Przez Zieliński Jerzy

Breadcrumbs – nawigacja okruszkowa

Google uwielbia logicznie uporządkowane strony – takie serwisy łatwiej się indeksują, a co za tym idzie – są lepiej oceniane przez wyszukiwarkę. Jednym z ważnych elementów nawigacji na stronie są tzw. breadcrumbs po polsku okruszki. To obrazowa nazwa prawdopodobnie pochodząca z baśni o Jasiu i Małgosi, którzy rozrzucali za sobą okruszki chleba, aby później odnaleźć drogę powrotną do domu. To porównanie może brzmieć absurdalnie, ale właśnie taka jest rola breadcrumbsów – wskazywanie drogi użytkownika na stronie.

Czym są breadcrumbs?

Okruszki zazwyczaj znajdują się w górnej części strony i pokazują miejsce, w którym znajduje się użytkownik. Breadcrumbs są przydatne nie tylko z perspektywy pozycjonowania, ale też UI i UX, ponieważ ułatwiają zorientowanie się, gdzie jesteśmy na stronie lub przejście na stronę główną czy nadrzędną podstronę, aby znaleźć więcej informacji.

Logicznie zorganizowana nawigacja okruszkowa wygląda na przykład w ten sposób:

breadcrumbs pozycjonowanie lokalne

Z perspektywy SEO, breadcrumbs pokazują robotom indeksującym, w jaki sposób zbudowana jest strona. Menu okruszkowe pomaga więc w procesie pozycjonowania.

Rodzaje breadcrumbs

Na powyższym przykładzie widać nawigację okruszkową stworzoną na podstawie lokalizacji. W takim przypadku breadcrumbs pokazują hierarchię strony. Dzięki temu, użytkownik wie, na jakim miejscu strony się znajduje, a jeśli zawartość podstrony go nie satysfakcjonuje, łatwo może cofnąć się do nadrzędnej podstrony i przejrzeć pozostałe produkty, podstrony ofertowe itp.

Inny przykład takiej nawigacji okruszkowej można znaleźć np. na blogu:

breadcrumbs blog
https://pieknesny.pl/blog/ciemna-czy-jasna-ktora-posciel-jest-bardziej-praktyczna

Innym, również stosunkowo często stosowanym rodzajem nawigacji okruszkowej, są breadcrumbsy opierające się na atrybutach. Menu okruszkowe pokazuje tutaj, jakie atrybuty (świadomie lub nie) wybrał użytkownik.

Takie okruszki często są stosowane w sklepach internetowych, ponieważ atrybutami mogą być np. kolor lub rozmiar. Uwzględniane są tutaj filtry wybierane przez użytkownika, aby znaleźć najbardziej trafne wyniki wyszukiwania.

breadcrumbs atrybuty 1
https://www.olx.pl/d/moda/ubrania-damskie/sukienki/q-sukienka-cekiny/

Wystarczy za pomocą filtra uściślić wyszukiwania do Bydgoszczy a breadcrumbs już się zmieniają:

breadcrumbs atrybuty 2
https://www.olx.pl/d/moda/ubrania-damskie/sukienki/bydgoszcz/q-sukienka-cekiny/

Trzecim rodzajem nawigacji okruszkowej są breadcrumbsy oparte na ścieżce. W takim przypadku, okruszki przedstawiają podstrony w kolejności, w której odwiedzał je użytkownik. Takie menu okruszkowe jest jednak bardzo rzadko wykorzystywane, ponieważ nie przedstawia uporządkowanej struktury strony, ale po prostu przypadkową kolejność przeglądowania. Nawigacja okruszkowa oparta na ścieżce nie ma większego sensu, ponieważ aby cofnąć się do poprzedniej obejrzanej podstrony wystarczy kliknąć przycisk Wstecz.

Jak dodać breadcrumbs w WordPressie?

Jeżeli optymalizujesz stronę pod SEO, zdecydowanie warto pamiętać o breadcrumbs. WordPress jest najpopularniejszym CMS-em na świecie, dlatego skupię się właśnie na nim.

Jeśli Twoja strona jest solidnie zrobiona, czyli w kodzie nie panuje bałagan, stworzenie nawigacji okruszkowej nie powinno sprawiać problemów. WordPress stoi głównie wtyczkami, dlatego dostępna jest również wtyczka do wdrożenia breadcrumbsów – Breadcrumb NavXT

Pamiętaj jednak, że im więcej wtyczek zainstalujesz, tym bardziej obciążasz stronę, dlatego zawsze warto zastanowić się, czy wtyczka faktycznie jest niezbędna. Jeżeli korzystasz już z Yoast SEO lub Rank Matha, możesz wykorzystać je do stworzenia nawigacji okruszkowej.

W Rank Macie wystarczy z poziomu kokpitu wejść w Ustawienia główne wtyczki:

rankmath okruszki 1

Następnie wejdź w Okruszki i włącz funkcję ścieżek:

rankmath okruszki 2

Jeżeli nie widzisz zakładki Okruszki, jeszcze raz kliknij Rank Math na pasku bocznym i upewnij się, że korzystasz z trybu zaawansowanego:

rankmath okruszki 3

Bardziej zaawansowanym sposobem jest samodzielne dodanie kodu, zamiast korzystać z gotowego rozwiązania. Jeżeli breadcrumbs dodane za pomocą wtyczki nie działają na Twojej stronie, skontaktuj się ze mną. Współpracuję z developerami, którzy zajmują się optymalizacją pod pozycjonowanie oraz tworzeniem stron internetowych przyjaznych SEO.

Nie tylko roboty indeksujące – breadcrumbs a UI i UX

Okruszki są przydatne pod względem SEO, ponieważ porządkują strukturę strony. Dzięki temu ścieżka wyświetla się już z poziomu wyników wyszukiwania Google, a użytkownik od razu trafia na podstronę, która go interesuje:

breadcrumbs wyniki wyszukiwania

Im bardziej Twoja strona spełnia potrzeby użytkownika wpisującego konkretną frazę do wyszukiwarki, tym lepiej jest oceniana przez Google, dlatego nawigacja okruszkowa poprawia wyniki SEO.

Optymalizacja strony to jednak nie tylko roboty, ale przede wszystkim ludzie. Jednym ze sposobów na poprawę doświadczeń użytkownika są właśnie breadcrumbs. UX staje się coraz lepsze, ponieważ potencjalny klient może wygodniej poruszać się po Twojej stronie, a jej struktura staje się dla niego bardziej przejrzysta. Jest to powiązane również z breadcrumbs UI – użytkownik szybko orientuje się, w jakim miejscu na stronie się znajduje i może szybko cofnąć się do strony głównej lub podstrony nadrzędnej – wystarczy kliknąć odpowiedni element nawigacji okruszkowej.

Chcesz poprawić UI i UX swoich potencjalnych klientów oraz zoptymalizować stronę pod SEO? Koniecznie pomyśl o nawigacji okruszkowej! Szukasz wykonawcy, który zajmie się Twoją domeną od strony technicznej i wdroży breadcrumbs na WordPressie lub innym CMS-ie? Zadzwoń lub napisz – odpowiem najszybciej, jak to będzie możliwe.

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)