Przez Zieliński Jerzy

Google Ads zmiany w 2023

Jeśli korzystasz z Google Ads zmiany są nieuniknione, ponieważ regularnie pojawiają się nowe funkcje, a inne są wycofywane. Chociaż kończy się dopiero trzeci miesiąc tego roku, już weszło kilka Google Ads nowości, o których warto wiedzieć, żeby ułatwić sobie optymalizację kampanii. 

Nie masz czasu, aby śledzić na bieżąco wszystkie zmiany w Google Ads? Napisz lub zadzwoń – chętnie zaopiekuję się Twoimi kampaniami.

1.Ads Privacy Hub

Google odniosło się do problemów z docieraniem z reklamami do grup docelowych, które mogą pojawić się w wyniku zmian związanych z cookies i coraz większym stawianiem na prywatność użytkowników. Uruchomiona została nowa witryna Ads Privacy Hub. W całości skupia się na problemach związanych z obostrzeniami dotyczącymi prywatności. Specjaliści Google deklarują, że witryna dostarcza informacji na temat:

  • Zmian w ochronie prywatności,
  • Tworzenia bazy danych na potrzeby konfiguracji skutecznej kampanii,
  • Odpowiedzi na FAQ zadawane przez reklamodawców.
google ads zmiany prywatność

2.Większa skuteczność kampanii Search dzięki AI

Google nie odpuszcza, jeśli chodzi o stosowanie AI na coraz większą skalę. Sztuczna inteligencja ma ułatwić tworzenie reklam wysokiej jakości dzięki komponentom tworzonym automatycznie. Jeśli włączysz tę opcję z poziomu kampanii, w reklamach elastycznych w wyszukiwarce będą wyświetlać się najskuteczniejsze kombinacje komponentów stworzonych przez Ciebie oraz wygenerowanych przez AI na podstawie treści docelowej strony internetowej. Obecnie ta opcja jest dostępna dla anglojęzycznych reklamodawców i jeśli wierzyć statystykom Google, zwiększa liczbę konwersji o 2%.

3.Zmiany w pomiarze mastheada na YouTube

Jeśli wyświetlasz swoje reklamy w YouTube, prawdopodobnie wiesz, czym jest masthead, czyli natywna (dopasowana do layoutu strony) reklama wideo, która pojawia się na stronie głównej YouTube. Więcej o rodzajach reklam na Youtube pisałem tutaj.

Wracając do mastheada, weszła nowa możliwość zakupu i rozliczania tego typu reklam. Tradycyjną metodą jest CPM (cost per mille, czyli koszt za tysiąc wyświetleń). Obecnie pojawiła się nowa możliwość, czyli rozliczanie CPH (cost per hour, koszt na godzinę). Zapewnia to 100% udziału w odsłonach (SOV) możliwych wyświetleń mastheada na YouTube w zarezerwowanych kupionych godzinach. Możesz zakupić mastheady rozliczane na zasadzie CPM i CPH – wtedy będą się uzupełniać. 

4.Nowy układ panelu Google Ads 

Google wciąż stara się poprawiać UI i UX, dlatego testuje nowy interfejs. Funkcje zostały pogrupowane, wprowadzane jest menu dwupoziomowe. Ma to ułatwić pracę, ponieważ wszystkie funkcje będą docelowo dostępne z poziomu jednego menu.

google ads zmiany panel

Póki co zmiany są w fazie testów, dlatego możesz wrócić do poprzedniego widoku i zostawić feedback, co uważasz o nowościach.

5.Kampanie Performance Max dla branży hotelarskiej

Google stopniowo wprowadza kampanie Performance skierowane na cele związane z podróżowaniem. AI ma pomagać właścicielom hoteli w docieraniu do osób planujących podróż w konkretną lokalizację. Reklamy mają wyświetlać się w sieci reklamowej i wyszukiwarce, Mapach i YouTube. Oprócz tego, jeszcze w tym roku ma pojawić się sekcja: reklamy hoteli. Ma to zwiększyć liczbę bezpośrednich rezerwacji z Google Ads.

6.Zasady dotyczące złośliwego oprogramowania

W maju wchodzą w życie nowe zasady. Złośliwe oprogramowanie może uszkodzić lub zyskać niechciany dostęp do urządzenia użytkownika. Jest to uznawane za rażące naruszenie, nie tylko jeśli je reklamujesz, ale nawet prowadzący do niego link znajduje się w Twojej witrynie lub aplikacji mobilnej. Reklama nie może też kierować do zhakowanej witryny – najpierw zostanie wysłane ostrzeżenie, a jeśli nie rozwiążesz problemu, Twoje konto Google Ads zostanie zawieszone.

7.Wykluczające słowa kluczowe w Performance Max 

Wchodzi funkcja wykluczania słów kluczowych z poziomu konta reklamowego. Oznacza to, że wykluczenia będą dotyczyć wszystkich Twoich kampanii, z wyjątkiem Discovery. Prosto będzie więc dodać wykluczenia Performance Max. Oprócz tego, będzie można łatwiej wykluczać brandowe słowa kluczowe. Nazwy kluczowe pojawią się w interfejsie, dlatego prosto dodasz je do listy wykluczeń. Jeśli na liście nie będzie wszystkich marek, które chcesz wykluczyć, możesz napisać do supportu z prośbą o ich dodanie.

Trudno oczywiście wymienić wszystkie, nawet najmniejsze Google Ads zmiany. Zebrałem najważniejsze nowości, które moim zdaniem warto znać.

Chcesz wiedzieć więcej i być na bieżąco? Google Ads zmiany znajdziesz w moim newsletterze! Zapisz się już teraz!

Dodaj komentarz.