Przez Zieliński Jerzy

Google Ads kampania inteligentna zostanie wyłączona

Google już przyzwyczaiło nas do zmian w Adsach – nie tak dawno pożegnaliśmy rozszerzone reklamy tekstowe, a teraz przyszedł czas na inteligentne kampanie produktowe, które zostają zastąpione przez kampanie Performance Max. Czy to zmiana na lepsze? Zobacz, jak się do niej przygotować. 

Google Ads kampania inteligentna dobiega końca

Przekształcanie inteligentnych kampanii produktowych w Performance Max zaczęło się w lipcu i właśnie dobiega końca. Już od kwietnia reklamodawcy mogą samodzielnie przechodzić na nowe rozwiązanie. Da się przekształcić wszystkie kampanie inteligentne Google Ads jednocześnie lub tylko wybrane z nich. 

Jak przekształcić inteligentną kampanię produktową w Performance Max?

Na Performance Max można przejść przez Powiadomienia, Kampanie lub Rekomendacje, ale polecam ten pierwszy, najprostszy sposób. Wejdź w Powiadomienia, gdzie Google informuje o możliwości przekształcenia inteligentnych kampanii produktowych w Performance Max. Po otwarciu powiadomienia, wystarczy kliknąć Zastosuj i potwierdzić swoją decyzję w oknie.

Nawet, jeśli nie zdecydowałeś się na przekształcenie, nie unikniesz zmian. Od lipca do września Google robi to automatycznie, dlatego jeśli Twoja kampania produktowa jeszcze się nie zmieniła, z pewnością stanie się tak do początku 2023 roku. Opóźnienia mogą pojawiać się szczególnie, jeśli korzystasz w Adsach ze wsparcia zewnętrznego partnera.

Po przekształceniu w Performance Max, kampania inteligentna Google Ads, zostanie usunięta, dlatego nie będziesz mieć możliwości jej modyfikacji ani ponownego uruchomienia, ale możesz przeglądać dane historyczne. Jeśli masz wstrzymane kampanie inteligentne, również zostaną uaktualnione, ale pozostaną wstrzymane.

Kampania Performance Max vs Google Ads kampania inteligentna produktowa – różnice

To warto wiedzieć o Performance Max:

 • Strategia ustalania stawek – dostępna jest nie tylko maksymalizacja wartości, ale też liczby konwersji (docelowy CPA).
 • Języki – dostępne jest kierowanie na język, możesz uwzględniać wszystkie języki obsługiwane w pliku produktowym.
 • Grupy produktów – odpowiednikiem grup produktów są grupy informacji o produktach.
 • Grupy zasobów – 3 nagłówki, 1 długi nagłówek, 2 teksty reklamy, końcowy URL, 1 logo, 1 obraz poziomy, 1-5 filmów (jeśli ich nie dostarczysz, Google stworzy je automatycznie), 1 kwadratowy obraz i nazwa firmy. Opcjonalnie dostępne są też ścieżka wyświetlania, szablon śledzenia, sufiks końcowego adresu URL i końcowy URL na urządzenia mobilne.
 • Sygnały dotyczące odbiorców – niewykluczające ustawienia kierowania na odbiorców będą dodane, jako sygnały dotyczące odbiorców.
 • Zdarzenia – zdarzenia na poziomie kampanii zostaną przeniesione do Performance Max.
 • Cele – w Performance Max dostępny jest cel sprzedaż tylko offline.
 • Statystyki – będziesz mieć dostęp do statystyk odbiorców.
 • Harmonogram reklam – możesz ustawić harmonogram, nawet jeśli dostarczyłeś wyłącznie feed produktowy.

W utworzonym przez Google Performance Max pojawią się zasoby, które miała Twoja kampania inteligentna. Masz wybór: możesz zostawić kampanię Performance bez zmian lub wprowadzić sygnały dotyczące odbiorców i dodatkowe zasoby.

Garść wskazówek do kampanii Performance Max

Jak wyciągnąć maksymalne efekty z Performance Max? Pamiętaj o kilku prostych sposobach na poprawę wyników kampanii:

 • Sygnały dotyczące odbiorców – warto wskazać grupy docelowe, ale pamiętaj, że to tylko wskazówka dla Google, wyświetlanie reklamy nie będzie ograniczone do tych odbiorców.
 • Grupy zasobów – możesz podzielić zasoby na grupy np. według marek czy kategorii produktów.
 • Filmy – materiały tworzone automatycznie przez kampanię zazwyczaj nie wyglądają najlepiej. Lepiej wykorzystać szablon z kreatora zasobów i zrobić video samemu.

Czy naprawdę kampania Performance Max jest gorsza niż kampania produktowa Google Ads? Niekoniecznie! Reklamy Performance Max wyświetlają się w sieci reklamowej, w sieci wyszukiwania, na YouTube, Gmailu, Google Maps czy kartach Discover. Da się też dodawać wykluczenia w Performance Max – zajrzyj do poprzednich tutoriali.

Dodaj komentarz.