Przez Zieliński Jerzy

SEO case study – pozycjonowanie sklepu z zabawkami: Popaopa.pl

Zgodnie z danymi PwC, e-commerce w kategorii zabawek i akcesoriów dla dzieci rośnie najszybciej, zaraz po żywności. Pandemia skłoniła wielu rodziców do poszukiwania zabawek online, co otworzyło nowe możliwości dla Popaopa.pl. Przeczytaj o tym jaką strategię wdrożyliśmy i jak, przełożyło się to na działanie mojego klienta. 

Pozycjonowanie przykłady – strategia SEO

Sytuacja wydawała się obiecująca, ale równocześnie konkurencja w branży była ogromna. Internet stał się głównym kanałem sprzedaży produktów dla dzieci, a prognozy wskazywały na dalszy wzrost tego trendu. Popaopa.pl musiał stawić czoła rywalom, zarówno innym sklepom internetowym, jak i dużym marketplace’om oraz porównywarkom cenowym.

Nasz klient miał jednak strategiczny cel. Nie chciał brać udziału w wyścigu o najniższe ceny, lecz skupić się na oferowaniu naturalnych i bezpiecznych zabawek oraz akcesoriów dla dzieci od renomowanych producentów. Naszym zadaniem było dostarczenie tych produktów do świadomych rodziców, którzy cenią jakość.

Dzięki naszej strategii i pracy nad optymalizacją strony internetowej oraz treścią, udało nam się osiągnąć niesamowity wzrost widoczności w wynikach wyszukiwania. W tym przypadku, inwestowanie w e-commerce z produktami dla dzieci okazało się być trafionym pomysłem. 

Aby osiągnąć sukces, konieczne jest jednak opracowanie unikalnej strategii, która wyróżni Twój sklep na tle konkurencji. Popaopa.pl to doskonały przykład, jakie efekty można osiągnąć, koncentrując się na jakości i skutecznej promocji.

Tworzymy plan działania

Nasza współpraca z Klientem rozpoczęła się już w kwietniu 2019 roku, jeszcze przed eksplozją e-commerce w sektorze zabawkowym. Wtedy to zaczęliśmy pracować nad optymalizacją strony internetowej, która miała już pewną widoczność w wynikach wyszukiwania. Jednak jak się okazało, prawdziwy potencjał strony nie był w pełni wykorzystywany. Wtedy w TOP 3 mieliśmy jedynie 13 fraz kluczowych, w TOP 10 – 121, a w TOP 50 – 2390.

Jednym z głównych kierunków naszej strategii była rozbudowa treści na stronie. Wybraliśmy starannie słowa kluczowe, które były zarówno często wyszukiwane przez internautów, jak i istotne z biznesowego punktu widzenia Klienta. Skoncentrowaliśmy się na promowaniu znanych marek, które były dostępne w ofercie Popaopa.pl, takich jak Maileg, Miniland czy La Millou. Ponadto, pozycjonowaliśmy stronę pod kątem popularnych produktów, takich jak słynna kura Babci Dany do karmienia, buto-skarpetki do nauki chodzenia Attipas czy uspokajające Misie Szumisie.

Naszym celem było stworzenie widoczności w sieci, która zapewni stałe przychody przez cały rok, a nie tylko w okresie świątecznym, który jest szczególnie intensywny w branży zabawkowej. Nasza strategia opierała się na długoterminowym podejściu, które miało na celu utrzymać i rozwijać pozycję Popaopa.pl w e-commerce. W rezultacie osiągnęliśmy znaczący wzrost widoczności w wynikach wyszukiwania, co przyczyniło się do zwiększenia przychodów sklepu internetowego.

Działamy systematycznie

W naszym podejściu do pracy nad stroną Popaopa.pl kluczową rolę odegrała systematyczność. Cyklicznie i konsekwentnie rozbudowywaliśmy treść strony, co przynosiło znakomite efekty. Co miesiąc dodawaliśmy opisy nowych kategorii i produktów, dbając o obecność istotnych słów kluczowych, ale też dostarczając użytkownikom cenne informacje na temat dostępnych zabawek i akcesoriów.

Nasza uwaga skupiła się także na rozwoju bloga, gdzie publikowaliśmy aż 17 wpisów co miesiąc. Artykuły te nie tylko opisywały produkty, ale także zawierały przydatne wskazówki dla rodziców. Blog był dla nas również narzędziem do wewnętrznego linkowania, co ułatwiało nawigację zarówno użytkownikom, jak i robotom indeksującym Google.

Zoptymalizowaliśmy ponad 60 podstron oraz opublikowaliśmy ponad 80 wpisów na blogu. To łącznie ponad pół miliona znaków treści, nie wspominając o artykułach sponsorowanych na zewnętrznych stronach. Cały czas monitorowaliśmy widoczność strony Klienta, utrzymując zdobyte pozycje. W razie potrzeby, dodawaliśmy nowe słowa kluczowe i systematycznie pracowaliśmy nad link buildingiem, co przyczyniło się do trwałego sukcesu naszej strategii.

Działamy kompleksowo – również poza stroną www

Nasz obszar działania nie ograniczał się jedynie do optymalizacji strony internetowej Popaopa.pl. Zadbaliśmy także o stopniowy i naturalny wzrost liczby linków prowadzących do strony Klienta. W tym celu opublikowaliśmy artykuły sponsorowane w renomowanych serwisach parentingowych, co pomagało budować autorytet marki i zwiększać jej widoczność w sieci. Nasza współpraca z producentami zabawek, dostępnych w ofercie Popaopa.pl, również przynosiła cenne linki z wartościowych źródeł.

Naszym celem było pozyskiwanie linków nie tylko z rzetelnych źródeł, ale także współpraca z influencerami i blogerami specjalizującymi się w dziedzinie produktów dla dzieci i rodziców. Ta forma promocji nie tylko dostarczała wartościowych linków do strony internetowej, ale także zwiększała ruch na stronie dzięki promocji wśród zaangażowanej i świadomej grupy użytkowników. Dzięki temu, Popaopa.pl stał się bardziej rozpoznawalny wśród osób poszukujących wysokiej jakości akcesoriów i zabawek dla dzieci.

Nasza konsekwentna i kompleksowa strategia przyniosła znakomite efekty, co można wyraźnie zobaczyć, porównując początkową widoczność strony Klienta z danymi z narzędzia Senuto, aktualnymi na 25 sierpnia 2023 roku:

Podsumowanie

Liczba fraz w zestawieniu TOP 3 zwiększyła się do 131, w TOP 10 do – 833, a w TOP 50 – do 7600! Jednak najważniejszym celem było generowanie satysfakcjonujących przychodów dla Klienta. Dążyliśmy do promocji kluczowych produktów z biznesowego punktu widzenia i osiągnęliśmy ten cel.

Przykład Popaopa.pl doskonale ilustruje, że w e-commerce budowa widoczności za pomocą strategii SEO stanowi solidne fundamenty sukcesu. Dzięki naszym działaniom wdrożonym w czasie rosnącej konkurencji online, zyskaliśmy przewagę, co jednoznacznie pokazuje, że pozycjonowanie pozostaje niezwykle ważne dla każdego przedsiębiorcy działającego w Internecie.

Szukasz profesjonalnego wsparcia, które zapewni rozwój Twojemu e-commercowi? Odezwij się do mnie!

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)