Przez Zieliński Jerzy

Czy katalogowanie stron internetowych wpływa na SEO? 

Katalogowanie stron internetowych jeszcze dekadę temu było w zasadzie podstawową metodą pozycjonowania. Artykuł wyjaśnia czym są katalogi stron. Dowiesz się również, czy aktualnie katalogowanie stron internetowych ma jakiś wpływ na wyniki pozycjonowania. 

Katalogowanie stron – co to jest?

Rozpocznę od tego, czym są katalogi stron, bo wyjaśnienie tego pojęcia pozwala płynnie przejść do sensu samego katalogowania stron www. Katalogi to strony internetowe, na których właściciele serwisów internetowych zamieszczają linki prowadzące do swoich stron www. 

Bądź na bieżąco z nowościami SEO!
Zapisz się do newslettera

Spotkasz się z różnego rodzaju katalogami. I tak mamy katalogi ogólnotematyczne – niestety najczęściej najbardziej zaspamowane, są rzadko moderowane i mocno zaśmiecone. Lepiej zorganizowane i bardziej wartościowe wydają się być katalogi branżowe, bo jak już sama nazwa wskazuje – przeznaczone dla firm z konkretnych branż, pogrupowanych tematycznie. Zamieszczenie wpisu i linku do strony w katalogach branżowych może kosztować od kilkudziesięciu złotych nawet do kilku tysięcy złotych. Wszystko uzależnione jest od ich jakości. Na pewno trafisz też na katalogi firmowe, które są bardzo zróżnicowane pod względem jakości. Nie bez powodu katalogi stron internetowych często cieszą się złą sławą.

Zatem – katalogowanie stron to umieszczanie linków do strony www w katalogach internetowych. Linki, o których mowa to linki dofollow, które mają za zadanie wspomóc uzyskanie wyższych pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania Google. 

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Czy katalogowanie stron wpływa na pozycjonowanie?

Kiedyś katalog stron SEO był oczywistym miejscem do pozyskiwania linków, ale obecnie sytuacja wygląda trochę inaczej. Od 2012 roku, kiedy wprowadzona została aktualizacja algorytmu o nazwie Pingwin, katalogi stron internetowych zaczęły być postrzegane przez roboty wyszukiwarki jako spamerskie metody pozycjonowania. Dzisiejsze wymagania wyszukiwarki oznaczają konieczność stosowania wyłącznie takich metod pozyskiwania linków, które mają naturalny charakter i pochodzą z wartościowych źródeł. Jeżeli chcesz wykorzystać katalog stron internetowych SEO, nie wybieraj pierwszego lepszego, ale przede wszystkim sprawdź jakość.

Czy katalogowanie strony kompletnie straciło sens? W żadnym wypadku! Po prostu teraz katalogowanie stron internetowych wymaga odpowiedniego podejścia – dobierania wyłącznie takich katalogów, które są wartościowe i faktycznie powiązane z tematyką Twojej działalności i branży, często są też płatne. Link dofollow umieszczony w odpowiednim, czyli wysoko jakościowym katalogu, wpłynie pozytywnie na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Warto jednak pamiętać, że profil linkowy, aby pomagał osiągnąć dobre pozycje w Google, musi być naturalny, czyli zróżnicowany.  

O innych sposobach pozyskiwania wartościowych linków przeczytasz w tym artykule na blogu. 

Jak wybierać katalogi internetowe?

Wartościowe katalogi internetowe zweryfikujesz za pomocą narzędzi takich jak Ahrefs czy Senuto. Dzięki nim poznasz wartość parametrów istotnych dla robotów wyszukiwarki. Największe znaczenie mają Trust Flow, Domain Rating czy generowany ruch. Między innymi właśnie te dane określają moc katalogu. 

Zarejestruj się i wypróbuj Senuto!

Kiedy już znajdziesz wartościowe miejsce dla swojego wpisu konieczne jest zadbanie również o to, by link dofollow posiadał odpowiednią obudowę w postaci wyczerpującego i unikatowego opisu firmy czy usług. Warto też uzupełniać pełne dane firmowe i adresowe, by wpis SEO w katalogu stron był realnie wartościową wizytówką danego biznesu. Podobnie, jak w przypadku innych dobrych praktyk SEO, katalogowanie stron również powinno być nastawione na jakość, a nie tylko ilość.

Podsumowanie

Katalogowanie stron internetowych jest istotnym elementem link buildingu. Jednak skuteczne jest tylko wtedy, gdy nie jest jedynym źródłem linkowania. Znaczenie ma jakość i ilość, dlatego katalog stron SEO nie powinien być jedynym sposobem, na jaki się decydujesz. Dlatego warto poświęcić czas na znalezienie solidnych serwisów i profesjonalne przygotowanie wpisów. Tylko takie podejście owocuje sukcesem w pozycjonowaniu. Jeżeli nie masz czasu, aby napisać unikalne wpisy i uzupełnić katalogi stron SEO, warto zlecić to copywriterowi. Katalogowanie stron jest prostą i dość niedrogą usługą, dlatego nie obciąży zbytnio twojego budżetu.

Szukasz wsparcia w zakresie skutecznego SEO? Działam w branży od lat i chętnie wykorzystam swoje doświadczenie, by rozwiązać Twoje problemy z reklamą w wyszukiwarce. Wykorzystuję nie tylko katalogi stron WWW, ale też własne zaplecza i inne serwisy wysokiej jakości, aby pozyskiwać mocne linki do stron moich Klientów.

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32
Fundacja Cyfrowa Rewolucja
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
KRS: 0001016830
NIP: 9532794442

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

kampanie Google Ads

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Reklamy się nie klikają? Przepalasz budżet? Pokażę Ci, jak optymalizować kampanie Google Ads. Zostaw swoje dane poniżej, aby dowiedzieć się, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce. 

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.