Przez Zieliński Jerzy

Czym są niechciane linki i jak się ich pozbyć?

Kontrola nad profilem linkowym jest konieczna, aby osiągać wysokie pozycje w Google. Już pisałem o wartościowych sposobach na link building. Niestety problemem wielu domen są niechciane linki. Czym są i jak usunąć niechciane linki? Wszystkiego dowiesz się z tego wpisu. 

Niechciane linki – co to?

Najczęściej to po prostu słabej jakości linki, które zostały umieszczone na stronach internetowych o niskiej wartości, spamerskich. Są one pozostałością po stosowanych w przeszłości metodach pozycjonerskich, polegających na dodawaniu linków do – teraz postrzeganych jako spamerskie – katalogów stron www. Niechciane linki nazywane są również spamerskimi i toksycznymi, ponieważ mogą utrudniać wypozycjonowanie strony, spowodować obniżenie jej pozycji w wynikach Google, a nawet skutkować nałożeniem kary przez Google i wykluczeniem z wyników wyszukiwania. 

Bądź na bieżąco z nowościami SEO!
Zapisz się do newslettera

Źródła niechcianych linków

Wiele stron boryka się z problemem niechcianych linków, zazwyczaj wynikają one z poniższych sytuacji:

  • długa historia nowo zakupionej domeny – często domeny, od dawna funkcjonujące w sieci mają historię, również taką, która może przysporzyć kłopotów. Warto dokonać analizy backlinków – linków prowadzących do danej domeny. Taka analiza pozwala ocenić jakość linków i ich wpływ na możliwość skutecznego pozycjonowania strony postawionej na danej domenie. 
  • słabe metody pozycjonerskie – w tym np. uczestnictwo w systemie wymiany linków
  • depozycjonowanie – nieuczciwe działanie konkurencji

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Jak usunąć niechciane linki?

Dobrą wiadomością jest to, że niechcianych linków można się pozbyć. Oczywiście zgłaszanie się do wszystkich stron i katalogów, a także proszenie ich administratorów o usunięcie linków mogłoby trwać wieki. Na szczęście Google udostępnia szybszą metodę, która jest wybawieniem nawet dla domen najbardziej zaspamowanych. Rozwiązaniem jest skorzystanie z narzędzia Disavow Tool, które powstało, by umożliwić zrzekanie się linków prowadzących do domeny. Szczegółową instrukcję, jak to zrobić udostępnia Google. Jednak podkreśla informację, że zrzekanie się linków to działanie zaawansowane, wymagające szczególnej ostrożności.    

Należy ręcznie zrzec się linków tylko i wyłącznie wtedy, gdy jest to niezbędne, Google wskazuje dwie przesłanki: kiedy linków niskiej jakości jest bardzo dużo i kiedy właściciel strony obawia się kary od Google. 

Celem usunięcia linków warto zweryfikować je w kilku narzędziach – przede wszystkim w Google Search Console, a dodatkowo np. w Ahrefs lub Majestic SEO.

Kolejne kroki to:

  1. Przygotowanie pliku tekstowego. W każdym wierszu dokumentu powinien znajdować się jeden URL lub domena, których chcesz się zrzec. Rozmiar pliku nie powinien przekraczać 2 MB. 
  2. Przesłanie gotowego pliku za pomocą Disavow Tool.
  3. Jeżeli z plikiem wszystko w porządku, należy zaczekać na wdrożenie zmian w indeksacji linków – co może potrwać nawet kilka tygodni. W przypadku błędów czy braków w pliku, narzędzie wykaże je i będzie trzeba je wyeliminować, a następnie przesłać poprawioną listę ponownie. 

Podsumowanie

Jak widzisz, pozbycie się słabej jakości linków, negatywnie wpływających na pozycje strony w wynikach wyszukiwania Google, jest możliwe. Niestety wymaga przede wszystkim czasu. Jednak dobra widoczność w wyszukiwarce to coś, nad czym zdecydowanie warto pracować.

Potrzebujesz pomocy przy zrzeczeniu się niechcianych linków? Pozycjonowanie nie idzie tak dobrze, jak potrzebujesz? Skorzystaj z moich usług – jestem do Twojej dyspozycji. 

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32
Fundacja Cyfrowa Rewolucja
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
KRS: 0001016830
NIP: 9532794442

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

Dzięki za wizytę!

Czy słyszałeś o naszym programie partnerskim?

Znajdziesz u mnie usługi:

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.