Przez Zieliński Jerzy

E-commerce – co to i dla kogo?

E-commerce, czyli słowo odmieniane w Internecie na wszystkie możliwe sposoby, i zdecydowanie nie bez powodu jest tak popularne. Wszelkie dane i prognozy o e-commerce wskazują, że handel internetowy to przyszłość, a rozwój e-commerce jest naprawdę dynamiczny. Dlaczego? Ponieważ cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród klientów, chcących dokonać w sieci zakupów, jak i wśród przedsiębiorców, którzy widzą tu szansę na rozwój i zyski, nawet w czasach galopującej inflacji i zapowiadanego kryzysu. Przeczytaj o najważniejszych zagadnieniach związanych z e-commerce. 

E-commerce, co to?

Pojęcie pochodzi z angielskiego i oznacza elektroniczny handel. W bardzo skrótowej wersji e-commerce to po prostu e-handel, a bardziej precyzyjnie: obejmuje on wszelkie internetowe transakcje związane ze sprzedażą, warunkiem charakterystycznym dla tego rodzaju handlu jest to, że transakcje zawierane są i realizowane przy wykorzystaniu Internetu. Dlatego możesz spotkać się z zamiennymi określeniami e-commerce, e-handel, e-biznes, handel elektroniczny, handel internetowy

 

Co obejmuje e-commerce?

Wszelkie czynności dotyczące zawierania transakcji handlowych z wykorzystaniem Internetu:

 • zakup mikrofalówki z dostawą do sklepu i płatnością w gotówce przy odbiorze, również jest formą handlu elektronicznego
 • sklepy internetowe
 • serwisy ogłoszeniowe 
 • portale aukcyjne i przetargowe 

W grę wchodzą tutaj nie tylko urządzenia stacjonarne, ale też (a może przede wszystkim) transakcje mobilne w handlu e-commerce. Tzw. m-commerce odgrywa coraz większą rolę, ponieważ liczba osób kupujących na smartfonie z roku na rok tylko rośnie. Jeśli więc chcesz prowadzić handel internetowy, e-sklep koniecznie powinien być dostosowany do urządzeń mobilnych.

Rodzaje działalności w ramach e-commerce

Handel online jest bardzo różnorodny, dlatego można wyróżnić liczne typy klasyfikacji podmiotów działających w ramach e-commerce, mówią one dość dużo o tym jak w e-commerce się odnaleźć – od czego zacząć, do kogo skierować ofertę, na jaką skalę działać. Rozwój w handlu elektronicznym jest możliwy na bardzo dużą skalę, możesz zacząć od niewielkiego sklepiku, a z czasem wdrożyć nawet sprzedaż w kilku krajach. Trzeba tutaj jednak konsekwencji i umiejętności wyróżnienia się na tle konkurencji.

Podział ze względu na charakter działalności:

 • Pure click – firma działa wyłącznie w oparciu o handel w Internecie.
 • Click to brick – firma działalność rozpoczęła od sprzedaży online, a z czasem rozwinęła również stacjonarną sprzedaż usług czy towarów.
 • bricks and clicks – firma prowadząca działalność stacjonarną, rozszerzyła ją o handel internetowy. 

Podział ze względu na podmioty biorące udział w transakcji:

 • B2B (business to business) – transakcje odbywają się między firmami, czyli zarejestrowanymi podmiotami gospodarczymi, najczęściej za pomocą specjalnej platformy sprzedażowej, dostępnej dla stron transakcji po zalogowaniu. Poniżej przykład oznakowania platformy sprzedażowej B2B na stronie internetowej firmy handlującej oponami.  
 • B2C (business to customer) – handel elektroniczny dotyczy sprzedaży przez firmę, a zakupu jej produktów i usług przez klienta indywidualnego. Najczęściej za pośrednictwem sklepu internetowego, choć nie zawsze i nie koniecznie. 
 • C2C (customer to customer) – transakcje mają miejsce między osobami prywatnymi, w tej relacji jedna osoba staje się sprzedawcą, a druga jest kupującym. Najczęściej ten typ e-commerce ma miejsce za pośrednictwem serwisów ogłoszeniowych i portali aukcyjnych.

Podział ze względu na przedmiot handlu:

 • Obrót dobrami fizycznymi – w Internecie kupić można wszystko, od produktów spożywczych, przez odzież i leki, po samochody i domy, ponieważ branża e-commerce jest bardzo szeroka.
 • Obrót dobrami cyfrowymi – czyli wszystkim tym, z czego korzystamy w formie elektronicznej, jak np. gry, e-booki, programy komputerowe, aplikacje. 
 • Handel usługami – możliwość zlecenia przez internet realizacji dowolnej usługi.

Korzyści z e-commerce

Niskie koszty początkowe – w e-commerce można wejść bez konieczności posiadania wielkiego zaplecza finansowego i biznesowego. To rozwiązanie tańsze niż rozkręcanie działalności stacjonarnej, ponieważ sprzedawać można już za pomocą np. konta na Facebooku, które założysz samodzielnie i za darmo. Natomiast np. dropshipping pozwala na to, by zarabiać na e-handlu nie posiadając nawet własnego magazynu z produktami.  

Brak ograniczeń – dzięki sprzedaży internetowej możesz dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, oferować swoje produkty i usługi osobom z drugiego końca Polski albo w dowolnym miejscu na świecie. 

E-handel nie śpi, dlatego sprzedaż w Internecie odbywa się bez względu na porę dnia i nocy, dzień powszedni czy weekend, a nawet w święta. Dla właścicieli firm to bardzo dobre warunki do maksymalizacji zysków. 

Mierzalność i duża kontrola nad procesami sprzedażowymi. Dzięki narzędziom analitycznym udostępnionym w Sieci i raportom czy to ze sklepu, czy z platform sprzedażowych w e-commerce łatwo jest kontrolować działanie biznesu, mierzyć zainteresowanie danymi produktami czy usługami, ale także skuteczność i konkurencyjność własnej oferty.

Bezcenna wiedza o klientach. Handel internetowy pozwala na bardzo precyzyjne śledzenie zachowań klientów. Jako przedsiębiorca zyskasz wiedzą skąd dokładnie klienci trafili np. na stronę internetową, jak długo pozostali na niej, co dokładnie ich interesowało, albo kiedy porzucili koszyk. Co więcej, dowiesz się z jakiego są miasta, jakiej płci i wieku, jakie mają zwyczaje zakupowe. Działając za pomocą Internetu ofertę możesz kształtować zgodnie z gustami klientów, by wykorzystać realny popyt i reagować na niego akcjami promocyjnymi czy skuteczną kampanią reklamową.

Liczne możliwości reklamy – promocja w Internecie możliwa jest na tak wiele sposobów, że na pewno znajdziesz najwłaściwszy dla swojej działalności. Kampanie Google Ads, pozycjonowanie czy działalność w mediach społecznościowych to tylko niektóre opcje, którymi można bardzo celnie zarządzać. Co więcej, reklama w Internecie jest jedną z najskuteczniejszych i najbardziej opłacalnych. Można zacząć reklamować swoją działalność i handlować np. już zaraz po uruchomieniu sklepu internetowego.

Wady e-handlu

Korzyści z e-handlu są niepodważalne, ale trzeba uczciwie zauważyć też jego pewne ograniczenia:

 • nie każdy produkt można wysłać (np. z racji na gabaryty czy termin przydatności do spożycia),
 • zwroty i reklamacje bywają problematyczne,
 • rosną koszty transportu i wysyłek produktów,
 • bardzo duża konkurencja – rozwój handlu internetowego wymaga zaangażowania, inwestycji i umiejętności wyróżnienia się na tle pozostałych e-commerców.

Podsumowanie

E-commerce o branża, która stale się rozwija i daje nieograniczone możliwości zarabiania w Internecie. Jej jeszcze jedną, dużą zaletą jest to, że by zacząć w e-handlu wcale nie musisz mieć ogromnej wiedzy czy doświadczenia. Zawsze możesz skorzystać ze wsparcia – specjalizuję się w e-commerce od lat, dlatego możesz liczyć na moje usługi na każdym etapie swojej działalności.

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)