Przez Zieliński Jerzy

SEO content silos – czy warto tworzyć silosy tematyczne?

Jednym ze sposobów na poprawę pozycji strony internetowej w wynikach wyszukiwania jest zastosowanie techniki SEO content silos, czyli tzw. silosowanie contentu. Co to takiego i jak działa? Czy pomaga stworzyć content plan? W tym artykule dowiesz się, jak zbudować skuteczną strukturę silosów, aby poprawić pozycjonowanie Twojej strony oraz czy w ogóle warto to zrobić. 

SEO content silos – co to jest?

SEO content silos to struktura organizacji treści na stronie internetowej. Polega ona na grupowaniu powiązanych tematów i treści w spójne kategorie. Dzięki temu użytkownicy łatwiej odnajdują poszukiwane informacje, a strona zyskuje lepszą pozycję w wynikach wyszukiwania, ponieważ jest łatwiejsza do zaindeksowania.

Jak działa struktura silosów?

Struktura silosów tematycznych opiera się na organizacji treści w spójne kategorie, nazywane również tematami. Każdy temat składa się z wielu powiązanych ze sobą podstron, nazywanych również podtematami.

Przykładowo, dla strony poświęconej podróżom, głównym tematem może być Podróże po Europie, a podtematami mogą być kraje, regiony lub miasta. W ramach każdego podtematu umieszczane są artykuły dotyczące konkretnych miejsc lub atrakcji. Content silos SEO pozwala uporządkować treść, ale struktura powinna być przemyślana, żeby nie stworzyć zbyt wąskich zakresów tematycznych, które trudno będzie uporządkować.

SEO content silos podróże
https://zyciewpodrozy.pl/polska/

Korzyści wynikające z zastosowania struktury silosów

Stosowanie struktury silosów tematycznych przynosi wiele korzyści. Po pierwsze, ułatwia nawigację użytkownikom, którzy łatwiej odnajdują poszukiwane informacje. Dzięki temu content silos SEO zwiększa ich komfort korzystania ze strony.

Po drugie, struktura silosów tematycznych wpływa na poprawę pozycjonowania strony w wynikach wyszukiwania. Dzięki zastosowaniu właściwych słów kluczowych w ramach każdego tematu i podtematu, strona staje się bardziej spójna i jest łatwiejsza do zaindeksowania przez roboty Google.

Jak zbudować skuteczną strukturę silosów?

Zbudowanie skutecznego content silos SEO składa się z kilku etapów.

Krok 1: Wybierz tematy

Wybierz tematy, które są istotne dla Twojej strony i związane z Twoją branżą. Postaraj się wybrać zagadnienia, które mają wiele aspektów i mogą być omawiane w licznych artykułach.

Krok 2: Stwórz drzewo tematów

Stwórz drzewo tematów, które pomoże Ci w organizacji artykułów i treści na swojej stronie internetowej. Zaczynając od głównego tematu, następnie przejdź do podkategorii.

Krok 3: Twórz artykuły

Twórz artykuły blogowe, które będą częścią Twojego silosu tematycznego. Pamiętaj, aby każdy artykuł dotyczył tylko jednego podtematu i zawierał odpowiednie słowa kluczowe. Dzięki temu strona stanie się bardziej spójna i łatwiej zostanie zaindeksowana przez roboty wyszukiwarek.

Krok 4: Powiąż artykuły

Po stworzeniu artykułów, powiąż je ze sobą, aby stworzyć silos tematyczny. Umieść linki do powiązanych artykułów na stronie, aby ułatwić użytkownikom nawigację między nimi.

Krok 5: Optymalizuj strukturę URL

Upewnij się, że struktura URL Twojej strony odpowiada strukturze silosów tematycznych. Adres URL każdego artykułu powinien zawierać nazwę podtematu i tematu, np. mojastrona.com/podrozepoeuropie/paris. Dzięki temu roboty wyszukiwarek łatwiej znajdą i zindeksują Twoją stronę.

Krok 6: Monitoruj wyniki

Monitoruj wyniki swojej pracy i dostosuj swoją strategię w razie potrzeby. Zwróć uwagę na to, które artykuły są najpopularniejsze i które słowa kluczowe przynoszą najwięcej ruchu na Twoją stronę. Dzięki temu będziesz wiedzieć, w którym kierunku warto iść, rozwijając SEO content silos.

Wady stosowania SEO content silos

Stosowanie struktury silosów tematycznych nie jest pozbawione wad. Jedną z nich jest możliwość powstania martwych punktów, czyli podstron, które nie są powiązane z żadnym tematem i użytkownikom trudno jest do nich dotrzeć. Ponadto, tworzenie skutecznych silosów tematycznych wymaga pewnego nakładu pracy i czasu, szczególnie w przypadku dużych stron internetowych.

Kolejną wadą jest trudność w dostosowaniu struktury silosów do zmieniających się potrzeb użytkowników i trendów w branży. W przypadku wprowadzenia nowego tematu lub zmiany w istniejącej strukturze, pojawia się problem, ponieważ wcześniej dodane wpisy przestają być z nią spójne.

Struktura silosów tematycznych jest skuteczną techniką SEO, która pozwala na spójną organizację treści na stronie internetowej oraz lepsze pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania. Oczywiście takie rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Chcesz, żebym stworzył spójny plan rozbudowy contentu dla Twojej strony? Skontaktuj się ze mną!

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)