezależnie od naszych starań nie będziemy w stanie przekonać go do zakupu. W takich przypadkach warto skupić się na innych potencjalnych klientach, którzy będą bardziej zainteresowani ofertą. Możemy też poszerzyć ofertę o produkty czy usługi skierowane do innej grupy docelowej.

Ważne jest również podejście pozytywne i otwarte na konstruktywną rozmowę z klientem. Nie należy traktować obiekcji jako przeszkód, ale jako okazję do lepszego zrozumienia potrzeb i oczekiwań klienta oraz możliwości znalezienia rozwiązania, które będzie dla obu stron satysfakcjonujące.

Zbijanie obiekcji klienta jest kluczowe w procesie sprzedażowym. Skuteczne zbijanie obiekcji wymaga zrozumienia potrzeb i problemów klienta oraz dostarczania jasnych i konkretnych odpowiedzi na jego pytania. Tutaj od razu wyjdzie na jaw, jeśli chcesz coś ukryć lub masz braki w wiedzy na temat oferty, którą prezentujesz. Warto zastanowić się, jakie mogą być obiekcje klienta, jeszcze zanim zaczniesz sprzedawać, żeby się na nie przygotować.

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32
Fundacja Cyfrowa Rewolucja
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
KRS: 0001016830
NIP: 9532794442

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

Reklama dźwignią handlu! Nauczę Cię marketingu

Nawet najlepszy produkt czy usługa się nie sprzeda, jeśli nikt nie będzie wiedział o jej istnieniu. Pokażę Ci, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce.

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Zostaw swoje dane poniżej, a pokażę Ci, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce.

TU MNIE ZNAJDZIESZ

315977612_133284296183432_325541034877877358_n

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Reklamy się nie klikają? Przepalasz budżet? Pokażę Ci, jak optymalizować kampanie Google Ads. Zostaw swoje dane poniżej, aby dowiedzieć się, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce. 

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.