Przez Zieliński Jerzy

Śledzenie konwersji w Google Ads

Sam Google definiuje, że konwersja to działanie wynikające z interakcji użytkownika z informacjami o produkcie i to zarówno tymi bezpłatnymi, jak i z reklamą. Z biznesowego punktu widzenia konwersja jest uzyskaniem oczekiwanego działania ze strony potencjalnego klienta. Działając w sieci, konwersję po prostu trzeba mierzyć, analizować, wyciągać z niej wnioski. Bez tego nie będzie zysku z inwestycji w reklamę. Co ważne, Google udostępnia narzędzia, które całą sprawę bardzo upraszczają. I stanowią kolejny argument za sensownością inwestycji w Google Ads.

Co to jest konwersja Google Ads? 

Najprościej rzecz ujmując – konwersja Ads to działanie, które liczymy, gdy potencjalny klient po obejrzeniu reklamy wideo lub po kliknięciu w link reklamy sponsorowanej, podejmie działanie wartościowe dla przedsiębiorcy. Chodzi tu o wykonanie telefonu do firmy, dokonanie zakupu w sklepie internetowym czy wypełnienie formularza kontaktowego. 

Google udostępnia różne metody śledzenia konwersji Ads, dzięki czemu reklama stworzona za jego pośrednictwem jest w pełni mierzalna. Ponadto dostarcza mnóstwa informacji przydatnych w kształtowaniu strategii marketingowej, a nawet biznesowej. Korzystając z bezpłatnego narzędzia, jakim jest Śledzenie konwersji zyskujesz dostęp do danych o swoich klientach, a bardziej szczegółowo – informacje o tym, czy Twoje reklamy generują wartościowe dla firmy działania.  

Konwersja Ads – korzyści ze śledzenia konwersji

Można by pomyśleć, że kolejne narzędzie od Google, kolejne działanie – śledzenie konwersji to coś, co będzie wymagać czasu i masy zaangażowania. Nic bardziej mylnego. A nawet więcej. Inwestując odrobinę swojego czasu, zyskujesz coś bezcennego. Zobacz, dlaczego powinieneś używać śledzenia konwersji:

  1. Zyskasz wiedzę o swoich klientach.
  2. Poznasz swój zwrot z inwestycji.
  3. Wyselekcjonujesz słowa kluczowe, grupy reklam i kampanie, które są najbardziej dochodowe dla Twojego biznesu.
  4. Łatwiej będzie Ci optymalizować kampanie Google Ads i zautomatyzować zarządzanie nimi.
  5. Ocenisz skuteczność działań reklamowych na różnych urządzeniach i w różnych przeglądarkach.

Śledzenie konwersji – jak to działa?

Żeby zacząć korzystać z dostępu do powyższych informacji, powinieneś zacząć od stworzenia na swoim koncie Google Ads działania powodującego konwersję. Konkretniej – musisz wskazać, jakie działania są wartościowe dla Twojej firmy i opłacalne w kontekście prowadzonej kampanii. Właśnie te działania kształtują rodzaje konwersji, które możesz śledzić. I tak masz do dyspozycji:

  • Działania w witrynie www, czyli wszystko to, co klienci robią na Twojej stronie internetowej lub w sklepie online. Chodzi tu o rejestrację do newslettera, wypełnienie formularza kontaktowego czy zakupy online.
  • Połączenia telefoniczne, a konkretnie wszystkie możliwe ich źródła – połączenia bezpośrednio z reklam, po wybraniu numeru telefonu w witrynie mobilnej, czy po prostu wybranie numeru telefonu, podanego na stronie www.
  • Pobranie i instalacja aplikacji mobilnej, a także wszelkie działania w aplikacjach.
  • Działania klienta, które zaczynają się w sieci, a kończą offline – czyli importowanie. Ma miejsce, gdy klient znajdzie Twoją ofertę nawiąże z Tobą kontakt online, ale zakupów czy zamówienia dokona już stacjonarnie.
  • Działania lokalne, gdy klient wchodzi w interakcję z reklamą danej lokalizacji firmy.

Od czego zacząć śledzenie konwersji?

Pora na kwestie techniczne. Aby zacząć śledzić konwersje trzeba umieścić w stronie www tag śledzenia konwersji – oczywiście szczegółową instrukcję znajdziesz w pomocy Google Ads. Czego potrzebujesz na początek? Upewnij się, że masz możliwość dodania tagu do witryny, czyli możesz ją edytować. Utwórz działanie powodujące konwersję i skonfiguruj tag konwersji. Kolejnym krokiem jest umieszczenie tagu, czyli fragmentu kodu JavaScript w kodzie strony. Miejsce jego lokalizacji zależy od tego, co chcemy badać. Na przykład, jeżeli za konwersję przyjmujemy zakup produktu w sklepie internetowym to najczęściej tag śledzący umieszczamy w sekcji <head> strony z podziękowaniem za dokonanie zakupu. Do każdej konwersji dobieramy indywidualne atrybuty, bo pozwalają one na uzyskanie bardziej precyzyjnych danych. 

Podsumowanie

Właściwie, jak przy każdym działaniu związanym z biznesem – kampanie Google Ads łącznie ze śledzeniem konwersji możesz zrobić sam. Korzystając z pomocy Google, forum dla programistów i innych źródeł internetowych, metodą prób i błędów w końcu dojdziesz do zadowalających efektów. Jeśli jednak zależy Ci na czasie i szanujesz swój budżet, lepiej od razu wybierz wsparcie profesjonalistów. 

Analityka kampanii Google Ads to podstawa jej skuteczności i pierwszy krok do zadowalających efektów, dlatego śledzenie konwersji Google Ads powinno być stałym elementem działań przy kampanii marketingowej w sieci.

Dodaj komentarz.