Przez Zieliński Jerzy

AI do pisania tekstu – opłaca się?

Od dawna słyszymy, że za X lat wiele stanowisk zostanie zlikwidowanych, bo zastąpi nas sztuczna inteligencja. Obecnie, każdy kto siedzi w content marketingu, na pewno zauważył, że na coraz większą skalę testuje się AI do pisania tekstu. Czy więc copywriterzy powoli stają się zbędni? A może nie do końca? Jeśli wolisz postawić na klasyczny webwriting, skontaktuj się ze mną – współpracuję ze specjalistami, którzy tworzą content pisany przez człowieka dla człowieka.

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Jak wygląda tworzenie contentu z AI?

Do wyboru są oczywiście różne narzędzia, ale właściwie wszystko opiera się na tej samej zasadzie, czyli wybierasz typ tekstu, podajesz temat i słowa kluczowe, a AI tworzy treść. Większość tego typu narzędzi jest dostępna po angielsku, ale może wygenerować treść po polsku – niestety pojawiają się kalki gramatyczne i inne błędy, bo AI nie koncentruje się na informacjach z polskiego Internetu. Zdarza się więc, że w treści znajdziesz wzmianki o władzach federalnych czy temperaturę podawaną w Fahrenheitach.

Testowałem generator tekstu AI – Jasper AI. Do wyboru jest naprawdę sporo rodzajów tekstów, można generować między innymi artykuły blogowe, posty na social media, opisy produktów, nagłówki czy nawet opisy filmów na YouTube. Oprócz tego, Jaspera można wykorzystywać, jako prywatnego asystenta i po prostu wydawać mu polecenia, jaką treść ma stworzyć.

Jednym z najważniejszych zastosowań, jakie powinien mieć copywriter AI, jest możliwość zastąpienia człowieka w powtarzalnych zadaniach np. tworzeniu krótkich, prostych artykułów pod linkowanie zewnętrzne. Tutaj można wykorzystać m.in. opcję Start from scratch, gdzie wpisujesz krótki opis tekstu, słowa kluczowe, wybierasz pożądany ton komunikacji z odbiorcą, język i długość treści:

AI do pisania tekstu podstawowe funkcje

Można wybrać też opcję Blog post workflow, bo moim zdaniem ta funkcja została dość szumnie nazwana: raczej trudno tutaj o prawdziwy, angażujący artykuł blogowy, w którym przekażesz rzetelne informacje. Plusem jest to, że możesz podać własny tytuł lub poprosić Jaspera o sugestie, jeśli brakuje Ci inspiracji.

AI do pisania tekstu wpis blogowy

Trzecia opcja to One-shot blog post. Plusem jest z pewnością logiczny podział tekstu na wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Minusem jest brak kontroli nad długością: zdarza się, że copywriter AI generuje bardzo krótki tekst, który trudno wykorzystać nawet jako precla.

AI do pisania tekstu artykuł blogowy

Największą kontrolę daje opcja Paragraph generator, ponieważ tutaj tworzysz tekst akapit po akapicie. Za każdym razem wybierasz, o czym ma być kolejny akapit i jakie słowo kluczowe ma się w nim znaleźć. To jeden z najlepszych sposobów, żeby wyciągnąć z generatora tekstów AI sensowną treść, ale niestety wymaga to sporo zaangażowania człowieka, chociaż przyznaję, że przyspiesza pracę.

AI do pisania tekstu akapity
Bądź na bieżąco z nowościami SEO!
Zapisz się do newslettera

Ile kosztuje AI copywriter?

Niedawno hitem stał się Chat GPT, przede wszystkim dlatego, że to darmowy generator tekstu AI. Oczywiście duże zainteresowanie ma swoją cenę – Chat dość często jest przeciążony i nie da się z niego za darmo korzystać. Formuła jest tutaj bardzo prosta, wpisujesz polecenie, a AI do pisania tekstu generuje treść. Oczywiście narzędzie jest najlepiej zoptymalizowane pod język angielski, ale jeśli wpiszesz polecenie po polsku – prawdopodobnie wygeneruje tekst w naszym języku, chociaż prawdopodobnie mniej rozbudowany i generator tekstu AI będzie potrzebował więcej czasu na jego stworzenie. Chat GPT po polsku z czasem działa jednak coraz lepiej, ponieważ uczy się na zapytaniach i uwagach użytkowników. Ma również ma ulepszoną, płatną wersję, która kosztuje 20$ miesięcznie: tutaj zyskujesz dostęp do AI do pisania tekstu, nawet kiedy jego obciążenie jest wysokie, a dodatkowo teksty powstają szybciej.

AI do pisania tekstu darmowy generator

Cena za generator tekstu AI jest zależna od ilości słów, którą chcesz generować miesięcznie. W przypadku Jaspera, najtańsza opcja to 49 $ miesięcznie – w tej cenie otrzymujesz 50 000 słów. Jeśli najpierw chcesz wypróbować AI do pisania tekstu, możesz skorzystać z okresu próbnego – przez 5 dni masz do dyspozycji 10 000 słów. Przy naprawdę wysokich limitach słów (nawet 700 000) lub planach dla biznesów (dostęp dla więcej niż 5 użytkowników), dostępne są indywidualne wyceny, koszty za AI pisanie tekstów zaczynają się tutaj od 500 $ miesięcznie.

Jak to porównać z tradycyjnym copywriterem? Oczywiście cenniki freelancerów bardzo się różnią, dlatego wezmę pod uwagę giełdy dla copywriterów. Możemy założyć, że 50 000 słów to ok. 375 000 znaków ze spacjami. Na giełdzie Good Content za zlecenie na artykuły preclowe o takiej łącznej długości, zapłacisz minimum 1500 złotych brutto, Jasper w przeliczeniu kosztuje ok. 219 złotych miesięcznie. Różnica w cenie jest ogromna, ale jak z jakością?

GoodContent.pl

Czy da się zastąpić copywritera generatorem tekstu?

Niestety korzystanie z generatora tekstów AI nie jest tak różowe, jak mogłoby się wydawać. Zlecając treści copywriterowi, musisz tylko sprawdzić, czy spełniają Twoje oczekiwania. Teksty AI bardzo rzadko nadają się do wykorzystania od razu po wygenerowaniu, trzeba poświęcić sporo czasu, żeby poprawić powtórzenia, kalki z języków obcych czy błędy merytoryczne. Oczywiście AI do pisania tekstu to narzędzie, które może przyspieszyć pracę copywritera, ale póki co człowiek jest niezbędny, aby content nadawał się do publikacji. Jakość treśći generowanych przez AI do pisania tekstów wciąż jest nierówna: niektóre po drobnych poprawkach mogą zastąpić te pisane przez copywritera, a inne niestety przypominają bełkot pozbawiony logicznego sensu.

Wniosek? Póki co, nie można całkowicie zastąpić żywego copywritera sztuczną inteligencją. Oczywiście AI do redagowania tekstu ma to do siebie, że wykorzystuje uczenie maszynowe, dlatego z roku na rok takie narzędzia będą stawać się coraz lepsze. W realnej przyszłości prawdopodobnie zastąpią copywriterów SEO tworzących powtarzalne teksty, których jedynym celem jest optymalizacja strony czy zdobycie linków zewnętrznych. Pisanie tekstów AI jest tutaj po prostu szybsze i tańsze od człowieka. Jeśli chodzi o bardziej sprzedażowe, kreatywne teksty, prawdopodobnie copywriterzy jeszcze przez dłuższy czas mogą pozostawać spokojni: w końcu AI to generator tekstu – nie zaskakuje, ale czerpie z contentu, który już znajduje się w Internecie.

Sztuczna inteligencja to nie wszystko, szczególnie jeśli chcesz zoptymalizować stronę pod SEO. Brakuje Ci spójnej strategii pozycjonowania krok po kroku? Odezwij się do mnie lub  zapisz się do newslettera – podpowiem, co robić dalej.

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

Reklama dźwignią handlu! Nauczę Cię marketingu

Nawet najlepszy produkt czy usługa się nie sprzeda, jeśli nikt nie będzie wiedział o jej istnieniu. Pokażę Ci, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce.

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Zostaw swoje dane poniżej, a pokażę Ci, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce.

TU MNIE ZNAJDZIESZ

315977612_133284296183432_325541034877877358_n

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Reklamy się nie klikają? Przepalasz budżet? Pokażę Ci, jak optymalizować kampanie Google Ads. Zostaw swoje dane poniżej, aby dowiedzieć się, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce. 

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.