Przez Zieliński Jerzy

Rich snippets – co to jest i jak używać?

Najprościej mówiąc, wyniki wyszukiwania Google dzielą się na wyniki organiczne i płatne, czyli reklamy Google Ads. Pozycja w organicznych wynikach wyszukiwania zależy od widoczności strony budowanej przez SEO. Strona wyników wyszukiwania, czyli SERP, od lat nie składa się jednak wyłącznie z listy witryn odpowiadających wpisanemu do wyszukiwarki zapytaniu. W wyszukiwarce pojawiają się też tzw. rich snippets, czyli rozszerzone wyniki wyszukiwania, które warto wykorzystywać, aby dodatkowo zwiększyć widoczność strony w Google.

Znaczniki uporządkowanych danych

Stosowanie uporządkowanych danych ułatwia wyszukiwarce Google odczytanie treści strony internetowej. Ich zastosowanie pozwala wyświetlać się w tzw. wynikach z elementami rozszerzonymi, co zwiększa ruch na stronie. Wdrożenie danych uporządkowanych na stronie wymaga edycji kodu HTML, dlatego to zadanie dla programisty. W CMS-ach takich jak WordPress, możesz jednak wykorzystać do tego wtyczkę. Na WordPressie najbardziej polecanym rozwiązaniem jest wtyczka do SEO: AIOSEO. Warto jednak pamiętać, że zbyt duża ilość wtyczek będzie spowalniać działanie Twojej strony. Alternatywnym sposobem jest modyfikacja kodu, ponieważ WordPress jest rozwiązaniem open source – masz dostęp do kodu źródłowego strony. Takie zadanie warto jednak zostawić programiście, ponieważ każdy z rich snippets Google wymaga zdefiniowania innych danych.

Wykorzystanie znaczników sprawia, że Twoja strona może wyświetlać się jako rich snippets Google. Podczas wdrażania uporządkowanych danych możesz sprawdzić, czy prawidłowo działają. Służy do tego tzw. test wyników z elementami rozszerzonymi. Wystarczy wkleić adres URL strony, aby sprawdzić, czy może wyświetlać się w rich snippets:

rich snippets test działania
rich snippets test działania 2

Oczywiście Google sprawdza, czy znaczniki w kodzie HTML rzeczywiście pasują do treści Twojej strony. Jeśli nie, podejmie tzw. ręczne działania – content przeanalizuje człowiek, a nie robot, a jeśli nie będzie spełniał wymagań jakości, strona będzie wyświetlać się niżej w wynikach wyszukiwania lub całkowicie z nich zniknie. Możesz dowiedzieć się tego z Centrum Wiadomości w Google Search Console.

Rodzaje rich snippets w wynikach wyszukiwania Google

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie rich snippets co to jest, ponieważ w wyszukiwarce znajdziemy ich różne rodzaje. Zebrałem najważniejsze znaczniki, dlatego na pewno znajdziesz tutaj coś, co będzie pasować do zawartości Twojej strony.

Artykuł

Dane uporządkowane Article możesz dodać do wiadomości, wpisu blogowego lub artykułu. Dzięki temu w Google (również we Wiadomościach i Asystencie Google) będą wyświetlać się tytuł, autor, obrazy oraz data publikacji.

rich snippets artykuł

Książka

Dane Book można wykorzystywać, aby ułatwiać użytkownikom zakup (ReadAction) lub wypożyczenie książki (BorrowAction). 

rich snippets książka

Menu nawigacyjne

Uporządkowane dane menu na stronie mają związek z breadcrumbs, czyli okruszkami. Umieszczenie znacznika BreadcrumbsLists pokazuje ścieżkę – miejsce, gdzie konkretna podstrona znajduje się na witrynie, co ułatwia użytkownikowi nawigację.

Karuzela

Takie dane są wykorzystywane do tworzenia list, które użytkownik może przesuwać. Obsługiwane są tutaj listy kursów, filmów, przepisów czy restauracji.

rich snippets karuzela

Wydarzenia

Organizujesz lub promujesz wydarzenia? Warto wykorzystać znaczniki Events, dzięki którym użytkownik szybko pozna datę i godzinę oraz trafi na stronę, gdzie może kupić bilet. To tylko przykład, jak dzięki rozszerzonym wynikom można wspomagać lokalne SEO. Rich snippets doskonale sprawdzają się przy promocji wydarzeń i usług w konkretnej okolicy.

rich snippets wydarzenia

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Najpowszechniej wykorzystywane rich snippets. Użytkownik, który znajdzie odpowiedź na swoje pytanie bezpośrednio w wyszukiwarce, prawdopodobnie nie będzie szukał dalej, dlatego strony, które nie korzystają ze znaczników FAQ, sporo tracą.

rich snippets FAQ

Firma lokalna

Kolejny bardzo często wykorzystywany znacznik, który pozwala pojawiać się w wynikach wyszukiwania Google oraz Google Maps. Może też wyświetlić się karuzela firm pasujących do zapytania klienta.

rich snippets firmy lokalne

Można tu też skorzystać z możliwości rezerwacji online:

rich snippets firmy lokalne rezerwacje

Pytania i odpowiedzi

Użytkownicy, którzy szukają pomocy w rozwiązaniu konkretnego problemu, chętnie wybierają wyniki wyszukiwania, gdzie pojawiają się odpowiedzi powiązane z tematem. Przydają się tutaj znaczniki pytań i odpowiedzi. Od razu widoczne są też daty, dlatego można określić, czy informacje są aktualne.

Pole wyszukiwania z linkami do podstron

Pojawia się dodatkowe pole wyszukiwania, w którym użytkownik może wpisać swoje zapytanie, aby znaleźć coś konkretnego na Twojej witrynie. Dzięki temu nie szuka dalej w Google, ale już koncentruje się na Twojej stronie.

Aplikacja 

Bezpośrednio z Google można też dowiedzieć się więcej o aplikacjach mobilnych i to również korzystając z wyszukiwarki na desktopie. Chociaż w obu wersjach wygląda to trochę inaczej, użytkownik od razu może się dowiedzieć, jakie są opinie o aplikacji i ją pobrać:

rich snippets aplikacje
rich snippets aplikacje mobilne

Video

W wynikach wyszukiwania można przełączyć się na zakładkę Wideo:

rich snippets wideo

Jednak pasujące wyniki wideo mogą pojawiać się też wśród tradycyjnych linków do podstron.

rich snippets wideo w serpach

Z perspektywy użytkownika rich snippets zdecydowanie ułatwiają korzystanie z Google i pozwalają szybko znaleźć odpowiedź na pytanie. Patrząc na to od strony osoby, która chce, żeby jej strona jak najwyżej wyświetlała się w wynikach wyszukiwania, wygląda to już trochę inaczej. Z jednej strony, jeśli wdrożysz rich snippets na swojej stronie, masz szansę wyświetlać się wyżej, niż wynikałoby to z organicznej widoczności witryny. Z drugiej – jeśli tego nie zrobisz, konkurencja może bardzo łatwo Cię wyprzedzić. Polecam więc zastanowić się, czy nie umieszczasz na swojej stronie treści, które pasowałoby pod rich snippet, a jeśli nie – to warto zacząć.

Brakuje Ci czasu, żeby samodzielnie zoptymalizować swoją stronę pod SEO? Ogarnianie kwestii technicznych nie jest Twoim ulubionym zajęciem? Odezwij się do mnie – pomogę Ci wyciągnąć więcej z pozycjonowania.

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)