Przez Zieliński Jerzy

Jak sprzedawać przez telefon?

Skuteczna sprzedaż przez telefon to umiejętność, która w dzisiejszych czasach ma ogromne znaczenie dla wielu firm. W erze cyfrowej komunikacji telefon nadal pozostaje potężnym narzędziem do nawiązywania relacji z klientami i generowania zysków. Jednak skuteczna sprzedaż telefoniczna wymaga nie tylko pewnych umiejętności, ale także odpowiedniej strategii i podejścia. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się temu, jak sprzedawać przez telefon, by osiągnąć sukces w biznesie.

Techniki sprzedaży telefonicznej

Skuteczna sprzedaż przez telefon może być wyzwaniem, ale zastosowanie kilku sprawdzonych technik może znacząco zwiększyć Twoje szanse na sukces. Oto siedem niezawodnych technik sprzedaży telefonicznej:

Wizualizacja i storytelling

Podejście oparte na wizualizacji i opowiadaniu historii może znacząco zwiększyć efektywność Twojej sprzedaży. Zamiast skupiać się tylko na zaletach produktu, pokaż, w jaki sposób dany produkt lub usługa może poprawić życie klienta. Wykorzystaj historie i wizualizacje, które przemówią do emocji odbiorcy.
Przykład: Opowiedz klientowi, jak czysty będzie jego dom po zakupie Twojego odkurzacza, zwłaszcza jeśli ma dzieci lub zwierzęta. Wyobraź sobie, że odkurzacz poradzi sobie z każdym rodzajem brudu, oszczędzając klientowi czas i trud.

Pozorny wybór

Ta technika polega na stawianiu klientowi pozornego wyboru między dwiema opcjami zamiast pytania, czy jest zainteresowany zakupem. To sprawia, że klient ma wrażenie, że sam dokonuje wyboru, co może zwiększyć skłonność do podjęcia decyzji.

Technika kanapki

To podejście polega na rozpoczęciu rozmowy od pozytywnych aspektów oferty, a następnie przedstawieniu ceny, a potem powrotu do korzyści. Dzięki temu cena może wydawać się mniej istotna w porównaniu do korzyści.

Technika dozowania oferty

Nie zasypuj klienta wszystkimi dostępnymi korzyściami od razu. Zamiast tego, trzymaj kilka dodatkowych atutów w zanadrzu, aby w razie potrzeby ponownie zainteresować klienta i utrzymać jego uwagę.

Reguła niedostępności

Ludzie często pragną tego, co jest trudno dostępne. Stwórz wrażenie, że oferta jest ograniczona czasowo lub ilościowo, aby zachęcić klienta do szybkiego podjęcia decyzji.

Pierwsze zdanie jako haczyk

Pierwsze wrażenie jest kluczowe. Postaraj się zacząć rozmowę od razu z czymś, co przyciągnie uwagę klienta i sprawi, że będzie chciał kontynuować rozmowę.

Minimalizacja ceny

Rozbij cenę na mniejsze części, aby podkreślić, że oferta jest bardziej przystępna. Możesz porównać cenę produktu do innych codziennych wydatków klienta.

Czy sprzedaż przez telefon ciągle działa?

Tak, sprzedaż przez telefon nadal działa i jest skutecznym narzędziem w biznesie! Chociaż wiele firm inwestuje w marketing internetowy, e-commerce i inne nowoczesne metody sprzedaży, to sprzedaż telefoniczna nadal ma swoje miejsce i znaczenie. 

Oto kilka powodów, dla których sprzedaż przez telefon jest nadal ważna i skuteczna:

 • Osobisty kontakt: Telefon pozwala na bezpośredni, osobisty kontakt z potencjalnym klientem. Możesz odpowiedzieć na pytania, rozwiać wątpliwości i nawiązać relację z klientem.
 • Szybkość: Dzwonienie do potencjalnych klientów pozwala na szybkie dotarcie do nich i przekazanie informacji na żywo.
 • Dostosowanie oferty: Przy użyciu telefonu możesz dostosować ofertę do konkretnych potrzeb i preferencji klienta, co może zwiększyć skuteczność sprzedaży.
 • Kontrola nad rozmową: Sprzedawca ma kontrolę nad rozmową i może kierować ją w taki sposób, aby skoncentrować się na kluczowych aspektach oferty.
 • Rozwiązywanie problemów: Telefon pozwala na bieżąco rozwiązywać ewentualne problemy lub wątpliwości klienta, co może zwiększyć prawdopodobieństwo dokonania zakupu.
 • Skuteczność: W niektórych branżach i przypadkach sprzedaż przez telefon może być bardziej skuteczna niż inne metody, zwłaszcza w przypadku produktów lub usług wymagających wyjaśnień lub negocjacji.
 • Wsparcie i relacje: Po dokonaniu sprzedaży telefon może nadal być używany do utrzymania relacji z klientem i świadczenia wsparcia posprzedażowego.

Jednak warto zauważyć, że sprzedaż przez telefon wymaga odpowiedniego przygotowania, szkolenia personelu oraz przestrzegania zasad etyki w kontaktach telefonicznych. Nie zawsze jest to odpowiedni sposób na sprzedaż w każdej branży lub sytuacji, dlatego ważne jest, aby dostosować strategię sprzedaży do konkretnych potrzeb i charakterystyki rynku. Warto także brać pod uwagę zmieniające się preferencje i oczekiwania klientów oraz korzystać z nowoczesnych narzędzi, takich jak CRM, które mogą usprawnić proces sprzedaży przez telefon.

Jakie kompetencje trzeba mieć, by sprzedawać przez telefon?

Sprzedaż przez telefon to specyficzna forma handlu, która wymaga pewnych unikalnych kompetencji i umiejętności. Oto niektóre z kluczowych kompetencji potrzebnych do skutecznej sprzedaży przez telefon:

 • Komunikacja werbalna: Umiejętność klarownego i przekonującego wyrażania swoich myśli jest kluczowa. Powinieneś być pewny siebie i wyraźnie mówić, aby klient zrozumiał twoje argumenty.
 • Zrozumienie produktu/usługi: Musisz doskonale zrozumieć to, co sprzedajesz, aby skutecznie przekazywać informacje klientowi i odpowiadać na jego pytania.
 • Umiejętność słuchania: Dobry sprzedawca słucha klienta. To pozwala zrozumieć jego potrzeby, obawy i preferencje, co z kolei ułatwia dostosowanie oferty.
 • Empatia: Współczucie i empatia pomagają budować relacje z klientem. Pokazują, że jesteś zainteresowany jego potrzebami i chętny do pomocy.
 • Umiejętność rozwiązywania problemów: Często pojawiają się trudności lub pytania klienta, które wymagają kreatywnego rozwiązania. Umiejętność szybkiego myślenia i znajdowania odpowiedzi jest ważna.
 • Negocjacje: Wiele rozmów telefonicznych w sprzedaży kończy się negocjacjami cenowymi lub warunkami. Umiejętność prowadzenia efektywnych negocjacji jest nieoceniona.
 • Cierpliwość: Nie zawsze klient jest gotów do podjęcia decyzji od razu. Musisz być cierpliwy i gotów pracować nad budowaniem relacji, nawet jeśli pierwszy kontakt nie przynosi natychmiastowych rezultatów.
 • Znajomość narzędzi i technologii: Musisz być zaznajomiony z narzędziami telekomunikacyjnymi, takimi jak telefony komórkowe, systemy CRM (Customer Relationship Management) oraz innymi narzędziami ułatwiającymi pracę telefoniczną.
 • Samodyscyplina: Praca przez telefon może być samotna i wymaga samodyscypliny. Musisz być zdyscyplinowany w planowaniu swojego czasu i utrzymywaniu produktywności.
 • Opanowanie emocji: Nie zawsze rozmowy telefoniczne będą przebiegały pomyślnie. Umiejętność zachowania spokoju i profesjonalizmu nawet w trudnych sytuacjach jest kluczowa.
 • Zrozumienie psychologii sprzedaży: Znajomość podstawowych zasad psychologii sprzedaży może pomóc w lepszym zrozumieniu zachowań klientów i dostosowaniu strategii sprzedażowej.
 • Dokładność i organizacja: Ważne jest, aby dokładnie prowadzić rejestr rozmów, informacji o klientach i postępach w procesie sprzedaży. Organizacja jest kluczowa dla skuteczności.
 • Dbałość o klienta: Po zakończeniu sprzedaży ważne jest utrzymywanie kontaktu z klientem, świadczenie wsparcia posprzedażowego i dbanie o długotrwałe relacje.

Te kompetencje są kluczowe dla sprzedaży przez telefon, ale warto pamiętać, że każdy sprzedawca może się różnić i mieć własne unikalne umiejętności, które przynoszą sukces. Ważne jest ciągłe doskonalenie tych kompetencji i dostosowywanie ich do konkretnych potrzeb rynku i klientów.

Podsumowanie

Sprzedaż przez telefon to nie tylko dziedzina umiejętności, ale również proces, który wymaga planowania, strategii i ciągłego doskonalenia. Pamiętaj, że aby być skutecznym w sprzedaży telefonicznej, należy dbać o budowanie relacji z klientem, zrozumienie jego potrzeb i dostosowanie oferty do jego oczekiwań. Ponadto, kluczem do sukcesu jest również odpowiednie przygotowanie. Dzięki właściwemu podejściu i praktyce można osiągnąć znakomite rezultaty w sprzedaży przez telefon.

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)