Przez Zieliński Jerzy

Prognozy SEO na 2023 rok

W SEO nie zmienia się jedno, a mianowicie to, że cały czas pędzimy za dostosowaniem się do wymagań Google. Algorytmy zmieniają się nieubłaganie a zadaniem dobrych SEOwców jest za nimi nadążyć. Dlatego prognozy SEO na 2023 rok to próba odgadnięcia intencji Giganta z Mountain View, który jednak w pewnych kwestiach jest przewidywalny. Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się jakich zmian oczekiwać w najbliższym roku.

Pozycjonowanie przyszłości – prognozy SEO na 2023 rok

Czego spodziewać się w 2023?

  1. E-commerce przede wszystkim. Zakupy już dawno temu przeniosły się do Internetu. Teraz przekonuje się do nich coraz więcej użytkowników, nawet tych, którzy jeszcze przed pandemią nie kupowali w sieci wcale. Teraz rozwojowi e-handlu sprzyja szalejąca inflacja, która powoduje, że poszukując oszczędności klienci zwracają się właśnie w kierunku zakupów online.  Prognozy perspektyw rozwoju na rok 2023 mówią o osiągnięciu przez rynek  e-commerce w Polsce zawrotnej wartości 124 mld PLN (co ma stanowić ok 13% wzrost w stosunku do roku 2022).

źródło: https://www.strategyand.pwc.com/ 

  1. Żeby czytać klientom w myślach – może brzmi to dziwnie, ale zdolność algorytmów wyszukiwarki do odczytywania intencji użytkowników, to właśnie dążenie w kierunku jak największego personalizowania wyników i podpowiadania użytkownikom tego, czego sami nie powiedzieli w zapytaniu. W związku z tym trendem znaczenie zyskuje inwestowanie w pozycjonowanie oparte na semantycznych wyrażeniach kluczowych, o których pisałem już na blogu.
  1. W wideo siła! Wideo marketing rozwija się błyskawicznie, ponieważ tego typu kampanie realnie wpływają na decyzje zakupowe odbiorców. Google również podąża w tym kierunku, na co wskazują nowe opcje wyszukiwania i znaczniki, które warto wykorzystać w swoich filmach, żeby indeksowały się w wyszukiwarce. Wykorzystać warto znacznik wyszukiwania, który pozwala algorytmom wyświetlać najważniejsze fragmenty filmu oraz oznaczenia klipów, czyli ich podział na rozdziały/części, aby użytkownik mógł przejść dokładnie to tego momentu filmu, który go interesuje.
  1. Obrazy na stronie zyskują coraz większe znaczenie. Co potwierdza, że mają one być wykorzystywane do wyszukiwania za pomocą obrazów właśnie. Warto zadbać o optymalizację obrazów zgodnie z wytycznymi i ich jakość. 
  1. Parametr EAT – czyli fachowość, autorytatywność i wiarygodność. Te elementy określają poziom wartości Twojej witryny internetowej dla użytkowników wyszukiwarki. Twoim zadaniem jest tak dopracować stronę www, by na pierwszy rzut oka przekonywała właśnie o tych trzech cechach. Możesz podkreślać sygnały EAT, które są najbardziej czytelne dla wyszukiwarki – należą do nich: wiedza specjalistyczna, wyrażona np. na blogu firmowym, social proof, referencje klientów, powiązanie z witrynami o dużym autorytecie w Google. 
  1. Są też trendy, które niezmiennie rozwijają się od kilku lat. I tak również w 2023 warto skupiać się i inwestować w wartościowe treści, bezpieczne i wiarygodne linkowanie, zapewnienie klientom dostępności mobilnej, która aktualnie jest koniecznością.

Podsumowanie 

Trendy i prognozy SEO są dość jednoznaczne – niezmiennie wszystko kręci się wokół pozytywnych doznań użytkownika wyszukiwarki i tego, by odpowiedzi zawarte w wynikach Google były jak najbardziej dostosowane do oczekiwań jego użytkownika. Inwestując w elementy związane z UX, wartościowym contentem i atrakcyjnością oferty zyskasz najwięcej. 

Zastanawiasz się jak nadążyć za trendami SEO? A może szukasz sposobów, by Twoje pozycjonowanie działało lepiej? Było bardziej skuteczne? Odezwij się do mnie – specjalizuję się we wspieraniu firm w rozwoju biznesów internetowych i optymalizacji SEO.

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)