Przez Zieliński Jerzy

Model biznesowy w e-commerce: czy potrzebujesz e-commerce managera?

W dzisiejszym cyfrowym świecie e-commerce staje się coraz bardziej wpływową gałęzią gospodarki. Jeśli chcesz wystartować z biznesem w Internecie, model biznesowy to jedna z pierwszych decyzji, którą musisz podjąć. Coraz większa część przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie ze wsparcia e-commerce managera – dlaczego warto to zrobić? 

W e-commerce i digital marketingu działam od 10 lat – współpracuję ze specjalistami SEO, Google Ads, web developerami, grafikami i copywriterami. Chcesz rozkręcić swój e-commerce i zrobić z niego naprawdę dochodowy biznes? Zadzwoń lub napisz!

Model biznesowy e-commerce

Model biznesowy to plan działania firmy, dzięki któremu wiesz, do czego dążysz oraz w jaką grupę docelową celujesz. Dzięki temu optymalnie wykorzystujesz środki, które inwestujesz, a co za tym idzie – generujesz więcej przychodów i zysków. Jeśli chcesz osiągnąć sukces, na początek trzeba wybrać model biznesowy. Przykład to B2B lub B2C, chociaż nie jest to jedyny podział modeli dla e-commerce.

Modele biznesowe w branży e-commerce – podział ze względu na relacje między podmiotami

Ta nazwa może brzmieć dość skomplikowanie i oficjalnie, ale w rzeczywistości zależy to, od tego komu chcesz sprzedawać swoje produkty: firmom czy klientom indywidualnym.

1. B2C (business to consumer) – sprzedaż bezpośrednio klientowi indywidualnemu

Taki model biznesowy firmy oznacza, że sprzedajesz swoje produkty bezpośrednio klientom indywidualnym. To najbardziej znany rodzaj handlu, który ma miejsce w przypadku większości tradycyjnych sklepów online. Klienci decydują o zakupach na podstawie emocji i osobistych preferencji i o tym warto pamiętać: content powinien być nastawiony na potrzeby i emocje klienta, ponieważ w B2C decyzje są podejmowane bardziej spontanicznie niż w B2B.

2. B2B (business to business) – sprzedaż produktów dla biznesu

Model biznesowy B2B polega na sprzedaży produktów innym firmom. Firmy B2B działają jako dostawcy dla innych przedsiębiorstw, a transakcje często opierają się na umowach długoterminowych i negocjacjach cenowych. Tutaj kluczowe nie są więc emocje, ale wizerunek eksperta w branży i wywiązywanie się z umów. Masz do czynienia z przedsiębiorcami czy pracującymi dla nich kupcami, którzy podejmują decyzje na podstawie analiz, a nie chwilowych impulsów oraz podchodzą do zakupów bardziej odpowiedzialnie.

3. C2B (consumer to business) – handel pomiędzy osobą prywatną a firmą

W modelu C2B osoby prywatne sprzedają towary lub usługi firmom. To odwrócenie tradycyjnego modelu biznesowego, gdzie to klienci indywidualni dokonują zakupów od firm. Przykładem może być platforma, która pozwala freelancerom oferować swoje usługi firmom.

4. C2C (consumer to consumer) – wymiana między osobami prywatnymi

Firmy działające w modelu C2C łączą osoby prywatne w celu wzajemnej sprzedaży towarów. Często opiera się na platformach, gdzie użytkownicy mogą sprzedawać i kupować od siebie nawzajem. Dobrym przykładem jest marketplace, chociaż na większości popularnych marketplace’ów sprzedający prowadzą działalność gospodarczą.

Modele biznesowe e-commerce ze względu na metodę sprzedaży

Model biznesowy firmy zależy nie tylko od tego, komu sprzedajesz. Są też różne sposoby i platformy sprzedaży, między którymi możesz wybierać. Tradycyjny sklep internetowy typu SaaS lub open source to najpopularniejsze, ale nie jedyne rozwiązanie.

1. Sklepy internetowe

Sklepy internetowe pozwalają na sprzedaż produktów  za pośrednictwem internetu. Mogą być zarówno platformami B2C, jak i B2B. Dają przedsiębiorcom szeroki zasięg sprzedaży i możliwość trafienia do różnych grup klientów. Tutaj nie można jednak zapominać, że konkurencja wśród sklepów internetowych jest ogromna, dlatego nie można zapominać o marketingu.

2. Sprzedaż hurtowa na indywidualne zamówienie

Model B2B, który polega na sprzedaży hurtowej na indywidualne zamówienie, jest często stosowany w branżach, gdzie klienci dokonują dużych zamówień, np. kupują materiały do produkcji.

3. Dropshipping

Dropshipping to model biznesowy, w którym przedsiębiorca działa jako pośrednik między klientami a producentami, bez fizycznego posiadania i magazynowania produktów. To popularna opcja dla osób rozpoczynających działalność e-commerce, ponieważ nie wymaga dużych inwestycji na początek. Warto jednak pamiętać, że niestety dropshipping nie cieszy się dobrą sławą, kojarzy się głównie z niskiej jakości produktami i długim czasem dostawy. Jeśli chcesz zbudować silny biznes, trzeba zadbać o wysoki poziom obsługi klienta. Większość firm opierających się na dropshippingu niestety rywalizuje z konkurencją wyłącznie ceną, co prowadzi do niskiej marży oraz obniża zyski i utrudnia inwestowanie w rozwój biznesu.

4. Model subskrypcyjny

Model subskrypcyjny polega na cyklicznej sprzedaży produktów lub usług na podstawie abonamentu. Taki model pojawia się głównie w przypadku usług, ale czasami też produktów np. kosmetyków czy chemii gospodarczej.

Dlaczego potrzebujesz e-commerce managera?

Decyzja o zatrudnieniu e-commerce managera zależy od wielu czynników, w tym skali działalności, rodzaju modelu biznesowego i zasobów firmy. E-commerce manager to specjalista ds. zarządzania handlem elektronicznym, który może pomóc w:

  • Strategii i planowaniu: e-commerce manager pomaga w opracowaniu strategii online, w tym wyborze odpowiedniego modelu biznesowego, określeniu grupy docelowej i konkurencji oraz planowaniu działań marketingowych.
  • Zarządzaniu platformą: zarządzanie sklepem internetowym, wybór odpowiedniej platformy e-commerce, a także optymalizacja strony pod kątem UX i SEO są kluczowe dla sukcesu w sprzedaży przez Internet.
  • Marketingu online: e-commerce manager może pomóc w opracowaniu strategii marketingowej online, w tym w reklamie w mediach społecznościowych, SEO, kampaniach reklamowych i e-mail marketingu.
  • Analizie i optymalizacji: monitorowanie wyników sprzedaży, analiza danych i dostosowywanie strategii to ważne zadania e-commerce managera.

Częstym błędem przedsiębiorców zaczynających z e-commerce jest rezygnacja z inwestycji w marketing. Może się to wydawać niepotrzebna inwestycja, ze względu na niepewność co do efektów. Niestety hasła typu dobry produkt broni się sam, nie mają zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Tylko na platformie IdoSell w ciągu 5 lat liczba sklepów internetowych wzrosła o 65%: na tle tak pokaźnej konkurencji trzeba umieć się wyróżnić i zareklamować.

To odpowiedź internautów z raportu „E-commerce w Polsce 2023” na pytanie: Czy zdarzyło Ci się kupić jakiś produkt na podstawie treści publikowanych w internecie?:

model biznesowy ecommerce
https://www.gemius.pl/wszystkie-artykuly-aktualnosci/id-79-internautow-kupuje-online-raport-e-commerce-w-polsce-2023-juz-dostepny.html

Chcesz wejść w e-commerce na poważnie i zrobić ze sklepu dochodowy biznes, a nie hobby? Skontaktuj się ze mną – kompleksowo zabiorę się za Twoją sprzedaż w Internecie.

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)