Przez Zieliński Jerzy

Czy katalogowanie stron internetowych wpływa na SEO? 

Katalogowanie stron internetowych jeszcze dekadę temu było w zasadzie podstawową metodą pozycjonowania. Artykuł wyjaśnia czym są katalogi stron. Dowiesz się również, czy aktualnie katalogowanie stron internetowych ma jakiś wpływ na wyniki pozycjonowania. 

Katalogowanie stron – co to jest?

Rozpocznę od tego, czym są katalogi stron, bo wyjaśnienie tego pojęcia pozwala płynnie przejść do sensu samego katalogowania stron www. Katalogi to strony internetowe, na których właściciele serwisów internetowych zamieszczają linki prowadzące do swoich stron www. 

Spotkasz się z różnego rodzaju katalogami. I tak mamy katalogi ogólnotematyczne – niestety najczęściej najbardziej zaspamowane, są rzadko moderowane i mocno zaśmiecone. Lepiej zorganizowane i bardziej wartościowe wydają się być katalogi branżowe, bo jak już sama nazwa wskazuje – przeznaczone dla firm z konkretnych branż, pogrupowanych tematycznie. Zamieszczenie wpisu i linku do strony w katalogach branżowych może kosztować od kilkudziesięciu złotych nawet do kilku tysięcy złotych. Wszystko uzależnione jest od ich jakości. Na pewno trafisz też na katalogi firmowe, które są bardzo zróżnicowane pod względem jakości. Nie bez powodu katalogi stron internetowych często cieszą się złą sławą.

Zatem – katalogowanie stron to umieszczanie linków do strony www w katalogach internetowych. Linki, o których mowa to linki dofollow, które mają za zadanie wspomóc uzyskanie wyższych pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania Google. 

Czy katalogowanie stron wpływa na pozycjonowanie?

Kiedyś katalog stron SEO był oczywistym miejscem do pozyskiwania linków, ale obecnie sytuacja wygląda trochę inaczej. Od 2012 roku, kiedy wprowadzona została aktualizacja algorytmu o nazwie Pingwin, katalogi stron internetowych zaczęły być postrzegane przez roboty wyszukiwarki jako spamerskie metody pozycjonowania. Dzisiejsze wymagania wyszukiwarki oznaczają konieczność stosowania wyłącznie takich metod pozyskiwania linków, które mają naturalny charakter i pochodzą z wartościowych źródeł. Jeżeli chcesz wykorzystać katalog stron internetowych SEO, nie wybieraj pierwszego lepszego, ale przede wszystkim sprawdź jakość.

Czy katalogowanie strony kompletnie straciło sens? W żadnym wypadku! Po prostu teraz katalogowanie stron internetowych wymaga odpowiedniego podejścia – dobierania wyłącznie takich katalogów, które są wartościowe i faktycznie powiązane z tematyką Twojej działalności i branży, często są też płatne. Link dofollow umieszczony w odpowiednim, czyli wysoko jakościowym katalogu, wpłynie pozytywnie na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Warto jednak pamiętać, że profil linkowy, aby pomagał osiągnąć dobre pozycje w Google, musi być naturalny, czyli zróżnicowany.  

O innych sposobach pozyskiwania wartościowych linków przeczytasz w tym artykule na blogu. 

Jak wybierać katalogi internetowe?

Wartościowe katalogi internetowe zweryfikujesz za pomocą narzędzi takich jak Ahrefs czy Senuto. Dzięki nim poznasz wartość parametrów istotnych dla robotów wyszukiwarki. Największe znaczenie mają Trust Flow, Domain Rating czy generowany ruch. Między innymi właśnie te dane określają moc katalogu. 

Kiedy już znajdziesz wartościowe miejsce dla swojego wpisu konieczne jest zadbanie również o to, by link dofollow posiadał odpowiednią obudowę w postaci wyczerpującego i unikatowego opisu firmy czy usług. Warto też uzupełniać pełne dane firmowe i adresowe, by wpis SEO w katalogu stron był realnie wartościową wizytówką danego biznesu. Podobnie, jak w przypadku innych dobrych praktyk SEO, katalogowanie stron również powinno być nastawione na jakość, a nie tylko ilość.

Moderowany katalog stron internetowych – najlepszy katalog stron?

Istnieje wiele moderowanych katalogów stron internetowych, z których niektóre są uznawane za lepsze niż inne ze względu na ich jakość, zasięg, reputację i skuteczność w poprawianiu widoczności stron internetowych w wynikach wyszukiwania. Jednakże, określenie „najlepszego” katalogu stron może być względne i zależy od indywidualnych potrzeb i celów.

Warto jednak pamiętać, że wpisy w moderowanych katalogach stron mogą być czasochłonne i czasami kosztowne, a ich wpływ na SEO może być ograniczony w porównaniu do innych strategii. Dlatego ważne jest, aby podejść do katalogów stron z rozwagą i skoncentrować się również na innych działaniach SEO, takich jak optymalizacja treści, budowanie linków, marketing w mediach społecznościowych itp.

Proces dodawania strony do katalogu – czy to trudne?

Proces dodawania strony do moderowanego katalogu stron może różnić się w zależności od konkretnego katalogu i jego wymagań. Ogólnie rzecz biorąc, nie jest to zazwyczaj bardzo trudne, ale może być trochę czasochłonne i wymagać pewnej uwagi. Oto typowe kroki:

  1. Przygotowanie: Są różne rodzaje katalogów – upewnij się, że Twoja strona spełnia wymagania katalogu. Zazwyczaj katalogi oczekują, że strony będą miały odpowiednią jakość treści, nie będą zawierały spamu ani treści niezgodnych z regulaminem katalogu.
  2. Wybór odpowiedniej kategorii: Zidentyfikuj odpowiednią kategorię w katalogu, do której chcesz dodać swoją stronę. Ważne jest, aby wybrać kategorię, która najlepiej pasuje do tematyki Twojej strony, aby zapewnić właściwe umieszczenie.
  3. Rejestracja/Konto: Niektóre katalogi mogą wymagać rejestracji konta użytkownika, zanim będziesz mógł dodać swoją stronę. W takim przypadku wykonaj proces rejestracji, podając wymagane dane, których wymaga katalog stron www.
  4. Wypełnienie formularza: Wypełnij formularz, który zazwyczaj będzie zawierał podstawowe informacje o Twojej stronie, takie jak jej adres URL, tytuł, krótki opis, a czasami również dodatkowe szczegóły. Dodawanie strony do katalogu stron internetowych ma na celu przekonać wyszukiwarkę Google o wiarygodności Twojego serwisu www. To najlepszy sposób na pozyskiwanie linków przychodzących, czyli link building.
  5. Moderacja: Po złożeniu wniosku moderator katalogu może go sprawdzić. Czas oczekiwania na akceptację może się różnić w zależności od katalogu, ale zazwyczaj powinieneś otrzymać powiadomienie o wyniku w określonym czasie.
  6. Monitorowanie: Po zaakceptowaniu Twojego wpisu w katalogu, warto monitorować jego widoczność i ewentualnie dokonać korekt, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Proces ten może być powtarzany dla różnych katalogów, jeśli zdecydujesz się dodać swoją stronę do więcej niż jednego. Ważne jest również zauważenie, że nie wszystkie katalogi są wartościowe dla strategii SEO, więc warto wybierać te, które mają reputację i mogą przynieść korzyści dla widoczności Twojej strony w wyszukiwarkach. Algorytmy wyszukiwarek szczegółowo analizują linkowanie serwisu, dlatego warto wybierać wyłącznie wpisy w wysokiej jakości katalogu.

Podsumowanie

Katalogowanie stron internetowych jest istotnym elementem link buildingu. Jednak skuteczne jest tylko wtedy, gdy nie jest jedynym źródłem linkowania. Znaczenie ma jakość i ilość, dlatego katalog stron SEO nie powinien być jedynym sposobem, na jaki się decydujesz. Dlatego warto poświęcić czas na znalezienie solidnych serwisów i profesjonalne przygotowanie wpisów. Tylko takie podejście owocuje sukcesem w pozycjonowaniu. Jeżeli nie masz czasu, aby napisać unikalne wpisy i uzupełnić katalogi stron SEO, warto zlecić to copywriterowi. Katalogowanie stron jest prostą i dość niedrogą usługą, dlatego nie obciąży zbytnio twojego budżetu.

Szukasz wsparcia w zakresie skutecznego SEO? Działam w branży od lat i chętnie wykorzystam swoje doświadczenie, by rozwiązać Twoje problemy z reklamą w wyszukiwarce. Wykorzystuję nie tylko katalogi stron WWW, ale też własne zaplecza i inne serwisy wysokiej jakości, aby pozyskiwać mocne linki do stron moich Klientów.

Dodaj komentarz.