Strona kategorii jest potrzebna, ponieważ to one porządkuje strukturę sklepu internetowego. Grupując produkty w odpowiednie kategorie skracasz klientowi drogę, którą musi przejść, by trafić dokładnie do tego produktu, którego szuka. To wystarczająco mocny argument za tym, że warto zadbać o strony kategorii. Ten artykuł wyjaśni Ci, jak to zrobić.
Dlaczego warto dbać o strony kategorii?
Strona kategorii to miejsce o dużym potencjale, który zdecydowanie warto wykorzystać.
Najważniejsze powody przemawiające za optymalizacją strony kategorii to te, które całościowo zdecydują o sukcesie sklepu internetowego. Skoro zainwestowałeś w stworzenie sklepu online na pewno będzie zależało Ci na każdym z poniższych elementów:
- Dobre pozycje w wynikach Google – wartościowa strona kategorii ma szansę na osiągnięcie wysokich wyników w wyszukiwarce. Aby tak się stało warto wykorzystać stronę kategorii jako dodatkowe miejsce na treść, w której znajdą się odpowiednio dobrane słowa kluczowe oraz bezpośrednie odnośniki do najpopularniejszych produktów.
- Wysokie pozycje najczęściej przekładają się na wysoki ruch na stronie, a jego można przekuć na konwersję, na której Tobie zależy. Dopiero, gdy klienci zaczynają realnie trafiać na stronę www możesz zacząć liczyć na zyski z niej. Oczywiście sam ruch nie musi oznaczać sprzedaży, jednak zdecydowanie daje bazę do tego, by tak dopracować sklep i ofertę, by faktycznie przekonywała do zakupów i generowała zyski.
- Kiedy już klient trafi na stronę kategorii, to z niej już prosta droga do realizacji konwersji. Zrób, co trzeba, żeby tę drogę uprościć. Nasyć podstronę odpowiednimi treściami i możliwością szybkiego dotarcia do konkretnych produktów, od których już tylko jedno kliknięcie do zapełnienia koszyka. Zadbaj o wszystko, co istotne dla klientów odwiedzających sklep – łatwą nawigację, wyczerpujące treści, czytelne komunikaty o krokach, które należy podjąć, by sfinalizować zakupy. Wszystko to działa na Twoją korzyść.
Gotowy na rozwój?
Elementy i cechy dobrej strony kategorii
Oto lista elementów, które powinieneś wdrożyć, by podstrony produktowe sprzedawały w Twoim sklepie.Efektem ubocznym tych wdrożeń, bardzo pożądanym – będą wyższe pozycje w Google. Zatem do dzieła!
- Daj użytkownikom możliwość sortowania zawartości strony kategorii – wg. ceny, bestsellerów czy najpopularniejszych produktów. Funkcję sortowania najlepiej umieścić w prawym górnym rogu nad listą czy siatką produktów.
przykład usytuowania filtrów i sortowania
- Dopracuj nazwy podkategorii produktów – niech będą zrozumiałe i jasne.
- Niech strona kategorii ma odpowiedni projekt – widok siatki kategorii (gdy głównym czynnikiem decyzyjnym są zdjęcia) lub widok listy (gdy priorytet mają atrybuty produktu).
- Pokazuj dokładną liczbę produktów dostępnych na każdej stronie.
- Opis strony powinien mieć około 400 słów i znajdować się na górze (wizualnie w 90% ukryta dzięki „Czytaj więcej”) lub na dole dla celów SEO.
Optymalizacja strony kategorii – czy warto?
Zdecydowanie tak! Strona kategorii może znacząco przysłużyć się efektywnemu SEO, ale przede wszystkim konwersji w sklepie internetowym.Może potzrebujesz wsparcia przy optymalizacji swoich działań marketingowych? Chętnie pomogę! Zapraszam do kontaktu.