Przez Zieliński Jerzy

Trendy w e-commerce w 2023 roku

W e-commerce w 2023 roku dzieje się tak wiele, że niełatwo będzie zaskoczyć klienta czymś nowym. Przewidywania ekspertów mówią o ogromnym wzroście przychodów z e-commerce, które ma następować w kolejnych latach. Zatem czego spodziewać się w e-commerce w 2023 roku? Co będzie przekonywać klientów do wydawania pieniędzy w sklepach online? Przeczytaj, a zyskasz wiedzę, nad czym pracować, by uszczknąć dla siebie kawałek z e-commercowego tortu!

Na co postawi e-commerce w 2023 roku?

Bardzo konkurencyjny rynek e-commerce rządzi się swoimi prawami i rozwija się błyskawicznie. Dlatego, aby nadążyć za najbardziej gorącymi trendami e-commerce 2023 warto nieustannie  je śledzić i wykorzystywać, jako swoistą podpowiedź o tym, w co warto inwestować i co udoskonalać.

Zapisz się po wsparcie w e-commerce!
Zapisz się do newslettera

Całość zapowiedzi na 2023 rok można dość krótko podsumować: skupiamy się na pełnym usatysfakcjonowaniu klienta, czyli dobrej komunikacji z nim i zapewnieniu mu jak najlepszych wrażeń w kontakcie z naszym sklepem, obsługą i produktami. Jak dokładnie ma to wyglądać? Pracuj na poniższych obszarach:

Perfekcja w obsłudze klienta

Klienci, którzy nie otrzymują odpowiedzi na swoje pytania lub negatywnie oceniają obsługę klienta w danym sklepie online, po prostu rezygnują z zakupów w tym miejscu. Dlatego nowy rok przyniesie dalsze doskonalenie możliwości zaspokojenia wszelkich wątpliwości klienta. Wszystko po to, by żadne pytanie nie pozostało bez odpowiedzi. Warto zadbać o zbudowanie zaufania dla sklepu. Co więcej, warto pamiętać, że przez Internet sprzedaż odbywa się o każdej porze dnia i nocy, dlatego warto sięgnąć po innowacyjne rozwiązania – np. chatboty, które nawet o 3 nad ranem skutecznie rozwieją wątpliwości klienta i zarekomendują mu odpowiednie produkty. Takie trendy w marketingu 2023 to nie tylko korzyść dla konsumenta, ale też większa wygoda dla właściciela sklepu.

Personalizacja, by każdy klient czuł najważniejszy

Zamiłowanie klientów do bycia traktowanym indywidualnie to trend, który święci triumfy od lat. Klienci dopieszczeni indywidualnymi ofertami stają się lojalni i zżyci z marką. Żeby osiągnąć sukces w tym obszarze, powinieneś popracować z danymi, które klienci coraz chętniej udostępniają w mediach społecznościowych i innych miejscach. To one pomogą tworzyć spersonalizowane oferty. Wzbudzające pozytywne emocje i doświadczenia.

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Nowe opcje płatności i elastyczne możliwości dostawy

Powyższe elementy e-handlu to najczęstsze powody porzuceń koszyka w sklepach internetowych. Wystarczy, że cokolwiek nie powiedzie się w trakcie dokonywania płatności czy opcja dostawy nie spełni oczekiwań lub budzi wątpliwości – i klient demobilizuje się i szuka pełnej satysfakcji w innym sklepie. Rewolucją w kwestii płatności jest opcja kup teraz – zapłać później, z której klienci bardzo chętnie korzystają, np. za pomocą aplikacji Klarna. Na pewno jest to jeden z gorących trendów na 2023 rok.

O ile w kwestii płatności klienci je chętnie odraczają, to jeżeli chodzi o przesyłki, najważniejsza jest dla nich elastyczność i przejrzystość opcji dostawy. Lubią wiedzieć na jakim etapie jest realizacja zamówienia i gdzie dokładnie znajduje się ich przesyłka. Również informacja o precyzyjnym terminie doręczenia zamówionych produktów jest istotnym elementem determinującym zakupy w danym sklepie. Warto więc postawić na transparentność informacji i słowność w temacie terminowości doręczeń.  

Przykład przejrzystego informowania o całości kosztów, możliwości odroczenia płatności i precyzyjnym czasie dostawy. Źródło: allegro.pl

Social media cały czas na topie

Nigdzie indziej produkty i usługi nie są tak blisko klienta. Media społecznościowe dają unikalną możliwość dotarcia bardzo precyzyjnie do danej grupy docelowej, a to możliwość bezcenna, szczególnie dla tych marek które świadome siły mediów społecznościowych i już wiedzą jak ten kanał wykorzystywać. Użytkownicy często inspirują się social mediami – to kluczowy trend e-commerce, dlatego nie zapominaj o regularnym publikowaniu atrakcyjnych wizualnie postów.

Omnichannel – nowa lekcja dla e-commerce

Klienci doceniają możliwość wszechstronnego kontaktu ze sprzedającym. To ważne tym bardziej dlatego, że klienci z różnych grup wiekowych korzystają z różnych kanałów komunikacji. Dlatego, jeżeli chcesz być w stałym kontakcie z klientami, realnie odpowiadać na ich potrzeby i pytania w czasie rzeczywistym – dostosuj się! Rozmowa z pomocą chatboxa, dodatkowe pytanie zadane przez WhatsApp Business, i jeszcze rzut oka na opinie w mediach społecznościowych? To nie powinien być żaden problem!  

E-commerce w 2023 roku – podsumowanie

Jedno jest pewnie – rok 2023 będzie dla każdego w e-commerce czasem intensywnej pracy, i to na różnych płaszczyznach. Z jednej strony nieustannie trzeba dopracowywać platformy sprzedażowe, obsługę klienta i logistykę wysyłek, z drugiej natomiast odpowiadać na potrzeby klientów związane ze zmianami w otoczeniu społeczno gospodarczym. Dlatego obok reakcji na zmianę zachowań konsumenckich wymuszoną wysoką inflacją, zwracać uwagę należy również na dążenie do ekologicznych zachowań, co jest coraz bardziej powszechną praktyką pożądaną przez klientów. 

Dużo pracy przed Tobą? Skorzystaj z mojego wsparcia w e-commerce! Zapraszam do kontaktu. 

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32
Fundacja Cyfrowa Rewolucja
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
KRS: 0001016830
NIP: 9532794442

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

kampanie Google Ads

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Reklamy się nie klikają? Przepalasz budżet? Pokażę Ci, jak optymalizować kampanie Google Ads. Zostaw swoje dane poniżej, aby dowiedzieć się, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce. 

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.