Przez Zieliński Jerzy

Tworzenie sklepów internetowych – 10 wskazówek

Zastanawiasz się, jak otworzyć sklep internetowy, który będzie sprzedawał? Chcesz pracować w e-commerce? Od czasu pandemii liczba sklepów szybko rośnie, dlatego musisz liczyć się z konkurencją. Przygotowałem checklistę 10 elementów, dzięki którym od razu wystartujesz w e-commerce z wyższego poziomu.

UX design

UX, czyli doświadczenia użytkownika, to podstawa, jeśli chcesz sprzedawać. Sklep musi być intuicyjny, grunt, żeby wygodnie się z niego korzystało. Polecam przede wszystkim zwrócić uwagę na:

1.Czas ładowania

Wolno ładująca się strona to najlepszy sposób, żeby na starcie odstraszyć klienta. Czas ładowania powinien wynosić <5 sekund.

2.Powiadomienia o cookies

Jesteśmy już przyzwyczajeni do powiadomień z informacjami o cookies, ale warto zadbać, żeby wyskakujące okienko nie było zbyt irytujące dla klientów. Powiadomienie powinno być łatwe do zamknięcia.

tworzenie sklepów internetowych 1
https://wolczanka.pl/
Zapisz się po wsparcie w e-commerce!
Zapisz się do newslettera

3.Przyciski na stronie

Elementy, które są klikalne, powinny wyróżniać się kolorystycznie. Możesz wykorzystać też tzw. hovery – wtedy przycisk zmienia wygląd, kiedy użytkownik najeżdża na niego kursorem. Jeżeli umieszczasz na stronie linki, anchory powinny być pogrubione i/lub podkreślone. Nieklikalne elementy nie mogą przypominać przycisków, żeby nie wprowadzać użytkownika w błąd.

tworzenie sklepów internetowych 2
https://home-you.com/pl/

4.Logo sklepu

Logo na każdej podstronie powinno znajdować się w tym samym miejscu. Dobrze też, jeśli kliknięcie logo przenosi z powrotem na stronę główną.

5.Pop-upy

Nie twierdzę, że pop-upy z założenia są złe, ale trzeba ich dobrze używać. Po pierwsze, powinny być łatwe do zamknięcia, a po drugie – nie mogą pojawiać się za wcześnie (co najmniej kilkanaście sekund po otwarciu strony). Tworzenie sklepów internetowych wymaga wyczucia, ale też analizy. Żeby zobaczyć, jak użytkownicy zachowują się na Twojej stronie, możesz wykorzystać takie narzędzia, jak np. HotJar.

6.CTA

Warto umieścić CTA na każdej podstronie, nawet stronie błędu 404, we wpisach blogowych czy stronie pokazującej brak wyników wyszukiwania dla danego zapytania w wyszukiwarce. Najlepiej, gdyby tekst CTA zawsze zaczynał się od czasownika: Skontaktuj się, Kup Teraz, Kupuję itp. (a nie Kontakt, Zapisy itd.). Jak widać niżej, CTA można też wykorzystywać do tworzenia zaangażowanej społeczności wokół marki:

tworzenie sklepów internetowych 3
https://savicki.pl/

7.Menu

Menu sklepu internetowego powinno przedstawiać wszystkie najważniejsze kategorie i być dobrze widoczne np. dzięki mocnym kolorom.

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Proces zakupowy

Sam wygląd sklepu to tylko początek, w końcu chodzi Ci o to, żeby sprzedać produkt. Zobacz 3 rzeczy, o których warto pamiętać, tworząc i analizując ścieżkę zakupową:

8.Up-selling i cross-selling

Opłaca się proponować klientowi produkty komplementarne lub produkty z wyższej półki cenowej, wyposażone w dodatkowe funkcje, zapewniające większy komfort użytkowania. Zwiększa to szansę, że klient zostawi u Ciebie więcej pieniędzy. Mistrzami cross-sellingu są przede wszystkim elektromarkety:

tworzenie sklepów internetowych 4
https://www.mediaexpert.pl/

9.Strona główna

W przypadku niektórych produktów (zwłaszcza droższych, kupowanych raz na kilka lat) proces zakupowy może być dość długi. Już na stronie głównej opłaca się więc umieścić informację np. o limitowanej czasowo promocji. Nie zapomnij też napisać, od jakiej kwoty oferujesz darmową wysyłkę czy zachęcić do zakupu bestsellerów. W ten sposób zwiększasz szansę, że klient spędzi na stronie więcej czasu, zacznie przeglądać produkty itd. i zdecyduje się na zakup już dzisiaj.

10.Wishlista

Wiele polskich sklepów wciąż nie oferuje czytelnych, wygodnych w użytkowaniu wishlist, a to prosty sposób, żeby zyskać klienta i potem przeprowadzić go przez kolejne etapy lejka sprzedażowego. Wishlistę możesz też wykorzystać np. żeby poinformować klienta o promocji na interesujący go produkt albo niskich stanach magazynowych (ostatnia szansa na zakup).

To tylko 10 wskazówek, ale jeśli będziesz o nich pamiętać, unikniesz kilku błędów często popełnianych przez początkujących. Chcesz wziąć się za e-commerce naprawdę na poważnie? Skontaktuj się ze mną po kurs tworzenia sklepu internetowego pomocny na każdym etapie rozkręcania e-commerce.

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32
Fundacja Cyfrowa Rewolucja
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
KRS: 0001016830
NIP: 9532794442

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

kampanie Google Ads

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Reklamy się nie klikają? Przepalasz budżet? Pokażę Ci, jak optymalizować kampanie Google Ads. Zostaw swoje dane poniżej, aby dowiedzieć się, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce. 

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.