Przez Zieliński Jerzy

Brand persona: co to jest?

Jak sprzedawać mimo dużej konkurencji? Obecnie na rynku jest tak wiele firm, że aby się wyróżnić, trzeba mieć wyjątkową, wyrazistą tożsamość. Tylko jak ją zbudować? Przydają się tutaj takie narzędzia marketingowe, jak brand persona. Zobacz, jak może się przyczynić do sukcesu Twojej marki i budowania wizerunku silnego, unikalnego brandu.

Brand persona: co to jest?

Brand persona to koncept, który polega na nadaniu marce konkretnych cech, które ją charakteryzują i wyróżniają na tle innych. Brand persona to swoista personifikacja marki, która pozwala na stworzenie fikcyjnej postaci, reprezentującej jej wartości, cechy i styl komunikacji. Dzięki brand personie marka staje się bardziej ludzka i przyjazna dla klientów, co ułatwia budowanie więzi emocjonalnej i lojalności.

Zapisz się po wsparcie w e-commerce!
Zapisz się do newslettera

Korzyści z brand persony

Stosowanie brand persony przynosi wiele korzyści dla marki. Oto kilka z nich:

  • Wyróżnienie na rynku: Brand persona umożliwia markom wyróżnienie się i stworzenie unikalnego wizerunku, co jest niezwykle istotne w konkurencyjnym otoczeniu rynkowym.
  • Budowanie więzi emocjonalnej: dzięki brand personie marka może budować więź emocjonalną z odbiorcami, co przekłada się na większe zaangażowanie i lojalność klientów, dlatego relacje z klientami stają się silniejsze.
  • Spójność i konsekwencja: brand persona pomaga utrzymać spójność i konsekwencję w komunikacji marki, co sprawia, że jest ona bardziej wiarygodna i rozpoznawalna.
  • Precyzyjne targetowanie: brand persona umożliwia lepsze zrozumienie grupy docelowej i precyzyjne targetowanie komunikacji, dostosowując treści do potrzeb i preferencji odbiorców.
  • Budowanie autentycznego wizerunku: poprzez brand personę marka może wykreować autentyczny wizerunek, który jest spójny z jej wartościami i misją.

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Jak stworzyć brand personę?

Proces tworzenia brand persona wymaga starannego przemyślenia i analizy. Oto kilka kroków, które warto podjąć:

  • Zdefiniuj grupę docelową: zrozumienie grupy docelowej jest kluczowe dla stworzenia skutecznej brand persony. Poznaj jej demografię, zainteresowania, potrzeby i zachowania.
  • Określ wartości marki: zdefiniuj wartości i misję marki. Jakie są jej fundamentalne przekonania i co chce osiągnąć na rynku?
  • Wykreuj postać: na podstawie zebranych informacji, stwórz fikcyjną postać, która będzie reprezentować Twoją markę. Nadaj jej imię, wiek, zainteresowania i sposób komunikacji.
  • Spójność komunikacji: używaj brand persony jako przewodnika w komunikacji marki. Dostosuj ton i styl komunikacji, aby były spójne z osobowością brand persony.
  • Monitoruj i dostosuj: regularnie monitoruj efektywność brand persony i dostosowuj ją w miarę potrzeby. Bądź elastyczny i otwarty na ewolucję marki.

Brand persona – przykład dla kawiarni

Imię: Anna

Wiek: 30 lat

Charakterystyka:

Anna jest dynamiczną i aktywną osobą, która ceni sobie jakość, autentyczność i wciąż szuka inspiracji. Jest artystycznie uzdolniona, pasjonują ją kultura, sztuka i podróże. Anna jest kreatywna i czerpie radość z odkrywania nowych smaków i doświadczeń.

Styl komunikacji:

Anna komunikuje się w sposób przyjazny, nieformalny i pełen entuzjazmu. Używa luźnego języka, z nutką humoru i przekazuje informacje w przystępny sposób. Jej komunikacja jest zawsze autentyczna i pełna energii.

Wartości:

Wysoka jakość: Anna ceni sobie wysoką jakość produktów i usług. Dlatego w jej kawiarni serwuje się tylko świeżo paloną kawę z najlepszych gatunków ziaren.

Inspiracja: Anna chce, aby jej kawiarnia była miejscem, gdzie klienci mogą czerpać inspirację z atmosfery, muzyki i sztuki. Stwarza przestrzeń, w której można się zrelaksować i skupić na twórczych pomysłach.

Lokalna społeczność: Anna aktywnie wspiera lokalne inicjatywy i współpracuje z lokalnymi artystami, dostawcami i organizacjami charytatywnymi. Chce tworzyć więź z lokalną społecznością i być częścią jej rozwoju.

Cel:

Głównym celem Anny i jej kawiarni jest dostarczanie nie tylko doskonałej kawy, ale także wyjątkowego doświadczenia. Chce, aby klienci czuli się mile widziani i zainspirowani, a jej kawiarnia była miejscem, do którego chce się wracać.

Stosowanie brand persony Anny pozwala kawiarni budować więź emocjonalną z klientami, wyróżniać się na rynku i tworzyć autentyczną tożsamość marki.

Brand persona to potężne narzędzie, które pomaga markom budować spójną i wyrazistą tożsamość. Dzięki brand personie marka staje się bardziej autentyczna i ludzka, co przyczynia się do budowania więzi emocjonalnej z odbiorcami. Tworzenie brand persona wymaga starannego zrozumienia grupy docelowej i wartości marki. Pamiętaj, że brand persona nie jest statycznym tworem, ale procesem ciągłej ewolucji i dostosowywania do zmieniających się potrzeb rynku.

Chcesz wsparcia w tworzeniu spójnej strategii marketingowej? Zadzwoń lub napisz!

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32
Fundacja Cyfrowa Rewolucja
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
KRS: 0001016830
NIP: 9532794442

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

kampanie Google Ads

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Reklamy się nie klikają? Przepalasz budżet? Pokażę Ci, jak optymalizować kampanie Google Ads. Zostaw swoje dane poniżej, aby dowiedzieć się, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce. 

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.