Przez Zieliński Jerzy

Stopka sklepu internetowego – dlaczego jest ważna?

Stopka to jeden z tych elementów sklepów czy stron internetowych, do których nie przykłada się dużej wagi. Chcę zmienić Twoje podejście do tej kwestii. Stopka sklepu internetowego to niedoceniany, a bardzo ważny element, który odpowiednio wykorzystany, będzie robił dużo dobrego dla serwisu www i samego biznesu. Przeczytaj, o które elementy warto zadbać, żeby stopka stanowiła wartość dla sklepu www i jego użytkowników. 

Stopka strony i jej znaczenie dla pozycjonowania

Głosy w tej kwestii nie są jednoznaczne, jednak warto przychylić się ku opcji, że stopka ma co najmniej nieznaczny wpływ na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Funkcjonalna stopka strony generuje działania użytkowników, które w praktyce przekładają się na parametry oceniane przez crawlery wyszukiwarki. 

Przykłady? W stopce umieszcza się linki ułatwiające nawigację po stronie www. Może to stanowić wartość, ale i pułapkę dla pozycjonowania – uważaj z ilością linków i ich naturalnym osadzeniem. Stopka ułatwiająca użytkownikom przejście na inne podstrony sklepu wpływa na zwiększenie ilości czasu spędzonego na stronie, a to stanowi wartość dla Google. 

Zapisz się po wsparcie w e-commerce!
Zapisz się do newslettera

Dlaczego stopka strony jest ważna?

Po pierwsze pojawi się jako stały element na każdej podstronie serwisu, a doświadczenie pokazuje, że im bardziej rozbudowana strona i wymagająca przewijania w dół, tym częściej użytkownicy realnie docierają do stopki. Gdy już do niej dotrą, jeżeli stopka jest właściwie zoptymalizowana, może zachęcić do pozostania na stronie i wykonania pożądanych przez Ciebie akcji. Żeby tak się zadziało, wykorzystaj wszystkie możliwości jakie masz w trakcie tworzenia wartościowej stopki. 

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Jak stworzyć dobrą stopkę w sklepie internetowym?

Poniżej znajdziesz zadania, jakie może realizować stopka strony oraz wskazania na obszary, które naprawdę warto dopracować. 

 1. Funkcja informacyjna – dane techniczne, prawne, itp. 

To dane ważne z punktu widzenia użytkownika. Co może się w jej ramach znaleźć w:

 • Intuicyjny dostęp do informacji o polityce zwrotów czy prywatności, a także do regulaminu. Najlepiej za pomocą jednego kliknięcia.
 • Dane kontaktowe.
 • Prawa autorskie i autor strony www.
 1. Funkcja nawigacyjna 

Stopka to miejsce, które może ułatwić lub utrudnić przemieszczanie się po sklepie. Wybierz tę pierwszą opcję i skutecznie zwiększ zaangażowanie użytkowników, zamieść w stopce:

 • Link “Powrót do góry”. Jest ważny, bo pozwala klientowi szybko przemieszczać się po stronie. 
 • Linki do głównych kategorii, czyli mapa strony. Klienci traktują je jako dodatkowe menu, które jest przydatne szczególnie w dużych serwisach.
 • Login lub wyszukiwarka. Ułatwi klientom wykonanie akcji, na którą się już zdecydowali.
 1. Funkcja uwiarygadniająca i wzbudzająca zaufanie

Pozwala na prezentację elementów, które będą dla klientów potwierdzeniem bezpieczeństwa zakupów w Twoim sklepie. Co działa dobrze:

 • Uwiarygodnienie biznesu – klienci muszą wiedzieć, że za sklepem stoi realny podmiot prawny. Dlatego koniecznie podaj tu fizyczny adres działalności lub nawet zdjęcie biura. 
 • Linki do kont na portalach społecznościowych, czyli łatwą opcję na sprawdzenie popularności i zaufania do Twojej marki wśród innych użytkowników sklepu.
 • Elementy potwierdzające i wzbudzające zaufanie (tzw. ikony zaufana czy oznaki pieczęci) – np. certyfikaty, nagrody, itp.
 1. Funkcja sprzedażowa 

Wskazania jako ostatnia, ale bardzo istotna. Stopka to miejsce, gdzie za sprawą sprawnego copywritingu przemycisz informacje o korzyściach. To one przekonują klientów do zakupów: 

 • Korzyści wynikające z zakupów w Twoim sklepie. Co możesz tu zamieścić? Informacje o darmowej wysyłce czy zwrotach, o ilości produktów sprzedanych w ostatnim miesiącu, czy po prostu dane kontaktowe.
 • Call To Action – możesz go zastosować na kilka sposobów, jako przycisk do kontaktu, konsultacji z obsługą, czy sprawdzenia promocji lub najnowszej oferty. 
 • Propozycja zapisu do newslettera. Alternatywna forma kontaktu z klientem, która ma działanie długofalowe. 

Czego nie robić w stopce strony www?

Na pewno nie należy jej przeładowywać. Jak widzisz, elementów, które można w niej zamieścić jest naprawdę sporo. Jednak pamiętaj, że warto wybierać tylko te, które są najbardziej użyteczne dla Twoich klientów. Nie warto też przeładowywać stopki wyrażeniami kluczowymi, kiedyś było to powszechną praktyką, dziś zdecydowanie przyniesie więcej szkody niż pożytku.

Stopka strony www i sklepu internetowego – podsumowanie

Traktuj stopkę swojego sklepu i strony jako integralną część całego serwisu. To kolejny element tworzony dla użytkowników, Twoich klientów – używaj tych informacji i narzędzi, które będą dla nich wartościowe.  

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

Reklama dźwignią handlu! Nauczę Cię marketingu

Nawet najlepszy produkt czy usługa się nie sprzeda, jeśli nikt nie będzie wiedział o jej istnieniu. Pokażę Ci, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce.

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Zostaw swoje dane poniżej, a pokażę Ci, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce.

TU MNIE ZNAJDZIESZ

315977612_133284296183432_325541034877877358_n

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Reklamy się nie klikają? Przepalasz budżet? Pokażę Ci, jak optymalizować kampanie Google Ads. Zostaw swoje dane poniżej, aby dowiedzieć się, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce. 

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.