Przez Zieliński Jerzy

Crawler Google – indeksacja pod SEO

Crawler, zwany również botem lub spiderem, przeszukuje Internet w poszukiwaniu nowych lub aktualizowanych stron internetowych. Crawlery odgrywają kluczową rolę w SEO (Search Engine Optimization), ponieważ zbierają informacje, które są używane przez wyszukiwarki, takie jak Google, do indeksowania stron internetowych. Ale jak dokładnie działają te internetowe roboty? Przyjrzyjmy się bliżej.

Co to jest crawler?

Crawler to robot internetowy, który systematycznie przegląda strony internetowe w celu indeksowania ich przez wyszukiwarki. Crawlery są kluczowym elementem działania wyszukiwarek, ponieważ przeszukują one Internet w poszukiwaniu informacji, które mogą być użyte do uaktualnienia bazy danych wyszukiwarki.

Bądź na bieżąco z nowościami SEO!
Zapisz się do newslettera

Crawler działa w sposób dość prosty: zaczyna od strony, czyta jej zawartość, a następnie przechodzi do innych stron i podstron za pośrednictwem linków znalezionych na tej stronie. Proces ten jest powtarzany aż do momentu, kiedy crawler przeszuka całą stronę lub do momentu, kiedy osiągnie określony limit: na wyjątkowo rozbudowanych stronach, indeksowanie może trwać dłużej, ponieważ crawlery mają limity czasu poświęconego na jedną stronę czy liczby indeksowanych podstron.

Jak działa Web Crawler Google?

Googlebot, czyli web crawler Google, to jeden z najbardziej zaawansowanych crawlerów na świecie. Googlebot składa się z dwóch części: części do odwiedzania stron (crawler) i części do tworzenia i analizy indeksu (algorytm).

Web Crawler Google jest odpowiedzialny za odwiedzanie stron internetowych i pobieranie ich zawartości. Googlebot zaczyna od listy adresów URL z poprzednich crawlów, a następnie dodaje do niej nowo odkryte linki.

Część do indeksowania, nazywana algorytmem, jest odpowiedzialna za przetwarzanie stron pobranych przez Googlebot. Analizuje zawartość strony, tworzy indeksy dla słów kluczowych i dodaje je do indeksu Google. Regularnie wprowadzane są aktualizacje algorytmów, aby jeszcze trafniej oceniać strony i ich zawartość.

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Googlebot przeszukuje Internet non-stop, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, a informacje, które zbiera, są kluczowe dla pozycjonowania stron w wynikach wyszukiwania Google.

Znaczenie crawlera dla SEO

Zrozumienie, jak działają crawlery, jest kluczowe dla skutecznego SEO. Wyszukiwarki, takie jak Google, korzystają z informacji zebranych przez crawlery, aby zdecydować, które strony mają być wyświetlane jako wyniki wyszukiwania dla określonych zapytań.

Zarządzanie, jak crawler indeksuje Twoją stronę, jest ważnym elementem SEO. Na przykład, możesz użyć pliku „robots.txt” do instruowania crawlerów, które strony mają indeksować, a które pomijać. Możesz również używać znaczników meta robots, aby kontrolować, jak crawler indeksuje poszczególne strony na Twojej stronie.

Podsumowując, crawler to kluczowy element ekosystemu SEO. Zrozumienie, jak działają crawlery, może pomóc Ci zoptymalizować swoją stronę dla wyszukiwarek i poprawić jej widoczność w wynikach wyszukiwania.

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32
Fundacja Cyfrowa Rewolucja
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
KRS: 0001016830
NIP: 9532794442

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

kampanie Google Ads

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Reklamy się nie klikają? Przepalasz budżet? Pokażę Ci, jak optymalizować kampanie Google Ads. Zostaw swoje dane poniżej, aby dowiedzieć się, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce. 

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.