Przez Zieliński Jerzy

Błędy w kampaniach Google Ads – 9 podstawowych

Tylko ten, kto nic nie robi nie popełnia błędów. Całkowicie zgadzam się z tą tezą. Jednak wiem też, że są błędy, które mogą być bardzo kosztowne, szczególnie dla właściciela sklepu internetowego czy innej firmy zarabiającej, dzięki klientom pozyskanym z wyszukiwarki. Dlatego zapraszam – poznaj najczęściej popełniane błędy w kampaniach Google Ads. Zyskasz wiedzę, jak ich unikać, a co ważniejsze – wykorzystasz pełny potencjał tego kanału reklamowego, dzięki czemu zarobisz szybciej i więcej.  

Najczęstsze błędy w kampaniach Google Ads

Wyobraź sobie, że możesz uniknąć błędów najczęściej popełnianych przez osoby, które samodzielnie prowadzą swoje kampanie Google Ads. Możliwość uczenia się na cudzych błędach to czysta oszczędność czasu i pieniędzy. 

Brak strategii i improwizacja

Kampania Google Ads, jeżeli ma dobrze zarabiać, wymaga odpowiedniego przygotowania, które nie może ograniczać się do analizy technicznych aspektów konfiguracji reklam. Chodzi przede wszystkim o:

  • zdefiniowanie celu, jaki kampania ma zrealizować;
  • analizę działania konkurencji;
  • określenie potrzeb klientów i ich oczekiwań;
  • weryfikację mocnych stron oferty i sposobów ich podkreślania;
  • przygotowanie planu działania. 

Brak cierpliwości

Kampania Google Ads przynosi efekty praktycznie natychmiast, ponieważ zaraz po jej uruchomieniu reklama jest widoczna dla użytkowników wyszukiwarki i sieci reklamowej. Jednak musisz pamiętać, że dobra jakościowo kampania, wymaga uwagi, analizowania statystyk i wyników, regularnych modyfikacji, testowania nowych rozwiązań. A wszystko to wymaga czasu. 

Źle dobrane słowa kluczowe

Dobierając je do kampanii Google Ads należy opierać się na faktach i liczbach, dlatego Planer słów kluczowych to podstawa, którą trzeba znać. Przydatne są również inne narzędzia, typu Senuto czy SemStorm. Dzięki nim dowiesz się ilu potencjalnych klientów szuka Twoich produktów czy usług i na jakie wrażenia warto pokazywać Twoją reklamę. Aby uniknąć błędów przy doborze wyrażeń kluczowych, przeczytaj ten artykuł na blogu. 

Brak wykluczających słów kluczowych

Mają bardzo duże znaczenie, ponieważ pozwalają pozyskiwać na stronę tylko taki ruch, który daje jak najwyższe prawdopodobieństwo sprzedaży lub pozyskania wartościowego leada. Przykład? Warto wykluczać słowa z określeniem “darmowe”, “za darmo”,”bezpłatne”. Chyba, że rozdajesz coś za darmo. Więcej na ten temat i szczegółowy tutorial znajdziesz we wpisie o wykluczaniu słów w Google Ads.

Ograniczanie się do jednego dopasowania słów kluczowych

Do wyboru jest kilka typów dopasowań i warto przetestować wszystkie z nich, by znaleźć te najbardziej skuteczne dla Ciebie. 

źródło: Support Google

Brak korzystania z automatycznych strategii ustalania stawek

Oczywiście kampanię można prowadzić i optymalizować ręcznie. Jednak warto wiedzieć i pamiętać, że Google udostępnia możliwość inteligentnego – automatycznego ustalania stawek za kliknięcie. Dzięki nim jasno precyzujesz cel kampanii i masz zdecydowanie uproszczoną drogę do jego realizacji. Możesz wybrać m.in. optymalizację stawek w celu maksymalizowania liczby kliknięć, maksymalizacji konwersji w założonym budżecie, by maksymalizować ROAS lub w celu wzrostu wartości konwersji.

Nie korzystanie z rozszerzeń reklam

To elementy, które dostarczają użytkownikom więcej informacji o twoich produktach i firmie, a tym samym mocniej przyciągają uwagę i przyciągają kliknięcia klientów mocniej zainteresowanych właśnie Twoją ofertą. Rozszerzenia reklam przekładają się na większy i bardziej wartościowych ruch na stronie, pozwalają także klientom na szybsze podejmowanie akcji typu telefon do Twojej firmy. 

Kierowanie reklam na wszystkie lokalizacje i użytkowników

To spora strata budżetu i potencjału reklamowego. Warto dostosowywać zasięg reklamy do faktycznego zasięgu działalności. O ile w przypadku sklepów internetowych, sprzedaży wysyłkowej czy usług świadczonych zdalnie reklama emitowana w całym kraju jest podstawą. To w przypadku biznesów lokalnych, np. zakładu fryzjerskiego czy restauracji, warto zawężać kierowanie reklam do miasta czy dzielnicy, z której klienci realnie do Ciebie docierają. W ten sposób oszczędzisz budżet i pozyskasz wartościowe, bo konwertujące kliknięcia w reklamę. 

Słaba lub błędnie dobrana strona docelowa

Jest dużym błędem kierować z reklam ruch na stronę, która nie odnosi się bezpośrednio do zastosowanych w reklamie treści. Do strony docelowej uwagę przykładają nie tylko klienci, ale również system Google Ads. Dlatego tak bardzo ważne jest, by była ona dopasowana do treści reklam i precyzyjnie odpowiadała na pytania stawiane przez użytkowników wyszukiwarki. Co więcej, to zastosowanie odpowiednich rozwiązań – typu CTA czy odpowiednia ekspozycja danych kontaktowych do firmy pomogą Tobie osiągnąć założony cel biznesowy kampanii.

Podsumowanie

Powyższe błędy w kampaniach Google Ads wcale nie wyczerpują listy miejsc w systemie Google Ads, gdzie można popełnić błąd. Jeśli chcesz prowadzić kampanię samodzielnie daj sobie czas na poznanie wszystkich zaułków tego systemu i przetestowanie rozwiązań, które będą najbardziej opłacalne dla Twojej działalności. Jest też inne rozwiązanie – na szybką i opłacalną finansowo i biznesowo reklamę: skorzystanie z usług specjalisty Google Ads. Jeżeli interesuje Cię ta druga możliwość – zapraszam do kontaktu!

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)