Przez Zieliński Jerzy

Automatyczne systemy magazynowe dla e-commerce. Jak wybrać?

Automatyczne systemy magazynowe stają się nieodzownym narzędziem dla przedsiębiorstw, które dążą do optymalizacji procesów logistycznych i spełnienia oczekiwań wymagających klientów. Wraz z dynamicznym rozwojem e-commerce, sklepy internetowe stają w obliczu coraz większej konkurencji oraz wyzwań związanych z efektywnym zarządzaniem magazynem. Dzięki automatyzacji, magazyn staje się efektywniejszy, a obsługa zamówień odbywa się szybko i bezbłędnie. W tym artykule zgłębiam temat automatycznych systemów magazynowych dla e-commerce i omawiam kluczowe kroki, które warto podjąć przy wyborze idealnego rozwiązania.

System WMS co to – definicja

System WMS (Warehouse Management System) to zaawansowane oprogramowanie zaprojektowane do zarządzania i optymalizacji operacji magazynowych w przedsiębiorstwach. Głównym celem WMS jest zapewnienie efektywnego zarządzania zapasami, śledzenia ruchu towarów oraz usprawnienia procesów związanych z przyjmowaniem, przechowywaniem i wydawaniem produktów.

Oto główne cechy i funkcje systemu WMS:

Zarządzanie zapasami: WMS umożliwia dokładne śledzenie ilości produktów w magazynie oraz dostępność poszczególnych SKU. To pozwala unikać braków towarów oraz nadmiernych nadwyżek.

Optymalizacja przestrzeni: System WMS pomaga w efektywnym wykorzystaniu przestrzeni magazynowej poprzez optymalne rozmieszczenie towarów oraz dostosowanie pojemności do różnych produktów.

Zarządzanie zamówieniami: WMS umożliwia skanowanie i obsługę zamówień, co przyspiesza proces kompletowania i wydawania towarów.

Przesyłki i dostawy: System WMS umożliwia planowanie i monitorowanie dostaw towarów, co pozwala na dokładne określenie terminów dostaw oraz optymalne wykorzystanie zasobów.

Śledzenie towarów: Dzięki WMS można dokładnie śledzić ruch towarów od momentu dostawy do momentu wydania klientowi. To pozwala na bieżąco monitorować status zamówień.

Integracje: WMS może integrować się z innymi systemami w firmie, takimi jak systemy ERP, e-commerce czy systemy transportowe, co zapewnia płynny przepływ informacji.

Raportowanie: System WMS generuje raporty i analizy dotyczące stanu magazynowego, efektywności operacji oraz innych ważnych parametrów.

Obsługa błędów: WMS pomaga w minimalizowaniu błędów, takich jak pomyłki w kompletacji czy nadmiarowe zapasy, dzięki procesom weryfikacyjnym i śledzeniu działalności użytkowników.

Pomoc w planowaniu: WMS może pomagać w planowaniu zadań magazynowych, takich jak kompletacja, załadunek czy wydawanie towarów, co zwiększa efektywność działań.

Systemy WMS są szczególnie przydatne w firmach, które posiadają duże zapasy, pracują w modelu wielokanałowym lub potrzebują zoptymalizować procesy magazynowe w celu zwiększenia wydajności i kontroli nad zapasami. Wybór konkretnego systemu WMS powinien być dostosowany do specyfiki i potrzeb firmy.

Kiedy warto wdrożyć system WMS dla e-commerce?

Istnieją sytuacje, które są jednoznacznym sygnałem, że warto szczególnie rozważyć wprowadzenie tego rodzaju rozwiązania. Oto kilka momentów, kiedy warto zacząć myśleć o wdrożeniu systemu WMS w działalności e-commerce:

 1. Rosnące zapasy. Jeśli Twoje zapasy rosną i stają się trudne do kontrolowania ręcznie, system WMS może pomóc w efektywnym zarządzaniu tym procesem. Zautomatyzowane śledzenie ilości towarów i ich rozmieszczenie może zapobiec nadmiernym nadwyżkom lub brakom towarów.
 2. Zwiększona ilość zamówień. Kiedy liczba zamówień rośnie, ręczne zarządzanie procesem kompletacji i wydawania staje się mniej efektywne i bardziej podatne na błędy. Wprowadzenie WMS może usprawnić i przyspieszyć te operacje.
 3. Wielokanałowość. Jeśli sprzedajesz produkty na różnych platformach e-commerce, integracja systemu WMS z tymi platformami pozwoli na lepszą synchronizację stanów magazynowych i uniknięcie sytuacji, w których towar jest dostępny na jednej platformie, a na drugiej już się skończył.
 4. Błędy w procesie. Jeśli masz problemy z błędami w procesie kompletacji, pakowania lub dostaw, system WMS może wprowadzić procesy weryfikacyjne, które zmniejszą ryzyko pomyłek.
 5. Złożoność produktów. Jeśli oferujesz wiele różnych produktów, system WMS pomoże w utrzymaniu porządku i skutecznym zarządzaniu różnymi typami towarów.
 6. Efektywność i wydajność. Jeśli chcesz zwiększyć efektywność i wydajność operacji magazynowych, np. poprzez optymalne rozmieszczenie towarów czy zautomatyzowanie pewnych procesów, system WMS może pomóc osiągnąć te cele.
 7. Rozszerzenie działalności. Kiedy planujesz rozszerzyć swoją działalność e-commerce, system WMS pozwala na płynne skalowanie operacji magazynowych.
 8. Sezonowość. Jeśli Twoja firma działa w branży sezonowej, gdzie zamówienia i zapotrzebowanie są nieregularne, WMS pomoże w efektywnym zarządzaniu w okresach wzmożonej aktywności.

Warto zwrócić uwagę, że wdrożenie systemu WMS to proces, który może wymagać pewnego nakładu czasu, zasobów i dostosowania do specyfiki firmy. Przed podjęciem decyzji o wdrożeniu warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby, cele oraz przygotować się na dostosowanie procesów i szkolenie pracowników.

Jakie są korzyści z wdrożenia systemu WMS?

Wdrożenie systemu zarządzania magazynem (WMS) przynosi wiele korzyści dla przedsiębiorstw, niezależnie od ich wielkości i branży. Oto główne korzyści z wdrożenia systemu WMS:

Efektywne zarządzanie zapasami

WMS umożliwia dokładne śledzenie ilości towarów w magazynie, co pomaga uniknąć braków lub nadmiernych nadwyżek. Dzięki temu można zoptymalizować poziom zapasów i zmniejszyć koszty magazynowania.

Optymalizacja przestrzeni

System WMS pomaga w efektywnym wykorzystaniu przestrzeni magazynowej poprzez zoptymalizowane rozmieszczenie towarów. To z kolei pozwala na zaoszczędzenie miejsca i kosztów związanych z większą powierzchnią magazynową.

Skrócenie czasu kompletacji

Dzięki WMS proces kompletacji zamówień może zostać zautomatyzowany, co przyspiesza czas realizacji zamówień i poprawia obsługę klientów.

Redukcja błędów

System WMS wprowadza procesy weryfikacyjne i zautomatyzowane etykiety, co zmniejsza ryzyko pomyłek w procesach magazynowych, takich jak kompletacja czy pakowanie.

Śledzenie towarów

WMS umożliwia dokładne śledzenie ruchu towarów od momentu dostawy do momentu wydania klientowi. To pozwala na bieżąco monitorować statusy zamówień i dostaw.

Zwiększenie dokładności danych

Dzięki WMS dane dotyczące ilości towarów w magazynie, lokalizacji i historii ruchu są bardziej dokładne, co przyczynia się do lepszej kontroli nad zapasami.

Zoptymalizowane dostawy

System WMS umożliwia planowanie dostaw i optymalizację tras, co może przyczynić się do obniżenia kosztów transportu i poprawy efektywności dostaw.

Integracje

WMS może integrować się z innymi systemami w firmie, takimi jak systemy ERP, e-commerce czy systemy transportowe, co zapewnia płynny przepływ informacji i usprawnia działania.

Dostęp do danych w czasie rzeczywistym

WMS zapewnia dostęp do aktualnych danych o stanie magazynu, zamówieniach i dostawach w czasie rzeczywistym, co ułatwia podejmowanie szybkich i trafnych decyzji.

Raportowanie i analizy

System WMS generuje raporty i analizy dotyczące efektywności operacji magazynowych, co pozwala na lepsze monitorowanie wydajności i podejmowanie strategicznych decyzji.

Skalowalność

WMS ułatwia skalowanie działalności, umożliwiając efektywne zarządzanie większymi ilościami towarów, zamówień i dostaw.

Zadowolenie klientów

Dzięki skróceniu czasu realizacji zamówień i poprawie dokładności dostaw, system WMS przyczynia się do zwiększenia zadowolenia klientów.

Wdrożenie systemu WMS może być inwestycją, która przynosi długofalowe korzyści poprzez usprawnienie procesów magazynowych, obniżenie kosztów oraz poprawę jakości obsługi klientów.

Przykładowe systemy WMS 

Opis przykładowych systemów WMS oraz ich zastosowania:

Comarch: Comarch to znana polska firma informatyczna oferująca różnorodne rozwiązania dla przedsiębiorstw, w tym również systemy WMS. Oto kilka z ich oferowanych produktów:

 • Comarch ERP Optima: To kompleksowe oprogramowanie do zarządzania firmą, które oferuje także moduł WMS. Ten moduł umożliwia kontrolę nad procesami magazynowymi, zarządzanie zapasami, kompletację i wysyłkę towarów.
 • Comarch ERP Altum: Jest to nowoczesne rozwiązanie do zarządzania firmą, w tym zarządzania magazynem. Moduł WMS pozwala na ścisłą kontrolę nad zapasami oraz procesami kompletacji i dostaw.
 • Comarch ERP XL: To rozwiązanie stworzone z myślą o większych przedsiębiorstwach. Moduł WMS oferuje zaawansowane funkcje zarządzania magazynem, kompletację, pakowanie oraz integracje z systemami transportowymi.
 • Comarch ERP XT: Jest to rozszerzone rozwiązanie, które oferuje zaawansowane funkcje do zarządzania magazynem, w tym zarządzanie transportem, kompletację i pakowanie. Moduł WMS wchodzi w skład kompleksowego systemu ERP.

Kotrak: Kotrak to polska firma specjalizująca się w dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań dla logistyki i magazynowania. Ich system WMS oferuje narzędzia do efektywnego zarządzania magazynem. Poniżej przedstawiam ich rozwiązanie:

 • Kotrak WMS: Jest to system magazynowy, który umożliwia optymalizację procesów magazynowych, takich jak kompletacja zamówień, zarządzanie zapasami, pakowanie i dostawy. System oferuje funkcje śledzenia towarów i generowania raportów.

Oba opisane systemy oferują narzędzia do zarządzania magazynem w ramach większych rozwiązań ERP lub specjalistycznych systemów magazynowych. Przed wyborem konkretnego systemu warto przemyśleć swoje potrzeby i zastosowanie, a także skonsultować się z dostawcami, aby wybrać rozwiązanie najlepiej odpowiadające potrzebom Twojego biznesu.

Kryteria wyboru odpowiedniego systemu magazynowego, czym się kierować?

Wybór odpowiedniego systemu magazynowego (WMS) jest ważnym krokiem dla skutecznego zarządzania magazynem w firmie. Istnieje wiele kryteriów, które warto wziąć pod uwagę podczas tego procesu. Oto niektóre kluczowe czynniki, nad którymi warto się skupić:

 • Rozmiar i rodzaj działalności: System WMS powinien być dostosowany do skali działalności Twojego przedsiębiorstwa. Czy prowadzisz małą firmę e-commerce czy duże centrum dystrybucji? Rozmiar firmy wpływa na potrzeby systemu WMS.
 • Funkcje i moduły: Upewnij się, że wybrany system oferuje niezbędne funkcje, takie jak zarządzanie zapasami, kompletację, pakowanie, dostawy, obsługę zwrotów, generowanie raportów itp. Wybierz system, który spełnia specyficzne potrzeby Twojej branży.
 • Integracje: System WMS powinien być łatwo zintegrowany z innymi istniejącymi systemami w Twojej firmie, takimi jak system ERP, systemy e-commerce, systemy finansowe itp. Sprawdź, czy system WMS oferuje integracje z tymi platformami.
 • Skalowalność: Wybierz system, który jest skalowalny i może rosnąć wraz z Twoim biznesem. W miarę rozwoju firmy, system powinien umożliwiać dodawanie nowych funkcji i modułów.
 • Intuicyjność i łatwość obsługi: System WMS powinien być intuicyjny w obsłudze, aby pracownicy mogli szybko nauczyć się korzystać z nowego narzędzia. Skomplikowana obsługa może wydłużyć czas wdrożenia i zwiększyć ryzyko błędów.
 • Dostosowywanie do potrzeb: System WMS powinien dawać możliwość dostosowywania do specyficznych potrzeb Twojej firmy. To ważne, aby system odpowiadał na unikalne wymagania branżowe.
 • Wsparcie techniczne: Upewnij się, że dostawca systemu oferuje odpowiednie wsparcie techniczne, szkolenia dla personelu oraz aktualizacje systemu. Dobry dostawca powinien być dostępny w razie problemów.
 • Koszty: Rozważ zarówno koszty wdrożenia, jak i koszty utrzymania systemu WMS. Upewnij się, że system mieści się w Twoim budżecie.
 • Referencje i opinie: Przeszukaj opinie innych użytkowników systemu WMS, zwłaszcza w branży podobnej do Twojej. To pomoże Ci zrozumieć, jak system radzi sobie w praktyce.
 • Przyszłe potrzeby: Wybierz system WMS, który nie tylko spełnia obecne potrzeby, ale również uwzględnia ewentualne przyszłe plany rozwoju firmy.

Przed dokonaniem wyboru systemu WMS warto przeprowadzić analizę potrzeb, przemyśleć, które funkcje są dla Twojej firmy kluczowe, a także porozmawiać z dostawcami, aby zrozumieć, jakie rozwiązanie najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Podsumowanie

Automatyczne systemy magazynowe to nie tylko trend, ale przede wszystkim kluczowy element zapewniający konkurencyjność sklepów internetowych w dzisiejszym rynku e-commerce. Wprowadzenie automatyzacji do procesów magazynowych może przynieść znaczące korzyści, takie jak szybsza obsługa zamówień, optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej oraz minimalizacja ryzyka błędów ludzkich. Kluczowym jest dokładne zrozumienie potrzeb swojego biznesu, analiza dostępnych opcji na rynku oraz współpraca z doświadczonym dostawcą systemów magazynowych. Wybór odpowiedniego systemu automatycznego magazynowego jest inwestycją w przyszłość firmy, która może przyczynić się do zwiększenia efektywności, poprawy obsługi klienta i osiągnięcia sukcesu w dziedzinie e-commerce.

E-commerce to niesamowicie złożona dziedzina działalności, ale jest jeden element, który mogę zdjąć z Twojej listy to-do! Jeżeli szukasz kompleksowej obsługi kwestii marketingu internetowego – pomogę!

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)