Przez Zieliński Jerzy

Stopka sklepu internetowego – dlaczego jest ważna?

Stopka to jeden z tych elementów sklepów czy stron internetowych, do których nie przykłada się dużej wagi. Chcę zmienić Twoje podejście do tej kwestii. Stopka sklepu internetowego to niedoceniany, a bardzo ważny element, który odpowiednio wykorzystany, będzie robił dużo dobrego dla serwisu www i samego biznesu. Przeczytaj, o które elementy warto zadbać, żeby stopka stanowiła wartość dla sklepu www i jego użytkowników. 

Co to jest stopka?

Stopka na stronie internetowej to istotny element na stronie lub w sklepie online, który znajduje się w jego dolnej części. Jest to sekcja, która zawiera różnorodne informacje, linki i dane kontaktowe. Stopka strony stanowi ważny punkt nawigacyjny dla użytkowników, umożliwiając im dostęp do istotnych informacji bez konieczności przewijania całej strony w górę. Stopka w stronie internetowej zazwyczaj zawiera elementy, takie jak informacje kontaktowe, linki do podstron, social media, regulamin, politykę prywatności oraz wszelkie certyfikaty lub odznaczenia potwierdzające wiarygodność strony. Stopka na stronie pełni rolę nie tylko funkcjonalną, ułatwiającą nawigację, ale także może wpływać na wizerunek firmy poprzez dostarczenie kluczowych informacji oraz zapewnienie użytkownikom poczucia zaufania i wiarygodności.

Stopka sklepu internetowego i jej znaczenie dla pozycjonowania

Głosy w tej kwestii nie są jednoznaczne, jednak warto przychylić się ku opcji, że stopka ma co najmniej nieznaczny wpływ na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Funkcjonalna stopka strony generuje działania użytkowników, które w praktyce przekładają się na parametry oceniane przez crawlery wyszukiwarki. 

Przykłady? W stopce umieszcza się linki ułatwiające nawigację po stronie www. Może to stanowić wartość, ale i pułapkę dla pozycjonowania – uważaj z ilością linków i ich naturalnym osadzeniem. Stopka sklepu ułatwiająca użytkownikom przejście na inne podstrony sklepu wpływa na zwiększenie ilości czasu spędzonego na stronie, a to stanowi wartość dla Google. 

Dlaczego stopka strony jest ważna?

Po pierwsze pojawi się jako stały element na każdej podstronie serwisu, a doświadczenie pokazuje, że im bardziej rozbudowana strona i wymagająca przewijania w dół, tym częściej użytkownicy realnie docierają do stopki. Gdy już do niej dotrą, jeżeli stopka jest właściwie zoptymalizowana, może zachęcić do pozostania na stronie i wykonania pożądanych przez Ciebie akcji. Żeby tak się zadziało, wykorzystaj wszystkie możliwości jakie masz w trakcie tworzenia wartościowej stopki. 

Jak stworzyć dobrą stopkę w sklepie internetowym?

Poniżej znajdziesz zadania, jakie może realizować stopka strony oraz wskazania na obszary, które naprawdę warto dopracować. 

 1. Funkcja informacyjna – dane techniczne, prawne, itp. 

To dane ważne z punktu widzenia użytkownika. Co może się w jej ramach znaleźć w:

 • Intuicyjny dostęp do informacji o polityce zwrotów czy prywatności, a także do regulaminu. Najlepiej za pomocą jednego kliknięcia.
 • Dane kontaktowe.
 • Prawa autorskie i autor strony www.
 1. Funkcja nawigacyjna 

Stopka to miejsce, które może ułatwić lub utrudnić przemieszczanie się po sklepie. Wybierz tę pierwszą opcję i skutecznie zwiększ zaangażowanie użytkowników, zamieść w stopce:

 • Link “Powrót do góry”. Jest ważny, bo pozwala klientowi szybko przemieszczać się po stronie. 
 • Linki do głównych kategorii, czyli mapa strony. Klienci traktują je jako dodatkowe menu, które jest przydatne szczególnie w dużych serwisach.
 • Login lub wyszukiwarka. Ułatwi klientom wykonanie akcji, na którą się już zdecydowali.
 1. Funkcja uwiarygadniająca i wzbudzająca zaufanie

Pozwala na prezentację elementów, które będą dla klientów potwierdzeniem bezpieczeństwa zakupów w Twoim sklepie. Co działa dobrze:

 • Uwiarygodnienie biznesu – klienci muszą wiedzieć, że za sklepem stoi realny podmiot prawny. Dlatego koniecznie podaj tu fizyczny adres działalności lub nawet zdjęcie biura. 
 • Linki do kont na portalach społecznościowych, czyli łatwą opcję na sprawdzenie popularności i zaufania do Twojej marki wśród innych użytkowników sklepu.
 • Elementy potwierdzające i wzbudzające zaufanie (tzw. ikony zaufana czy oznaki pieczęci) – np. certyfikaty, nagrody, itp.
 1. Funkcja sprzedażowa 

Wskazania jako ostatnia, ale bardzo istotna. Stopka to miejsce, gdzie za sprawą sprawnego copywritingu przemycisz informacje o korzyściach. To one przekonują klientów do zakupów: 

 • Korzyści wynikające z zakupów w Twoim sklepie. Co możesz tu zamieścić? Informacje o darmowej wysyłce czy zwrotach, o ilości produktów sprzedanych w ostatnim miesiącu, czy po prostu dane kontaktowe.
 • Call To Action – możesz go zastosować na kilka sposobów, jako przycisk do kontaktu, konsultacji z obsługą, czy sprawdzenia promocji lub najnowszej oferty. 
 • Propozycja zapisu do newslettera. Alternatywna forma kontaktu z klientem, która ma działanie długofalowe. 

Czego nie robić w stopce strony www?

Na pewno nie należy jej przeładowywać. Jak widzisz, elementów, które można w niej zamieścić jest naprawdę sporo. Jednak pamiętaj, że warto wybierać tylko te, które są najbardziej użyteczne dla Twoich klientów. Nie warto też przeładowywać stopki wyrażeniami kluczowymi, kiedyś było to powszechną praktyką, dziś zdecydowanie przyniesie więcej szkody niż pożytku.

Stopka strony www i sklepu internetowego – podsumowanie

Traktuj stopkę swojego sklepu i strony jako integralną część całego serwisu. To kolejny element tworzony dla użytkowników, Twoich klientów – używaj tych informacji i narzędzi, które będą dla nich wartościowe.  

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)