Przez Zieliński Jerzy

SaaS co to jest?

Jednym z efektywnych i dostępnych rozwiązań dla osób zainteresowanych uruchomieniem własnego sklepu internetowego jest skorzystanie z modelu SaaS, czyli Software as a Service. To podejście oferuje przedsiębiorcom wiele zalet, takich jak szybki start, niskie koszty początkowe i elastyczność w dostosowywaniu sklepu do własnych potrzeb. W niniejszym artykule znajdziesz informacje na temat tego, dlaczego zakładanie sklepów internetowych w oparciu o model SaaS może być doskonałym wyborem i to zarówno dla nowych, jak i doświadczonych przedsiębiorców.

SaaS co to jest?

SaaS to skrót od „Software as a Service” (Oprogramowanie jako Usługa). Jest to model dostarczania oprogramowania, w którym dostawca dostarcza aplikacje komputerowe jako usługę online. Oznacza to, że użytkownicy nie muszą instalować ani zarządzać oprogramowaniem na swoich lokalnych komputerach ani serwerach. Zamiast tego mogą korzystać z oprogramowania za pośrednictwem przeglądarki internetowej lub aplikacji klienckiej, które łączy się z usługą online.

Główne cechy SaaS to:

 • Dostęp przez przeglądarkę: Użytkownicy mogą korzystać z oprogramowania za pomocą przeglądarki internetowej, co eliminuje konieczność instalacji na swoich urządzeniach.
 • Opłaty abonamentowe: Model SaaS zazwyczaj opiera się na opłatach abonamentowych, co oznacza, że użytkownicy płacą regularnie za korzystanie z usługi, zamiast ponosić jednorazowe koszty zakupu oprogramowania.
 • Aktualizacje i wsparcie techniczne: Dostawca SaaS jest odpowiedzialny za utrzymanie i aktualizacje oprogramowania, co pozwala użytkownikom korzystać z najnowszych wersji i unikać konieczności ręcznej aktualizacji.
 • Elastyczność i skalowalność: SaaS często oferuje elastyczność w zakresie dostosowywania liczby użytkowników i zasobów do bieżących potrzeb firmy, co ułatwia skalowanie w miarę wzrostu działalności.
 • Dostępność z różnych urządzeń: Usługi SaaS są zazwyczaj dostępne z różnych rodzajów urządzeń, takich jak komputery, telefony komórkowe i tablety.
 • Zarządzanie danymi w chmurze: Dane często są przechowywane i zarządzane w chmurze, co ułatwia dostęp do nich z dowolnego miejsca.

Przykłady usług SaaS obejmują narzędzia do zarządzania projektami, systemy CRM (Customer Relationship Management), narzędzia do analizy danych, aplikacje biurowe i wiele innych. Model SaaS jest szczególnie popularny w dziedzinie oprogramowania biznesowego i usług internetowych, ponieważ pozwala firmom na korzystanie z zaawansowanych narzędzi bez znaczących inwestycji w infrastrukturę i zarządzanie oprogramowaniem.

CMS SaaS

System zarządzania treścią (CMS) typu SaaS (Software as a Service) to rozwiązanie, które umożliwia użytkownikom tworzenie, zarządzanie i publikowanie treści online bez konieczności instalowania i konfigurowania oprogramowania na swoim serwerze. W przypadku CMS typu SaaS, cała infrastruktura techniczna, w tym hosting i aktualizacje, jest zarządzana przez dostawcę usługi. Oto kilka kluczowych cech i zalet CMS typu SaaS:

 • Dostępność z przeglądarki: Użytkownicy mogą zarządzać treścią za pomocą przeglądarki internetowej, co sprawia, że jest to wygodne i dostępne z dowolnego miejsca.
 • Łatwość użytkowania: SaaS CMS-y często są projektowane z myślą o łatwości obsługi, co pozwala użytkownikom bez zaawansowanej wiedzy technicznej tworzyć i edytować treści.
 • Bezpieczeństwo i aktualizacje: Dostawcy SaaS zapewniają zabezpieczenia i regularne aktualizacje oprogramowania, co eliminuje konieczność samodzielnego zarządzania bezpieczeństwem.
 • Skalowalność: SaaS CMS-y pozwalają na elastyczne dostosowywanie poziomu usług do bieżących potrzeb, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i zasobów.
 • Wsparcie techniczne: Dostawcy SaaS często oferują wsparcie techniczne, co może być cenne w przypadku problemów z oprogramowaniem.
 • Zarządzanie treścią: Użytkownicy mogą tworzyć, edytować i publikować różne rodzaje treści, w tym artykuły, zdjęcia, filmy i wiele innych.
 • Współpraca: SaaS CMS-y pozwalają na współpracę wielu użytkowników, co jest przydatne w przypadku większych zespołów.
 • Integracje: Dostawcy SaaS często oferują integracje z innymi narzędziami, takimi jak systemy e-commerce, marketing automation, analiza danych, co pozwala na rozbudowane funkcjonalności.
 • Koszty: Model SaaS często opiera się na abonamencie, co oznacza stałe, miesięczne opłaty. To może być bardziej przewidywalne niż tradycyjne rozwiązania, które wymagają inwestycji w infrastrukturę.

Warto zaznaczyć, że wybór CMS typu SaaS zależy od indywidualnych potrzeb i wymagań biznesowych. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie zbadać różne dostępne opcje i wybrać rozwiązanie, które najlepiej odpowiada konkretnym celom i strategii firmy.

SaaS Google

„Saas Google” odnosi się do różnych usług i narzędzi oferowanych przez Google w modelu SaaS (Software as a Service). Google oferuje wiele aplikacji i narzędzi dostępnych online, które można używać bez konieczności instalowania oprogramowania na lokalnym komputerze. 

Oto kilka przykładów popularnych narzędzi i usług typu SaaS od Google:

Google Workspace (dawniej G Suite)

To zestaw narzędzi do pracy w chmurze, który obejmuje Gmail, Google Drive, Google Docs, Google Sheets, Google Slides, Google Calendar i wiele innych aplikacji. Google Workspace jest popularnym rozwiązaniem dla firm, które chcą korzystać z narzędzi biurowych online.

Google Ads

Google Ads to platforma do zarządzania kampaniami reklamowymi online. Firmy mogą używać Google Ads do tworzenia i zarządzania reklamami w wynikach wyszukiwania Google oraz na innych platformach reklamowych.

Google Analytics

To narzędzie do analizy danych internetowych, które pomaga firmom śledzić ruch na swoich stronach internetowych, analizować zachowanie użytkowników i mierzyć skuteczność działań marketingowych online.

Google Cloud Platform (GCP)

GCP to platforma chmurowa oferująca różne usługi, takie jak obliczenia w chmurze, przechowywanie danych, analiza danych, sztuczna inteligencja i wiele innych. GCP jest wykorzystywany do budowy i wdrażania aplikacji w chmurze.

Google Drive

Google Drive to usługa przechowywania plików w chmurze, która umożliwia użytkownikom przechowywanie, udostępnianie i synchronizowanie plików między różnymi urządzeniami.

Google Meet

Google Meet to narzędzie do wideokonferencji online, które umożliwia użytkownikom organizowanie spotkań online, dzielenie ekranu i współpracę na odległość.

Google Photos

To usługa przechowywania i udostępniania zdjęć online. Użytkownicy mogą przechowywać swoje zdjęcia i filmy w chmurze Google Photos.

Google Forms

Google Forms to narzędzie do tworzenia ankiet online, formularzy rejestracyjnych i innych formularzy internetowych.

Google Cloud Storage

To usługa przechowywania danych w chmurze, która jest częścią Google Cloud Platform. Oferuje skalowalne rozwiązania przechowywania danych dla firm.

Google Workspace for Education

To wersja Google Workspace dostosowana do potrzeb edukacyjnych, która jest wykorzystywana w szkołach i uczelniach.

Google oferuje wiele innych usług i narzędzi typu SaaS, które są używane w różnych dziedzinach i branżach. Są to rozwiązania, które umożliwiają firmom i użytkownikom korzystanie z zaawansowanych technologii bez konieczności instalowania i zarządzania oprogramowaniem na własnych serwerach.

Zakładanie sklepów internetowych: SaaS – czy to dobre rozwiązanie?

Zakładanie sklepów internetowych w oparciu o model SaaS może być doskonałym rozwiązaniem, ale warto rozważyć kilka czynników, zanim podejmiesz decyzję.

Zalety korzystania z modelu SaaS przy zakładaniu sklepu internetowego:

 • Szybki start: Rozpoczęcie działalności online jest znacznie szybsze dzięki gotowym platformom SaaS. Nie musisz tracić czasu na projektowanie i tworzenie skomplikowanego oprogramowania.
 • Niskie koszty początkowe: Model SaaS często opiera się na abonamentach, co eliminuje potrzebę inwestowania w drogie oprogramowanie i infrastrukturę serwerową na początek.
 • Elastyczność: Możesz dostosować swoją platformę SaaS do własnych potrzeb, dodając lub usuwając funkcje w miarę wzrostu biznesu.
 • Aktualizacje i wsparcie: Dostawcy SaaS regularnie aktualizują oprogramowanie i zapewniają wsparcie techniczne, co oznacza, że nie musisz martwić się o utrzymanie i aktualizacje.
 • Bezpieczeństwo i niezawodność: Wiele platform SaaS oferuje zaawansowane rozwiązania zabezpieczeń i gwarantuje wysoki poziom dostępności.
 • Skalowalność: Możesz łatwo skalować swój sklep w miarę wzrostu sprzedaży, dodając więcej produktów, kategorii lub obszarów geograficznych.
 • Dostępność z różnych urządzeń: Platformy SaaS są zazwyczaj dostępne z różnych urządzeń, co umożliwia klientom zakupy na smartfonach, tabletach i komputerach.

Jednak istnieją również pewne ograniczenia i potencjalne wady:

 • Miesięczne opłaty: Koszty abonamentowe mogą się kumulować z czasem, co może być mniej opłacalne w dłuższej perspektywie.
 • Mniejsza kontrola: Nie masz pełnej kontroli nad infrastrukturą i kodem źródłowym, co może ograniczać dostosowywanie sklepu do szczególnych potrzeb.
 • Ograniczenia funkcjonalne: Niektóre platformy SaaS mogą mieć ograniczenia w zakresie dostępnych funkcji, zwłaszcza w porównaniu do własnych rozwiązań niestandardowych.
 • Zależność od dostawcy: Jesteś uzależniony od dostawcy SaaS, co oznacza, że ​​musisz zaufać, że dostarczy on stabilne i niezawodne usługi.

Podsumowanie

Zakładanie sklepów internetowych to krok w kierunku rozwoju działalności online, a model SaaS może znacząco ułatwić ten proces. Dostępność, elastyczność i niskie koszty początkowe czynią SaaS atrakcyjnym wyborem dla wielu przedsiębiorców. Niemniej jednak, wybór platformy SaaS wymaga starannego rozważenia i dostosowania do konkretnych potrzeb biznesowych. 

Potrzebujesz doradztwa w zakresie wyboru najlepszego rozwiązania dla Twojej działalności e-commerce? Skorzystaj z mojej pomocy – zapraszam!

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)