Przez Zieliński Jerzy

AI do pisania tekstu – opłaca się?

Od dawna słyszymy, że za X lat wiele stanowisk zostanie zlikwidowanych, bo zastąpi nas sztuczna inteligencja. Obecnie, każdy kto siedzi w content marketingu, na pewno zauważył, że na coraz większą skalę testuje się AI do pisania tekstu. Czy więc copywriterzy powoli stają się zbędni? A może nie do końca? Jeśli wolisz postawić na klasyczny webwriting, skontaktuj się ze mną – współpracuję ze specjalistami, którzy tworzą content pisany przez człowieka dla człowieka.

Jak wygląda tworzenie contentu z AI?

Do wyboru są oczywiście różne narzędzia, ale właściwie wszystko opiera się na tej samej zasadzie, czyli wybierasz typ tekstu, podajesz temat i słowa kluczowe, a AI tworzy treść. Większość tego typu narzędzi jest dostępna po angielsku, ale może wygenerować treść po polsku – niestety pojawiają się kalki gramatyczne i inne błędy, bo AI nie koncentruje się na informacjach z polskiego Internetu. Zdarza się więc, że w treści znajdziesz wzmianki o władzach federalnych czy temperaturę podawaną w Fahrenheitach.

Testowałem generator tekstu AI – Jasper AI. Do wyboru jest naprawdę sporo rodzajów tekstów, można generować między innymi artykuły blogowe, posty na social media, opisy produktów, nagłówki czy nawet opisy filmów na YouTube. Oprócz tego, Jaspera można wykorzystywać, jako prywatnego asystenta i po prostu wydawać mu polecenia, jaką treść ma stworzyć.

Jednym z najważniejszych zastosowań, jakie powinien mieć copywriter AI, jest możliwość zastąpienia człowieka w powtarzalnych zadaniach np. tworzeniu krótkich, prostych artykułów pod linkowanie zewnętrzne. Tutaj można wykorzystać m.in. opcję Start from scratch, gdzie wpisujesz krótki opis tekstu, słowa kluczowe, wybierasz pożądany ton komunikacji z odbiorcą, język i długość treści:

AI do pisania tekstu podstawowe funkcje

Można wybrać też opcję Blog post workflow, bo moim zdaniem ta funkcja została dość szumnie nazwana: raczej trudno tutaj o prawdziwy, angażujący artykuł blogowy, w którym przekażesz rzetelne informacje. Plusem jest to, że możesz podać własny tytuł lub poprosić Jaspera o sugestie, jeśli brakuje Ci inspiracji.

AI do pisania tekstu wpis blogowy

Trzecia opcja to One-shot blog post. Plusem jest z pewnością logiczny podział tekstu na wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Minusem jest brak kontroli nad długością: zdarza się, że copywriter AI generuje bardzo krótki tekst, który trudno wykorzystać nawet jako precla.

AI do pisania tekstu artykuł blogowy

Największą kontrolę daje opcja Paragraph generator, ponieważ tutaj tworzysz tekst akapit po akapicie. Za każdym razem wybierasz, o czym ma być kolejny akapit i jakie słowo kluczowe ma się w nim znaleźć. To jeden z najlepszych sposobów, żeby wyciągnąć z generatora tekstów AI sensowną treść, ale niestety wymaga to sporo zaangażowania człowieka, chociaż przyznaję, że przyspiesza pracę.

AI do pisania tekstu akapity

Ile kosztuje AI copywriter?

Niedawno hitem stał się Chat GPT, przede wszystkim dlatego, że to darmowy generator tekstu AI. Oczywiście duże zainteresowanie ma swoją cenę – Chat dość często jest przeciążony i nie da się z niego za darmo korzystać. Formuła jest tutaj bardzo prosta, wpisujesz polecenie, a AI do pisania tekstu generuje treść.

Oczywiście narzędzie jest najlepiej zoptymalizowane pod język angielski, ale jeśli wpiszesz polecenie po polsku – prawdopodobnie wygeneruje tekst w naszym języku, chociaż prawdopodobnie mniej rozbudowany i generator tekstu AI będzie potrzebował więcej czasu na jego stworzenie. Chat GPT po polsku z czasem działa jednak coraz lepiej, ponieważ uczy się na zapytaniach i uwagach użytkowników. Ma również ma ulepszoną, płatną wersję, która kosztuje 20$ miesięcznie: tutaj zyskujesz dostęp do AI do pisania tekstu, nawet kiedy jego obciążenie jest wysokie, a dodatkowo teksty powstają szybciej.

AI do pisania tekstu darmowy generator

Cena za generator tekstu AI jest zależna od ilości słów, którą chcesz generować miesięcznie. W przypadku Jaspera, najtańsza opcja to 49 $ miesięcznie – w tej cenie otrzymujesz 50 000 słów. Jeśli najpierw chcesz wypróbować AI do pisania tekstu, możesz skorzystać z okresu próbnego – przez 5 dni masz do dyspozycji 10 000 słów. Przy naprawdę wysokich limitach słów (nawet 700 000) lub planach dla biznesów (dostęp dla więcej niż 5 użytkowników), dostępne są indywidualne wyceny, koszty za AI pisanie tekstów zaczynają się tutaj od 500 $ miesięcznie.

Jak to porównać z tradycyjnym copywriterem? Oczywiście cenniki freelancerów bardzo się różnią, dlatego wezmę pod uwagę giełdy dla copywriterów. Możemy założyć, że 50 000 słów to ok. 375 000 znaków ze spacjami. Na giełdzie Good Content za zlecenie na artykuły preclowe o takiej łącznej długości, zapłacisz minimum 1500 złotych brutto, Jasper w przeliczeniu kosztuje ok. 219 złotych miesięcznie. Różnica w cenie jest ogromna, ale jak z jakością?

GoodContent.pl

Czy da się zastąpić copywritera generatorem tekstu?

Niestety korzystanie z generatora tekstów AI nie jest tak różowe, jak mogłoby się wydawać. Zlecając treści copywriterowi, musisz tylko sprawdzić, czy spełniają Twoje oczekiwania. Teksty AI bardzo rzadko nadają się do wykorzystania od razu po wygenerowaniu, trzeba poświęcić sporo czasu, żeby poprawić powtórzenia, kalki z języków obcych czy błędy merytoryczne. Oczywiście AI do pisania tekstu to narzędzie, które może przyspieszyć pracę copywritera, ale póki co człowiek jest niezbędny, aby content nadawał się do publikacji. Jakość treśći generowanych przez AI do pisania tekstów wciąż jest nierówna: niektóre po drobnych poprawkach mogą zastąpić te pisane przez copywritera, a inne niestety przypominają bełkot pozbawiony logicznego sensu.

Wniosek? Póki co, nie można całkowicie zastąpić żywego copywritera sztuczną inteligencją. Oczywiście AI do redagowania tekstu ma to do siebie, że wykorzystuje uczenie maszynowe, dlatego z roku na rok takie narzędzia będą stawać się coraz lepsze. W realnej przyszłości prawdopodobnie zastąpią copywriterów SEO tworzących powtarzalne teksty, których jedynym celem jest optymalizacja strony czy zdobycie linków zewnętrznych. Pisanie tekstów AI jest tutaj po prostu szybsze i tańsze od człowieka. Jeśli chodzi o bardziej sprzedażowe, kreatywne teksty, prawdopodobnie copywriterzy jeszcze przez dłuższy czas mogą pozostawać spokojni: w końcu AI to generator tekstu – nie zaskakuje, ale czerpie z contentu, który już znajduje się w Internecie.

Przeredagowanie tekstu AI – czy to dobre rozwiązanie?

Sztuczna inteligencja do pisania tekstów pozwala nie tylko pisać od zera, ale też przeredagować treść, która już istnieje. Wiele osób wpada więc na pomysł, aby stworzyć unikalny content na stronę, przeredagowując np. tekst konkurencji. AI przeredagowanie tekstu to innowacyjne rozwiązanie, które wywołuje wiele kontrowersji. Czy to dobra metoda na tanie i szybkie generowanie contentu? Odpowiedź zależy od wielu czynników.

Przede wszystkim, AI do przeredagowania tekstu może znacznie przyspieszyć proces tworzenia contentu, co jest korzystne dla osób pracujących w branży redakcyjnej lub piszących dużą liczbę artykułów. Jednak istnieje również ryzyko utraty oryginalności i indywidualnego stylu. Ponadto, sztuczna inteligencja do pisania może nie zawsze dokładnie rozumieć kontekst i intencje autora, co prowadzi do błędów lub niejasności w przeredagowanym tekście. W rezultacie, ostateczna ocena czy przeredagowanie tekstu przy użyciu AI jest dobrym rozwiązaniem, zależy od preferencji i celów każdej konkretnej osoby. Jeśli chodzi o duże ilości contentu pod SEO, takie wyjście może się sprawdzić, ale raczej nie będzie to treść, która angażuje użytkowników.

Generator tekstów AI – czy treści są unikalne?

Z zasady, AI piszące teksty powinno tworzyć unikalny content, ale nie można tutaj mieć 100% pewności. Algorytmy sztucznej inteligencji analizują ogromne ilości danych, a następnie generują teksty na podstawie tego, czego się nauczyły. To oznacza, że tekst AI nie jest dosłownie kopiowany z istniejących źródeł. Jednakże, istnieje możliwość, że generowane treści mogą zawierać podobieństwa do istniejących tekstów, poniewż opierają się na tych samych informacjach.

Ważne jest również zrozumienie, że darmowe AI do pisania może być ograniczone przez jakość i zakres danych, na których zostało wytrenowane. Jeśli algorytmy nie miały dostępu do odpowiednio różnorodnych i wiarygodnych danych, to istnieje ryzyko, że generowane treści mogą być nieprawdziwe lub niepełne. Chat GPT został stworzony do generowania treści i tutaj sprawdza się sztuczna inteligencja. Pisanie tekstów nie jest jednak równoznaczne z dogłębnym researchem i weryfikacją błędnych informacji.

Dlatego też, aby upewnić się, czy generator tekstów AI stworzył unikalne treści, zaleca się sprawdzenie ich za pomocą narzędzi antyplagiatowych czy chociaż wklejenie tekstu do wyszukiwarki. Choć generator tekstów AI może tworzyć treści, które brzmią oryginalnie, weryfikacja ich unikalności jest kluczowa, szczególnie jeśli są one używane w profesjonalnym kontekście. Coraz większą popularnością cieszy się np. AI pisanie rozprawki, ale warto pamiętać, że póki co, generator tekstu AI po polsku dość kiepsko radzi sobie z naszą literaturą i wyrzuca liczne błędy merytoryczne.

Dlaczego AI do pisania tekstu staje się tak popularne?

Darmowy generator tekstu AI staje się coraz popularniejszy co najmniej z kilku powodów. Po pierwsze, darmowa sztuczna inteligencja do pisania tekstów to szybkie wygodne rozwiązanie dla osób, które potrzebują treści. Zamiast samodzielnie tworzyć teksty, które mogą wymagać czasu i wysiłku, można skorzystać z generatora, który dostarczy gotowy tekst w krótkim czasie.

Po drugie, sztuczna inteligencja do pisania tekstów za darmo może pomóc w automatyzacji procesów tworzenia treści. Dla firm i osób zajmujących się marketingiem internetowym, generatory tekstów są przydatne do tworzenia opisów produktów, artykułów blogowych, treści na stronach internetowych itp. Oszczędza to czas i zasoby, umożliwiając skupienie się na innych zadaniach.

Po trzecie, postępy w dziedzinie sztucznej inteligencji, takie jak rozwój modeli językowych opartych na uczeniu maszynowym, sprawiły, że sztuczna inteligencja generator tekstu daje coraz większe możliwości tworzenia autentycznych i czytelnych treści. To przyciąga uwagę osób poszukujących spójnego contentu wysokiej jakości.

Wreszcie, popularność generatorów tekstów AI jest również związana z ich wszechstronnością. Mogą być wykorzystywane w różnych branżach i dziedzinach, takich jak marketing, redakcja, copywriting, e-commerce i wiele innych. Jeśli dobrze wpiszesz prompt, możesz otrzymać AI tekst idealnie dopasowany do Twoich potrzeb.

W sumie, szybki wzrost popularności generatorów tekstów AI wynika z ich zdolności do dostarczania szybkich i wygodnych rozwiązań, automatyzacji procesów tworzenia treści, postępów w dziedzinie sztucznej inteligencji oraz wszechstronności ich zastosowań. Takie narzędzia, jak Chat GPT pozwalają nawet zdobyć darmowe teksty do wykorzystania, co nie było możliwe, kiedy tworzeniem treści zajmowali się wyłącznie copywriterzy.

AI generator tekstu: jak wygląda kwestia praw autorskich?

Kwestia praw autorskich, jeśli chodzi o pisanie tekstów przez sztuczną inteligencję, budzi wiele pytań i pozostaje dość skomplikowana. W Polsce oraz w wielu innych krajach obowiązują zasady praw autorskich, które przypisują prawa do korzystania z dzieł i zarabiania na nich oryginalnych autorom. Jednak, jeśli chodzi o generator tekstu AI, sprawa może być bardziej złożona.

Przede wszystkim trudno jest jednoznacznie określić, kto jest autorem tekstu wygenerowanego przez maszynę, ponieważ nie jest to dzieło człowieka: content generuje sztuczna inteligencja do pisania tekstów. Zazwyczaj prawa autorskie są przyznawane żywym osobom lub określonym podmiotom, a nie maszynom czy algorytmom. To oznacza, że teksty tworzone przez generator tekstu AI, mogą stanowić szare pole w zakresie praw autorskich.

W Polsce obowiązują przepisy prawne, które w pewnym stopniu regulują tę kwestię. Zgodnie z nimi, twórcą jest osoba, która stworzyła utwór, używając swoich zdolności intelektualnych. Jednakże jeśli człowiek nadzorował redagowanie tekstu AI, dostarczał kluczowe informacje lub wykonywał działania kierownicze, może istnieć podstawa do roszczeń autorskich.

Warto także zaznaczyć, że prawo autorskie jest zagadnieniem skomplikowanym i zależy od konkretnych okoliczności. Ostateczna interpretacja praw autorskich, jeśli w grę wchodzi sztuczna inteligencja pisanie tekstów, może zależeć od sądu lub organu odpowiedzialnego za prawo autorskie. Dlatego zawsze warto skonsultować się z prawnikiem, aby uzyskać dokładne i aktualne informacje w tej kwestii.

Sztuczna inteligencja to nie wszystko, szczególnie jeśli chcesz zoptymalizować stronę pod SEO. Brakuje Ci spójnej strategii pozycjonowania krok po kroku? Odezwij się do mnie lub  zapisz się do newslettera – podpowiem, co robić dalej.

Dodaj komentarz.