Przez Zieliński Jerzy

Śledzenie konwersji w Google Ads

Sam Google definiuje, że konwersja to działanie wynikające z interakcji użytkownika z informacjami o produkcie i to zarówno tymi bezpłatnymi, jak i z reklamą. Z biznesowego punktu widzenia konwersja jest uzyskaniem oczekiwanego działania ze strony potencjalnego klienta. Działając w sieci, konwersję po prostu trzeba mierzyć, analizować, wyciągać z niej wnioski. Bez tego nie będzie zysku z inwestycji w reklamę. Co ważne, Google udostępnia narzędzia, które całą sprawę bardzo upraszczają. I stanowią kolejny argument za sensownością inwestycji w Google Ads.

Co to jest konwersja Google Ads? 

Najprościej rzecz ujmując – konwersja Ads to działanie, które liczymy, gdy potencjalny klient po obejrzeniu reklamy wideo lub po kliknięciu w link reklamy sponsorowanej, podejmie działanie wartościowe dla przedsiębiorcy. Chodzi tu o wykonanie telefonu do firmy, dokonanie zakupu w sklepie internetowym czy wypełnienie formularza kontaktowego. 

Bądź na bieżąco ze zmianami w Google Ads!
Zapisz się do newslettera

Google udostępnia różne metody śledzenia konwersji Ads, dzięki czemu reklama stworzona za jego pośrednictwem jest w pełni mierzalna. Ponadto dostarcza mnóstwa informacji przydatnych w kształtowaniu strategii marketingowej, a nawet biznesowej. Korzystając z bezpłatnego narzędzia, jakim jest Śledzenie konwersji zyskujesz dostęp do danych o swoich klientach, a bardziej szczegółowo – informacje o tym, czy Twoje reklamy generują wartościowe dla firmy działania.  

Konwersja Ads – korzyści ze śledzenia konwersji

Można by pomyśleć, że kolejne narzędzie od Google, kolejne działanie – śledzenie konwersji to coś, co będzie wymagać czasu i masy zaangażowania. Nic bardziej mylnego. A nawet więcej. Inwestując odrobinę swojego czasu, zyskujesz coś bezcennego. Zobacz, dlaczego powinieneś używać śledzenia konwersji:

  1. Zyskasz wiedzę o swoich klientach.
  2. Poznasz swój zwrot z inwestycji.
  3. Wyselekcjonujesz słowa kluczowe, grupy reklam i kampanie, które są najbardziej dochodowe dla Twojego biznesu.
  4. Łatwiej będzie Ci optymalizować kampanie Google Ads i zautomatyzować zarządzanie nimi.
  5. Ocenisz skuteczność działań reklamowych na różnych urządzeniach i w różnych przeglądarkach.

Śledzenie konwersji – jak to działa?

Żeby zacząć korzystać z dostępu do powyższych informacji, powinieneś zacząć od stworzenia na swoim koncie Google Ads działania powodującego konwersję. Konkretniej – musisz wskazać, jakie działania są wartościowe dla Twojej firmy i opłacalne w kontekście prowadzonej kampanii. Właśnie te działania kształtują rodzaje konwersji, które możesz śledzić. I tak masz do dyspozycji:

  • Działania w witrynie www, czyli wszystko to, co klienci robią na Twojej stronie internetowej lub w sklepie online. Chodzi tu o rejestrację do newslettera, wypełnienie formularza kontaktowego czy zakupy online.
  • Połączenia telefoniczne, a konkretnie wszystkie możliwe ich źródła – połączenia bezpośrednio z reklam, po wybraniu numeru telefonu w witrynie mobilnej, czy po prostu wybranie numeru telefonu, podanego na stronie www.
  • Pobranie i instalacja aplikacji mobilnej, a także wszelkie działania w aplikacjach.
  • Działania klienta, które zaczynają się w sieci, a kończą offline – czyli importowanie. Ma miejsce, gdy klient znajdzie Twoją ofertę nawiąże z Tobą kontakt online, ale zakupów czy zamówienia dokona już stacjonarnie.
  • Działania lokalne, gdy klient wchodzi w interakcję z reklamą danej lokalizacji firmy.

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Od czego zacząć śledzenie konwersji?

Pora na kwestie techniczne. Aby zacząć śledzić konwersje trzeba umieścić w stronie www tag śledzenia konwersji – oczywiście szczegółową instrukcję znajdziesz w pomocy Google Ads. Czego potrzebujesz na początek? Upewnij się, że masz możliwość dodania tagu do witryny, czyli możesz ją edytować. Utwórz działanie powodujące konwersję i skonfiguruj tag konwersji. Kolejnym krokiem jest umieszczenie tagu, czyli fragmentu kodu JavaScript w kodzie strony. Miejsce jego lokalizacji zależy od tego, co chcemy badać. Na przykład, jeżeli za konwersję przyjmujemy zakup produktu w sklepie internetowym to najczęściej tag śledzący umieszczamy w sekcji <head> strony z podziękowaniem za dokonanie zakupu. Do każdej konwersji dobieramy indywidualne atrybuty, bo pozwalają one na uzyskanie bardziej precyzyjnych danych. 

Podsumowanie

Właściwie, jak przy każdym działaniu związanym z biznesem – kampanie Google Ads łącznie ze śledzeniem konwersji możesz zrobić sam. Korzystając z pomocy Google, forum dla programistów i innych źródeł internetowych, metodą prób i błędów w końcu dojdziesz do zadowalających efektów. Jeśli jednak zależy Ci na czasie i szanujesz swój budżet, lepiej od razu wybierz wsparcie profesjonalistów. 

Analityka kampanii Google Ads to podstawa jej skuteczności i pierwszy krok do zadowalających efektów, dlatego śledzenie konwersji Google Ads powinno być stałym elementem działań przy kampanii marketingowej w sieci.

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32
Fundacja Cyfrowa Rewolucja
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
KRS: 0001016830
NIP: 9532794442

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

kampanie Google Ads

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Reklamy się nie klikają? Przepalasz budżet? Pokażę Ci, jak optymalizować kampanie Google Ads. Zostaw swoje dane poniżej, aby dowiedzieć się, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce. 

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.