Przez Zieliński Jerzy

Marketing produktu: planuję marketing dla e-commerce

W świecie e-commerce, umiejętność sprzedawania produktów jest kluczowa. Osiągnięcie sukcesu w tej dziedzinie zależy w dużej mierze od skutecznego marketingu. W tym artykule przyjrzę się, jakie kluczowe elementy składają się na udany marketing produktu w e-commerce, koncentrując się na pozycjonowaniu produktu, promocji produktu i opisach produktów.

Nie wyobrażasz sobie poświęcać tyle czasu na planowanie i wdrażanie strategii marketingowej w swoim sklepie? To nie oznacza, że musisz zadowalać się taką sprzedażą, jaką masz obecnie. Jestem nie tylko specjalistą SEO i Google Ads, ale też managerem e-commerce. Skontaktuj się ze mną, jeśli chcesz przyspieszyć w sprzedaży przez Internet.

Promocja produktu: marketing

Nawet najlepszy produkt się nie obroni, jeśli go odpowiednio nie wypromujesz. Przede wszystkim ważna jest analiza potrzeb konsumentów, która pozwala zrozumieć, czego właściwie oczekują od produktu oraz czy istnieją niewypełnione luki na rynku, które można by wykorzystać.

Kolejnym krokiem jest stworzenie samego produktu, który spełnia te oczekiwania i ma realną wartość dla klientów. Niestety rynek w wielu branżach jest dość nasycony, dlatego jeśli chcesz sprzedawać standardowe produkty, dostępne w wielu sklepach, czeka Cię rywalizacja ceną i niska marża. 

Następnie konieczne jest przygotowanie skutecznych komunikatów o produkcie, czyli reklam, tekstów, kampanii w mediach społecznościowych, a nawet ewentualna współpraca z influencerami, aby dotrzeć do odpowiedniej grupy docelowej.

Wielu przedsiębiorców decyduje się na outsourcing i współpracę z e-commercem managerem, bo nie wystarczy raz przygotować i wdrożyć strategię. Warto też ją na bieżąco optymalizować: przeprowadzać badania zainteresowania produktem i analizę konkurencji.

Pozycjonowanie produktu

Jak zwiększyć widoczność produktu w wyszukiwarce? Przede wszystkim trzeba zoptymalizować podstrony produktowe. Do każdej z nich należy dobrać unikalne frazy kluczowe, aby uniknąć kanibalizacji słów kluczowych. Jeśli sklep ma wiele produktów, zacznij od pozycjonowania tych najważniejszych, które obecnie przynoszą Ci największe zyski lub przeciwnie – tych mało konkurencyjnych, które będzie można łatwiej wypozycjonować. 

Zarządzanie meta tagami produktów, czyli tytułami i opisami, ma ogromne znaczenie. Te elementy wyświetlają się w wynikach wyszukiwania Google i są pierwszymi informacjami, które widzą użytkownicy. Stworzenie unikatowych i atrakcyjnych meta tagów jest kluczowe.

Kolejnym krokiem jest poprawne ustawienie nagłówków na stronie produktu. Nagłówek h1 powinien zawierać nazwę produktu, a struktura reszty nagłówków (h2, h3 itd.) powinna być logiczna i spójna we wszystkich kartach produktowych, żeby stworzyć dobry opis produktu. Marketing oparty na contencie ma duże znaczenie, dlatego warto zatrudnić copywritera lub wykorzystać AI do generowania tekstów.

Oprócz tego, dodawanie atrybutów i tagów do kart produktowych dostarcza robotom więcej informacji na temat cech produktów. To pomaga wyszukiwarce lepiej dopasować wyniki do zapytań użytkowników.

Treść na stronie produktowej ma ogromny wpływ na pozycjonowanie. Opisy produktów powinny być unikalne, zawierać słowa kluczowe i być wartościowe dla użytkowników. Częstym błędem jest duplikacja treści: nawet jeśli masz ten sam produkt w kilku kolorach lub rozmiarach, każdy powinien mieć unikalny opis.

marketing produktu opis produktu
https://tiny.pl/cjcq6

Optymalizacja grafik na stronach produktów również jest ważna. Opisy alt, kompresja rozmiarów, i odpowiedni format grafik to elementy, które warto uwzględnić, żeby strona szybko się ładowała i była przyjazna dla crawlerów Google. 

Dodawanie materiałów wideo może również być dobrym pomysłem np. dla ubrań. Użytkownicy coraz częściej oczekują widoku 360°, a nie tylko zdjęć. 

Kolejną przydatną wskazówką jest nawigacja okruszkowa, czyli ścieżka prowadząca do danej podstrony. To dobre rozwiązanie zarówno dla użytkowników, jak i robotów Google. Pozwala na lepszą nawigację po stronie.

marketing produktu nawigacja okruszkowa
https://pieknesny.pl/pl/p/MISIE-POSCIEL-140×200/6260

Możesz również zdecydować się na dodanie sekcji FAQ na kartach produktowych pomaga w pozycjonowaniu. Pytania w FAQ powinny zawierać słowa kluczowe long tail zawierające pytania często wyszukiwane przez użytkowników.

Kolejna ważna sprawa: należy także dbać o dodawanie nowych podstron produktowych do mapy XML, aby Google mogło je zaindeksować.

Ostatnim elementem jest dawanie możliwości komentowania i oceniania produktów przez użytkowników. Pozytywne oceny i komentarze zwiększają wiarygodność.

Opis produktu: marketing 

Aby napisać dobry, sprzedażowy opis produktu, ważne jest, aby skupić się na przekazaniu potencjalnym klientom informacji na temat produktu w atrakcyjny i przekonujący sposób. Oto kilka kroków, które pomogą Ci stworzyć skuteczny opis produktu:

 1. Zrozum swoją grupę docelową: zanim zaczniesz pisać opis produktu, zastanów się, kto jest Twoją grupą docelową. Jakie są ich potrzeby, preferencje i oczekiwania? Dostosuj treść opisu do tych danych, aby przyciągnąć uwagę właściwych klientów.
 2. Wyróżnij unikalne cechy produktu: zidentyfikuj unikalne cechy i korzyści, które oferuje Twój produkt. Czy jest to wyjątkowy design, innowacyjna technologia czy też korzystna cena? Podkreśl te elementy, które wyróżniają Twój produkt spośród konkurencji.
 3. Stwórz atrakcyjny tytuł: tytuł jest kluczowy. Powinien on krótko i zwięźle opisywać produkt. Staraj się użyć słów kluczowych, które potencjalni klienci mogą wpisywać w wyszukiwarkach internetowych.
 4. Opisz korzyści dla klienta: skup się na tym, jakie korzyści produkt przynosi klientowi. Opisz, w jaki sposób produkt rozwiązuje konkretne problemy lub poprawia życie klienta. Daj czytelnikowi poczucie, że ten produkt jest dla niego niezbędny.
 5. Użyj jasnego języka: unikaj skomplikowanego języka i używaj prostego, zrozumiałego słownictwa. Klienci powinni łatwo zrozumieć, co oferuje Twój produkt i dlaczego warto go kupić.
 6. Dodaj soczyste szczegóły: im więcej konkretnych szczegółów, tym lepiej. Wprowadź czytelnika w szczegóły dotyczące funkcji, rozmiarów, materiałów użytych do produkcji, itp. Im więcej informacji, tym bardziej klient będzie miał pewność, że produkt spełnia jego oczekiwania.
 7. Zachęć do działania: na zakończenie opisu produktu, dodaj klarowne wezwanie do działania. Możesz zachęcać nie tylko do zakupu tego produktu, ale też przejrzenia innych produktów, które będą do niego komplementarne.

Pamiętaj, że dobry opis produktu to kluczowy element skutecznej strategii sprzedażowej. Dzięki odpowiedniemu podejściu i uwzględnieniu potrzeb klientów, możesz zwiększyć swoje szanse na przekonanie ich do zakupu Twojego produktu.

Jak uruchomić skuteczną kampanię produktową?

Uruchomienie skutecznej kampanii produktowej w Google Ads może znacząco zwiększyć widoczność Twoich produktów i przyczynić się do zwiększenia sprzedaży. Oto kilka kluczowych kroków, które warto podjąć, aby osiągnąć sukces w tego rodzaju kampanii:

 1. Zbierz odpowiednie dane: przed rozpoczęciem kampanii upewnij się, że masz dostęp do kompletnych i dokładnych danych na temat swoich produktów, włączając w to zdjęcia, ceny, opisy i dostępność. Te informacje będą podstawą Twojego feedu produktowego.
 2. Utwórz feed produktowy: stworzenie odpowiedniego feedu produktowego to kluczowy krok w kampanii produktowej. 
 3. Skonfiguruj kampanię: w Google Ads, wybierz typ kampanii Kampania produktowa. Skonfiguruj kategorie produktów, regiony docelowe oraz budżet.
 4. Testuj różne strategie: eksperymentuj z różnymi strategiami, takimi jak automatyzacja, remarketing czy targetowanie na podstawie zachowań użytkowników. Testowanie pozwoli Ci znaleźć najbardziej efektywne podejście do swojej grupy docelowej.
 5. Zadbaj o stronę docelową: upewnij się, że strona docelowa, na którą kierują ogłoszenia produktowe, jest zoptymalizowana pod kątem konwersji. Dbałość o użyteczność, szybkość ładowania i przejrzystość strony może znacząco wpłynąć na skuteczność kampanii.
 6. Monitoruj konkurencję: śledź działania konkurencji, aby dowiedzieć się, co działa w branży i dostosować swoje strategie w zależności od tego, co przynosi najlepsze wyniki.
marketing produktu google ads
https://tiny.pl/cjcxd

Pamiętaj, że sukces kampanii produktowej w Google Ads wymaga systematycznej pracy, monitorowania i dostosowywania strategii. Dobre zrozumienie narzędzi i analiza danych pozwolą Ci efektywnie kierować swoją kampanią, przyciągając nowych klientów i zwiększając sprzedaż produktów.

Widzisz, że żeby skutecznie promować produkt, warto działać kompleksowo. Nie chcesz brać sobie tego na głowę? Skontaktuj się ze mną: zadbam, żeby Twój e-commerce przynosił większe zyski. 

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)