Przez Zieliński Jerzy

5 rzeczy, które użytkownik ocenia na stronie

Co odróżnia dobrą stronę od złej? Przede wszystkim to, jak ocenia ją użytkownik. Oczywiście, nie ma rozwiązań, które spodobają się wszystkim, ale stosowanie dobrych praktyk, jeśli chodzi o wygląd strony internetowej, z pewnością nie zaszkodzi. Zobacz kilka elementów, na które zwraca uwagę zdecydowana większość użytkowników.

1. Nazwa domeny

Po pierwsze, nazwa domeny. U mnie to po prostu moje nazwisko i imię: zielinskijerzy.com. Zdecydowana większość firm w domenie umieszcza swoją nazwę, to dobre i logiczne rozwiązanie, ponieważ pomaga budować świadomość marki, a klienci, bez względu na to, jaką drogą do Ciebie trafią, będą kojarzyć Cię z konkretną nazwą. Zdarza się jednak, że domena z nazwą Twojej marki jest już zajęta. Co wtedy?

Zamiast twojafirma.com zawsze możesz sprawdzić adresy twojafirma.pl, twojafirma.com.pl, twojafirma.net czy twoja-firma.com. Pamiętaj jednak, że im prostsza nazwa witryny, tym lepiej, dlatego nie kombinuj za bardzo. Da się wykupić domenę z takimi rozszerzeniami jak .design czy .business, ale polscy użytkownicy nie są do nich przyzwyczajeni, dlatego strona może wzbudzać mniejsze zaufanie, a dodatkowo adres jest trudniejszy do zapamiętania.

Najlepsze nazwy domen składają się z 1 lub 2 słów. Łatwiej będzie zapamiętać domenę adwokat-jawor.pl czy poradyprawne-adwokatjawor.pl? Odpowiedź raczej jest prosta.

Zwróć też uwagę, czy nazwa domeny jest łatwa np. do podyktowania przez telefon. Jeżeli musisz ją przeliterować, żeby rozmówca Cię zrozumiał, to jeszcze raz przemyśl swój wybór. Osoba, która usłyszy od koleżanki, że kupiła ładne buty na Twojej stronie, prawdopodobnie również nie zapamięta domeny i nie wpisze jej poprawnie w wyszukiwarkę.

2. Przyciski CTA

Do znudzenia mówi się o Call to Action, ale one naprawdę są niezbędne na stronie. Wyróżnione graficznie wezwania do działania (np. Kup Teraz, Zapisuję się, Skontaktuj się) sprawiają, że, najprościej mówiąc, użytkownik wie, gdzie ma kliknąć. Im łatwiej jest mu poruszać się po stronie, tym większa szansa, że zapisze się do newslettera, dokona zakupu itd.

Przycisk CTA od razu powinien rzucać się w oczy:

przycisk cta 1
zara.com
przycisk cta 2
wapteka.pl

3. Responsywność

Kolejna kwestia, o której mówi się praktycznie bez przerwy, a mimo wszystko wciąż zdarza się, że strony “rozjeżdżają się” na urządzeniach mobilnych. Sam fakt, że szablon w teorii jest responsywny i strona wyświetla się na smartfonie to tylko pierwszy krok do sukcesu. Ze strony powinno się wygodnie i intuicyjnie korzystać, w każdej rozdzielczości. Właśnie dlatego, coraz większa część specjalistów stwierdza, że projektowanie stron internetowych z podejściem mobile first to najlepsze rozwiązanie. Oznacza to, że tworzenie strony zaczyna się od urządzenia o najmniejszej, a nie największej rozdzielczości.

Dla porównania, ta sama sekcja na mojej stronie w wersjach na desktop i na urządzenia mobilne:

wygląd strony internetowej desktop
wygląd strony internetowej mobile

4. Content i wygląd strony

Wiem, że wygląd strony internetowej to bardzo ogólne określenie. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, co widzimy na pierwszy rzut oka: kolorystykę, nagłówki, font, grafiki. Powinny być przede wszystkim spójne z charakterem Twojej marki.

Inne emocje ma wzbudzać strona z biżuterią, a inne – z dekoracjami na imprezy:

strona biżuteria
swarovski.com
strona imprezy
partypieces.co.uk

Warto też pamiętać o jakości grafik. Nie chodzi mi tutaj wyłącznie o to, aby były ostre, ale też o ich wybór. Warto pokazać Twój zespół, siedzibę firmy, proces powstawania produktów. W ten sposób wzbudzisz większe zaufanie klienta, niż bazując wyłącznie na darmowych grafikach ze Stocka. Zdarza się, że na kilku stronach z tej samej branży można znaleźć praktycznie te same zdjęcia – to pójście po najmniejszej linii oporu, ale w ten sposób się nie wyróżnisz.

5. Formatowanie tekstu

Tekst to jedno – najlepiej, żeby był angażujący, prosty do przeczytania i oczywiście poprawny językowo. Znaczenie ma jednak nie tylko to, co piszesz, ale też jak. Design strony internetowej to też między innymi dobór odpowiednich fontów. Za bezpieczny wybór na stronę można uznać takie czcionki, jak:

Font naśladujący pismo ręczne to ciekawa odmiana, ale czytelność powinna znajdować się na pierwszym miejscu. Nie polecam też stosować fontów mniejszych niż 14 pikseli.

W tekście warto stosować formatowanie: pogrubienia najważniejszych informacji, wypunktowania, akapity. Nie zapominaj też o nagłówkach – są ważne nie tylko z perspektywy SEO. Nie oszukujmy się, wielu użytkowników nie czyta całego tekstu na stronie, tylko skanuje go wzrokiem. Większa szansa, że ktoś prześledzi nagłówki, niż zapozna się z całą treścią.

Nie ma jednej sprawdzonej metody na stworzenie skutecznej strony, ponieważ każda marka jest inna. To, co działa dla jednej firmy, dla drugiej będzie strzałem w stopę. Chcesz, żebym indywidualnie spojrzał na wizerunek Twojej firmy w sieci i podał Ci konkretne wskazówki? Skontaktuj się ze mną!

Dodaj komentarz.