Przez Zieliński Jerzy

Jak działa kampania displayowa Google Ads?

Co to jest kampania displayowa? Czy warto ograniczać się tylko do reklam tekstowych Google Ads? Dzisiaj opowiem więcej na temat kampanii displayowych, a przede wszystkim korzyści, które mogą przynieść Twojej firmie.

Nie masz doświadczenia w konfiguracji kampanii displayowych? Żaden problem – skontaktuj się ze mną, a ja zajmę się tym od A do Z.

Co to jest kampania displayowa?

Kampania displayowa jest jednym z formatów reklamowych oferowanych przez platformę Google Ads. Polega na wyświetlaniu reklam graficznych, tekstowych lub multimedialnych na stronach internetowych w sieci reklamowej Google. Możesz znaleźć te reklamy na popularnych stronach internetowych, blogach, portalach społecznościowych i innych platformach, które uczestniczą w programie Google AdSense.

Kampania displayowa daje ci możliwość dotarcia do szerokiej grupy odbiorców, którzy korzystają z różnych stron internetowych. Reklamy wyświetlane w kampaniach displayowych mogą być ukierunkowane na konkretne grupy docelowe na podstawie demografii, zainteresowań, lokalizacji geograficznej i innych czynników. Dzięki Google Display Ads możesz dotrzeć do osób, które są bardziej skłonne zainteresować się twoimi produktami lub usługami.

Jak działa kampania displayowa?

Google Display Ads opiera się na aukcji reklamowej, która determinuje, które reklamy zostaną wyświetlone na danej stronie internetowej. Proces ten wygląda następująco:

 1. Strona internetowa zgłasza zapotrzebowanie na wyświetlenie reklamy.
 2. System Google Ads analizuje informacje o stronie internetowej, takie jak tematyka, jakość i zgodność treści.
 3. Następnie system dopasowuje reklamy z kampanii displayowych, które pasują do profilu strony i są skierowane do konkretnej grupy docelowej.
 4. Ostatecznie, reklamy, które uzyskały najwyższe oceny pod względem jakości, stawek i trafności, są wyświetlane na stronie internetowej.

Warto zaznaczyć, że Google Ads stale optymalizuje proces wyświetlania reklam, aby zapewnić jak najlepsze wyniki reklamodawcom i użytkownikom stron internetowych. Algorytmy Google analizują wiele czynników, takich jak jakość treści reklamy, efektywność konwersji i klikalność, aby lepiej dopasować reklamy do odpowiednich odbiorców i kontekstu. Oznacza to, że samo ustawienie wysokiej stawki nie gwarantuje Ci jeszcze przelicytowania konkurencji. Liczy się też jakość reklamy.

przykładowa kampania displayowa Google Ads

Korzyści z kampanii displayowej w Google Ads

Kampanie displayowe w Google Ads oferują wiele korzyści dla firm, które chcą zwiększyć swoją widoczność i dotrzeć do potencjalnych klientów. Oto kilka głównych korzyści związanych z kampaniami displayowymi:

 • Zasięg i widoczność: Kampanie displayowe pozwalają dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców, ponieważ reklamy są wyświetlane na różnych stronach internetowych. Dzięki temu możesz zwiększyć swoją widoczność i zwrócić uwagę potencjalnych klientów.
 • Precyzyjne targetowanie: Kampanie displayowe umożliwiają precyzyjne ukierunkowanie reklam na konkretne grupy docelowe. Możesz wybrać kryteria demograficzne, zainteresowania, lokalizację geograficzną i wiele innych czynników, aby dotrzeć do osób, które są bardziej skłonne zainteresować się twoimi produktami lub usługami i zmniejszyć ryzyko przepalenia budżetu.
 • Wzmacnianie świadomości marki: Regularne wyświetlanie reklam na różnych stronach internetowych pomaga budować świadomość marki wśród potencjalnych klientów. Widząc Twoją reklamę wielokrotnie, zaczną kojarzyć ją z konkretnymi produktami czy cechami charakterystycznymi i chętniej skorzystają z oferty w przyszłości.
 • Zwiększanie konwersji: Kampanie displayowe mogą również przyczynić się do zwiększenia konwersji. Możesz używać różnych formatów reklam, takich jak reklamy graficzne, tekstowe lub multimedialne, aby skłonić użytkowników do podjęcia działania, na przykład kliknięcia reklamy, odwiedzenia Twojej strony internetowej lub zakupu produktu.
 • Wsparcie remarketingowe: Kampanie displayowe są doskonałym narzędziem do remarketingu, czyli dotarcia do osób, które wcześniej odwiedziły Twoją stronę internetową, ale nie dokonały zakupu. Możesz wyświetlać reklamy tym użytkownikom, aby przypomnieć im o Twojej ofercie oraz zachęcić do powrotu i dokonania transakcji.

Optymalizacja kampanii displayowych

Aby uzyskać jak najlepsze wyniki z Google Display Ads, warto przeprowadzić regularną optymalizację. Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc:

 • Monitorowanie i analiza: Regularnie monitoruj wyniki swoich kampanii displayowych i analizuj dane. Sprawdź, jakie reklamy generują najwięcej kliknięć, konwersji i jakie strony internetowe przynoszą najlepsze rezultaty. Na podstawie tych informacji możesz dostosować swoje kampanie i optymalizować ich efektywność.
 • Testowanie różnych wariantów reklam: A/B testing to niezawodna metoda, która pozwala porównać skuteczność różnych wariantów reklam. Możesz eksperymentować z różnymi nagłówkami, grafiką, treściami czy CTAs, aby zidentyfikować najlepsze rozwiązania.
 • Dopasowanie treści do grupy docelowej: Ważne jest, aby tworzyć treści reklam, które są dopasowane do zainteresowań i potrzeb grupy docelowej. Sprawdź, jaki styl wypowiedzi i grafiki najlepiej trafia do Twoich odbiorców.
 • Kontrola wyświetlania reklam: Skorzystaj z narzędzi zarządzania kampaniami displayowymi, aby kontrolować, na jakich stronach internetowych są wyświetlane Twoje reklamy. Możesz wykluczyć nieodpowiednie strony lub wybrać konkretne strony, które są związane z Twoją branżą.
 • Rozsądne budżetowanie: Ustal realistyczne budżety na kampanie displayowe i monitoruj ich wydajność. Sprawdź, które kampanie generują najlepsze wyniki w stosunku do wydatków i dostosuj swoje inwestycje w reklamę na podstawie tych danych.

Najlepsze praktyki w Display Ads

Żeby dobrze wykorzystać potencjał Google Display Network, warto stosować się do zaleceń Google, przede wszystkim co do najważniejszych elementów, takich jak grafiki. Można wybierać własne obrazu lub wybierać z biblioteki Google. Trzeba jednak trzymać się zaleceń co do wymiarów i proporcji, aby reklama display prawidłowo działała.

Grafiki

Obraz poziomy (landscape image):

 • Proporcje: 1,91:1
 • Zalecany rozmiar: 1200 x 628
 • Minimalny rozmiar: 600 x 314

Obraz kwadratowy (square):

 • Proporcje: 1:1
 • Zalecany rozmiar: 1200 x 1200
 • Minimalny rozmiar: 300 x 300

Obraz pionowy (portret, portrait):

 • Proporcje: 9:16
 • Zalecany rozmiar: 900 x 1600
 • Minimalny rozmiar: 600 x 1067

Obrazy mogą być wyświetlane w różnych rozmiarach, w zależności od układu. Dopasowują się do display ad, żeby wyświetlać się w odpowiednim rozmiarze.

Ważne jest też, aby reklamy w sieci reklamowej Google zawierały wysokiej jakości grafiki. Obrazy pomagają użytkownikom zrozumieć Twoją firmę, produkty i markę. Dla najlepszych rezultatów unikaj obrazów, które są:

 • Rozmazane
 • Wykonane z dużym użyciem filtrów lub w negatywie,
 • Obramowane,
 • Niewyraźne,
 • Do góry nogami,
 • Przekrzywione.

Nie powinno się również nakładać logotypów na obraz, ale jeśli koniecznie chcesz umieścić logo, powinno być wkomponowane w fotografię. Lepiej też nie umieszczać tekstu na obrazie. W reklamach display wymiary są elastyczne, dlatego na niektórych urządzeniach może stać się nieczytelny. W display nie używa się też już mylących przycisków, które kiedyś były normą (np. obiecujących nieistniejącą funkcjonalność, taką jak odtwórz, pobierz lub zamknij), ponieważ naruszają politykę reklam Google Ads.

Google kontroluje też, co umieszczasz w reklamie swojego produktu, usługi lub aplikacji. Twoje produkty lub usługi były głównym elementem obrazu. Pusta przestrzeń nie może zajmować więcej niż 80% obrazu. Formaty reklam Display najlepiej działają z pojedynczymi obrazami: Google nie zaleca kolaży w responsive display ads. Zalecane nie są też modyfikacje tła np. umieszczenie produktu na całkowicie białym, jednolitym tle. Zamiast tego w display network warto wyświetlać wysokiej jakości fotografie z naturalnymi cieniami i oświetleniem.

Jak mierzyć skuteczność w display network?

Śledzenie konwersji może pomóc Ci śledzić konwersje i działania, które podejmują użytkownicy na Twojej stronie internetowej lub aplikacji. Te działania mogą obejmować kliknięcia w zarejestrowania się do newslettera, założenia konta, zakupu lub złożenia zapytania o wycenę.i.

W display advertising znaczenie mają też tzw. konwersje po wyświetleniu angażującym. Dotyczą one reklam display campaign video: na YouTube i w sieci reklamowej Google) oraz różnych zachowań użytkowników podczas oglądania filmów, w przeciwieństwie do oglądania innych typów reklam. Konwersje zaangażowanych wyświetleń są liczone, gdy użytkownik ogląda co najmniej 10 sekund opcjonalnej reklamy wideo (lub ogląda całą opcjonalną reklamę wideo, jeśli jest krótsza niż 10 sekund), a następnie dokonuje konwersji w oknie reklamy. Mierzenie takich wskaźników pozwala określić, jak działają reklamy video w Google Display Network.

Pozwalają mierzyć skuteczność jeszcze dokładniej niż w przypadku tradycyjnych konwersji w search network, bo skupiasz się na jednym typie reklam. W ten sposób oceniasz zaangażowanie użytkownika. Możesz też lepiej zrozumieć wartość Twoich reklam i rozwijać firmę w miarę ewolucji zachowań użytkowników oraz pojawiania się nowych trendów. Takie mierzenie skuteczności w display network jest dostępne w kampaniach aplikacji, kampaniach video i display ads.

Kampanie displayowe w Google Ads są skutecznym narzędziem do dotarcia do szerokiej grupy odbiorców i zwiększenia widoczności Twojej marki. Żeby tak było trzeba je jednak optymalnie konfigurować i optymalizować. Twoje Google Display Ads nie idą najlepiej? Skontaktuj się ze mną – przejrzę konto reklamowe i znajdę kwestie, które warto poprawić. 

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)